'Belangrijk om ons als regio te presenteren' sluis I1SI Extra orders door Contacta gemeen Een jaarlijks hoogtepunt, zo noemt burgemeester Jaap Sala van de gemeente Sluis de Contacta. Een netwerkbijeenkomst die je als gemeente niet moet missen. "En zeker in deze tijden van economi sche tegenspoed moetje alle kansen benutten om je als gemeente aan het bedrijfsleven te presenteren", meent Sala. door Dennis Rijsbergen SLUIS - Ook dit jaar is de gemeente Sluis weer van de partij op de Contac ta. Voor de hoeveelste keer, dat durft Sala niet te zeggen. Zeker is wel dat de gemeente er graag staat. "Het is niet alleen een hele leu ke en gezellige beurs, je hoort er ook nog eens wat." Sluis staat samen met de Zeeuws-Vlaamse buurgemeenten Ter- neuzen en Hulst op het Zeeuws-Vlaamse plein. En niet te ver geten, ook Zeeuws-Vlaamse bedrij ven presenteren er zich. Zo hebben onder meer Grafisch Bedrijf Pieters uit Groede, de Zeeuwse Verwar- mings Unie uit Terneuzen, Burg Me taal uit Waterlandkerkje en Mennens Terneuzen er een stand. "Dat we ons niet alleen als gemeente, maar vooral ook als regio presente ren, vind ik heel belangrijk", stelt Sa la. "Gezamenlijk een goed bedrijfskli- maat scheppen, is namelijk een van de speerpunten van de nieuwe cam pagne 'Uw Nieuwe Toekomst'." Woonaanbod Wonen is een andere belangrijke pij ler in die campagne. Zeeuws-Vlaande ren promoot zich zelf als regio waar je nog de ruimte, vrijheid en rust kunt vinden die elders in Nederland steeds schaarser worden. Bovendien is de prijs-kwaliteitverhou- ding op het gebied van wonen erg gunstig, stellen de drie gemeenten op de site www.uwnieuwetoekomst.nl. Dat zijn mooie reclamepraatjes, maar wil Sluis nieuwe bedrijven en nieuwe inwoners binnenhalen, dan moet het ook iets bieden voor al die medewer kers en nieuwkomers. Zo is het woonaanbod en het voorzie ningenaanbod uiterst belangrijk. Niet vreemd dus dat de gemeente ook die zaken tijdens de Contacta presenteert. En met het aanbod van woningen en voorzieningen zit het wel snor in zijn gemeente, stelt Sala. "Het aanbod van woningen is goed, de markt staat niet meer onder druk, integendeel. Over de onderkant van de woonmarkt zijn er nog wel zorgen. Maar er wordt ook, op bescheiden schaal weliswaar, nieuwbouw ge pleegd in onze gemeente." Sala noemt 'De Groote Jonkvrouw' in IJ- zendijke als voorbeeld. Dat project be staat voor een deel uit herontwikke ling van een voormalige bedrijfsloca tie, maar er is ook sprake van een uit breiding van het stadje. Er worden 93 huizen gebouwd en er zijn 42 vrije kavels beschikbaar. Het ontwerp van de woningen ademt een statige en historische sfeer uit en dat past volgens Sala helemaal bij het ima go dat de gemeente wil uitstralen. "Sluis is een geweldig mooie gemeen te. We zijn een nationaal landschap, het vestigingsklimaat is goed, de ar beidsmoraal is ten opzichte van de Randstad in Sluis veel beter en we hebben hele goede onderwijsvoorzie ningen. We staan zelfs als het om voorzienin gen voor kinderen en toeristen gaat in de top drie van Elsevier. Alle reden dus om in Sluis te komen werken en te wonen." Extra orders Netwerken, hier en daar een praatje maken en nog eens netwerken. Dat is de Contacta. En al dat contacten leg gen, werpt zeker zijn vruchten af, stelt Sala. Hij constateert dat bij bedrij ven die afhaken, maar het jaar erop toch weer meedoen. "Je ziet toch dat bedrijven door hun aanwezigheid op de Contacta extra orders binnenkrij gen. Die bedrijven twijfelden vooraf of ze wel mee zouden doen, maar na afloop waren ze enthousiast omdat ze toch wezenlijk extra werk kregen." Burgemeester Sala hecht grote waar de aan de Contacta. Juist in tijden van crisis is het leggen van contacten en sa menwerking zeer belangrijk, zegt hij. De grilligheid van de economische malaise is volgens Sala soms maar moeilijk te vatten. "De ene week is een bedrijf compleet moedeloos, een week later is het top omdat er toch een grote order uit het buitenland is binnengekomen. Je ziet dat ook de overheid moeite heeft met de crisis en eigenlijk niet weet hoe er mee om te gaan." Ondanks alle eco nomische ellende wil Sala niet lang stilstaan bij de dip. Want, zo stelt hij, er zijn ook grote mogelijkheden. En het zijn enkele Sluise bedrijven die dat laten zien. "Er is een aantal high tech bedrijven die gezamenlijk grote projecten doen. Wat ik wel eens extra onder de aandacht zou willen brengen, is dat we binnen de gemeen tegrenzen van Sluis toch nog al wat bedrijven behoorlijk actief zijn op het vlak van duurzaamheid. Dat bedrij ven als Unitron uit IJzendijke en Cli- manova uit Eede op wereldniveau ac tief zijn als het gaat om duurzaam heid. Duurzaamheid is de toekomst. Ik geloof niet allerlei slogans, ik ge loof erin dat bedrijven uiteindelijk al lemaal zo verstandig zijn om zo duur zaam mogelijk te werken en daarin liggen nog heel wat technische uitda gingen." Op de Contacta springt de gemeente Sluis niet bepaald uit de band om zich zelf te presenteren. Het is de beurs er ook niet naar, zegt Sala. Dus geen extra toeters en bellen, geen inloop spreekuur zoals bij de stand van de ge meente Vlissingen. Informatie ver strekken, zo goed mogelijk. Voor de rest verkoopt Sluis zichzelf, meent Sa la. "Het is immers een geweldige ge meente."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 155