DE RUYTER cradle-to-cradle H I C2C: hype of innovatief Marjan Tolhoek van tomatenteler Lans in de Bathse polder. Foto: Dlarijana PajovicImage4Life Is het een hype of is het echt een andere, innovatieve kijk op bedrijvigheid? Ondernemers die hebben kennisgemaakt met cradle to cradle (afgekort C2C), prijzen de integrale visie, de posi tieve invalshoek en de ambitie van deze filosofie. Cradle to crad le stelt goede, scherpzinnige vra gen, bijvoorbeeld over materiaal stromen, over ketenverantwoor delijkheid, over ons gebruik van energie en water en onze afvalge- woonten. Ook op de Contacta. door Henk van de Voorde RILLAND- Passende antwoorden op die vragen zijn nog niet altijd voor handen en de implicaties van cradle to cradle zijn ook niet volledig te overzien. Cradle to cradle in praktijk brengen, is echt iets voor onderne mende pioniers, die hun nek duiven uitsteken en op lange termijn kunnen denken. Cradle to cradle betekent letterlijk 'van de wieg tot de wieg' en is een reactie op het bekende 'van de wieg tot het graf. Grondstoffen worden uit de natuur gehaald en verwerkt tot pro ducten die worden geconsumeerd en later afgedankt. Afval is in dit proces een onvermijdbaar bijeffect. De focus op milieu en duurzaamheid, leidde in eerste instantie tot afvalbeperkende maatregelen als besparing, afvalschei ding en recycling. Voor de grondleg gers van cradle to cradle, Michael Braungart en William McDonough, gaat deze eco-efficiëncy niet ver ge noeg. Zij streven naar eco-effectivi- teit,'niet minder slecht maar meteen goed', produceren en consumeren zonder afval. Om dit uit te leggen, in troduceren ze twee kringlopen:de bio logische en de technologische. In het ideale geval zijn beide kringlopen ge sloten, er is geen afval, er zijn alleen voedingsstoffen die steeds hernieuw baar zijn. Aan ontwerpers en produ centen de uitdaging om hernieuwba re goederen te ontwikkelen die in ge noemde kringlopen passen. Her nieuwbaarheid is ook het criterium voor energie- en waterverbruik. Geen wonder dat C2C verwijst naar de zon als ultieme energiebron en bron van alle leven op aarde. Een an der belangrijk ontwerpprincipe in de ze filosofie is de nadruk op diversiteit. Zoals de natuur uitblinkt in soorten rijkdom, kenmerken onze ontwerpen zich door verscheidenheid en veel kleurigheid. Niet 'one size fits all' maar producten en diensten die pas sen bij de omgeving en de lokale ge woonten. Nieuw beleid Voor de provincie Zeeland is cradle to cradle een belangrijk uitgangspunt voor nieuw beleid. Niet voor niets was Michael Braungart hoofdgast van het grootse MVO-Event van vorig jaar in de Zeelandhallen te Goes. „Wij staan achter deze filosofie. Daar om stimuleren we onze partners om ervaring op te doen met de toepassing van cradle to cradle in de praktijk", al dus beleidsmedewerker Leo Minnaar. In het project 'Cradle to Cradle in Zeeland' is ervaring opgedaan met on derzoeksvragen van Zeeuwse bedrij ven waarbij het C2C-concept leidend was. Deze vragen zijn aangepakt door studenten van de hogeschool en in één geval van de Technische Universi teit Delft. Kansrijke producten C2C biedt uitdagingen voor product ontwikkeling en productinnovatie. Dat blijkt uit het project van Harry Keijzer, manager bij Prince Kunststof- bouw in Tholen en innovatieadviseur bij Imperial Ventures. Hij was op zoek naar kansrijke producten van composteerbare kunststof (bijvoor beeld gemaakt van melkzuur of agrari sche reststromen). Een team van stu denten van de TU Delft ging met de ze vraag aan de slag. Na een inventari satie en marktverkenning kwamen zij met voorstellen voor een nieuwe pro ductlijn. „De bioplastics hebben veel potentie maar om allerlei redenen bre ken ze niet echt door. Door expliciet te zoeken naar producten waar com posteerbaarheid een unieke toege voegde waarde heeft, kom je tot ver rassende product-marktcombinaties", aldus Keijzer. Ook is C2C een leidraad voor pro ductiebedrijven die hun afvalstromen willen ombuigen naar voedingsstof fen. Zo zocht tomatenteler Lans, met kassen in de Bathse polder, naar een manier om de uitgebloeide tomaten planten geschikt te maken voor herge bruik. Volgens staflid Marjan Tolhoek moe ten deze planten nog als licht vervuild afval worden verbrand omdat ze om wikkeld zijn met touw waarmee ze worden opgebonden. Als participant van De Groene Poort, een project om een biovergistingsinstallatie te bouwen in Rilland, wil Lans ook de eigen reststromen omzetten in ener gie of in hernieuwbare materialen. Studenten van de Hogeschool Zee land maakten tekeningen voor een machine om de planten en het touw te scheiden zodat de twee stromen apart verwerkt kunnen worden. De af valverwerker heeft al belangstelling getoond voor het ontwerp. Eco Point Eco-Point uit Halsteren, een bedrijf in schoonmaakmiddelen, wilde een aanvraag voor een C2C-certificaat voorbereiden. Een student MER (Ma nagement, Economie, Recht) maakte een handboek en verzamelde alle ge gevens. In april ontving Eco-Point een C2C certificaat voor één van hun schoonmaakmiddelen, ook nog met de kwalificatie 'zilver'. Brigitte Pom- mée van het Lectoraat Duurzaamheid en Water van de Hogeschool Zee- land leidt het project 'Cradle to Crad le in Zeeland'. Ze heeft gemerkt dat nadenken over en ervaring opdoen met het C2C-concept veel enthousias me en betrokkenheid losmaakt, bij de ondernemers en bij de studenten. Aan het project doen ook twee toeris tische ondernemers mee: Marina Port Zélande die een jachthaven van de toekomst ontwikkelt en de ontwikke laars van een wellnessresort in Kam perland. „Juist voor productiebedrijven en voor toeristische voorzieningen bie den de cradle to cradleprincipes inspi ratie en uitdaging. Beide sectoren zijn belangrijk voor de Zeeuwse econo mie. We gaan dan ook verder met dit project en willen meer onderzoeksvra gen van bedrijven verzamelen en de ze in samenwerking met studenten aanpakken. Zo doen we ervaring op met de vertaling van cradle to cradle naar de praktijk en daar worden we al lemaal wijzer van", zegt projectleider x Pommée. Nadere inlichtingen: lm.minnaar@zeeland. nl, brigitte.pommee@Jiz.nl TRAINING CONSULTANCY De Ftuyter Training Consultancy (D.R.T.C.) verzorgt voor zowel de maritieme sector als het bedrijfsleven veiligheidscursussen. De cursussen worden verzorgd in samenwerking met o.a. de Brandweer en het Maritiem Instituut de Ruyter. Wij opereren in de volgende segmenten: BHV Scheepvaart Offshore Security Vaarbewijzen Logistiek De trainingen vinden niet alleen plaats op de locatie's Vlissingen en Curacao maar de trainingen worden ook national en internationaal op locatie uitgevoerd. Het blijkt dat juist deze trainingen in de eigen werkomgeving van de trainees, uiterst effectief zijn. Door een grondige inventarisatie vooraf binnen uw organisatie kan uw hele bedrijf gelijkmatig opgeleid worden. Door steeds eigen expertise te mixen met speciaal getrainde expertise van buiten vindt u bij De Ruyter Training Consultancy de 'Experts in training Informeer nu naar één van onze bedrijfstrainingen: De Ruyter Training Consultancy B.V. Oosterhavenweg 22-24, 4382 NL Vlissingen P.O. Box 36, 4380 AA Vlissingen, The Netherlands T. +31 0118-463382 - F. +31 0118-469219 - M. drtc@drtc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 153