BH interview Drie toppers op symposium ilbert van de Bosch sprak met de hoofdgasten van het symposium 'Sterker en Duur zamer Zeeland' dat op 14 okto ber in EDe Mythe in Goes wordt gehouden. Van de Bosch is dan discussieleider en dagvoorzitter. Het symposium begint dan om 19.30 uur. Hij vroeg Herman Wijf fels, Ruud Koornstra en Marten Wiersma naar hun visie op een sterke en duurzame toekomst. Marten Wiersma: 'De crisis maakt dat niets meer onbespreekbaar is. Be zuinigen in een arm land is vreselijk maar bezuinigen in een rijk land is een uitdaging. Soms lijkt het of we ook daar weer een competitie van ma ken. Een journalist vroeg me waarom Zeeland minder bezuinigt dan Bra bant. Zo moetje het volgens mij niet zien. Het gaat niet om bezuinigen maar om het ombuigen van de econo mie. Alsof de 300 miljoen die we in vesteren in een tunnel in Sluiskil en ,de 80 miljoen die we investeren in een warmwater- en C02-leiding in een kassencomplex niet bijdragen aan de veranderingen van de Zeeuwse economie.' Herman Wijffels: 'Zo moeten we het willen bekijken. Op een integrale wijze. Het gaat niet alleen om bezuini gen. Het gaat zelfs niet om de stimule ringsmaatregelen die in de afgelopen maanden zijn genomen. Mensen gaan daar alleen maar van sparen. Waar de crisis ons toe noopt, is het veranderen van onze wegwerpeconomie naar een cyclische economie. De 'crad- le-to-cradle'-cursussen in Zeeland zijn heel goede initiatieven. Bijeen komsten waar onderwijs, overheid en ondernemers onderzoeken welke stap pen zij vandaag en morgen kunnen zetten. We moeten een visie ontwik kelen op een socialer en ecologischer economie. En de investeringen in die richting naar voren halen.' Ondernemer Ruud Koornstra zegt het heel beeldend: 'We moeten de software in ons hoofd aanpassen. Het zit tussen onze oren. Je moet het durven. We hebben momenteel een Gedeputeerde Marten Wiersma vindt dat de overheid best een beetje mag moraliseren, als het om het publieke belang gaat. Foto: PZC of mindere mate. Denk aan de men sen die in biologische winkels kopen of die zonnepanelen op hun dak leg gen. Groen produceren en consumeren is soms zelfs goedkoper. Ik hoop dat we gezamenlijk de politieke wil ontwik kelen om de duurzame economie ver sneld in te voegen en de fossiele eco nomie versneld uit te faseren. We zul len daarnaast ook inspanningen moe ten leveren om tot nieuwe gemeen schapsvorming te komen.' Wiersma: 'In 's-Heer Hendikskinde- ren hebben we onlangs een dorps maaltijd gehad. Er waren 40 mensen van de 1500. Maar er waren er wel al 40, als je begrijpt wat ik bedoel. We proberen een keer per maand samen te eten. Daar komen creatieve initia tieven uit voort, daar ben ik zeker van.' Koornstra: 'Punt in de verte, noem ik dat. Als je je richt op een doel in de toekomst (veel mensen bij de dorpsmaaltijd), maakt het niet uit van uit welk perspectief je kijkt.' Wijffels: 'Onze economie is geba seerd op verspilling. We draaien dat niet zomaar om. We moeten een lan ge termijn visie ontwikkelen en zor gen dat er in de keten geen verliezers zijn. Het toverwoord is 'delen'. Het delen van kennis, van ervaringen en van contacten. Met plezier zal ik be schermheer zijn van het Netwerk Sterker en Duurzamer Zeeland.' Ruud Koornstra is met zijn bedrijf Tendris een van de groenste onderne mers van Nederland. Hij produceert o.a. led-lampen en rijdt in een luxe elektrische auto. Foto: ANP Herman Wijffels is voormalig voorzitter van de Rabobank en de SER in Nederland, hij zich bezig met duurzame perspectieven op mondiaal niveau. Bij de Wereldbank hield Foto: ANP Zeeuwse staatssecretaris voor finan cien. Die durft te hervormen. Dat is de juiste mentaliteit. Ik zal op het sym posium foto's laten zien van maan licht-verlichting in een tunnel in Dor drecht. De meetapparatuur zegt dat het daar donker is maar de ambtenaar die mat, kon gewoon schrijven in de tunnel. Hij had met zijn eigen ogen gezien dat het anders kon. Nu moest hij het nog aan zijn collega's uitleg gen, natuurlijk. Lef en partnership, daar gaat het om. Een voorbeeld: Op een zondagavond in 1967 gingen de Zweden in een klap van links naar rechts rijden. Dat was een enorme omslag. Maar er zijn een heel jaar lang veel minder onge lukken gebeurd dan daarvoor. De overheid had alle strepen van de weg gehaald. De mensen konden het beter zonder regels dan met.' Marten Wiersma: 'Als bestuurder durf ik geen sterke uitspraken te doen over wat een ondernemer zou moe ten. Wat iedereen moet doen, over heid en ondernemer, is zich de vraag stellen: wat waren nou eigenlijk onze kerntaken? En hoe kan ik die duurza mer vervullen? Je hoeft niet altijd de haakse bocht te nemen, je kan ook be ginnen met 2 graden te buigen. Van het provinciehuis mogen men sen verwachten dat we versterkt inzet ten op energiebeleid (o.a. getijden en windenergie) en de 'biobased eco nomy'. Ik vind dat daar meer geld voor moet komen maar ik heb het nog niet in de knip. Ook moet de overheid zorgen dat iedereen zijn rol speelt. Het organiseren van het symposium 'Sterker en Duurzamer Zeeland' is daar een hulpmiddel in. De overheid moet mensen helpen zich fatsoenlij ker te gedragen.' Koornstra: 'Ik ben het met Wiersma eens. De kunst is dat je mensen niet verbiedt om voor zichzelf te redene ren maar dat je zorgt dat ze dat op een manier doen die anderen niet schaadt. Sterker en duurzamer produ ceren betekent niet inboeten op kwa liteit. Het moet leuk zijn!' Wijffels: 'Het individualisme is in be ginsel positief. Het is een fase in de ontwikkelingsgang van de mensheid. De volgende stap is dat we op zoek gaan naar samenhang. Dat we verant woordelijkheid nemen voor het ge heel. En dat we gebruik maken van nieuwe technologieën. Zo'n 25% van de bevolking probeert dat al in meer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 152