Reimerswaal: duurzaam en innovatief 24 reimerswaal De Bevelanden werkt! Dat is volgens burgemeester Jan Huisman van de gemeente Rei merswaal méér dan een slogan: "Het laat zien dat wij op de Beve landen in staat zijn, samen te wer ken op het gebied van economi sche ontwikkeling. Het Bevelan- denpaviljoen op Contacta.nl 2009 is daarvan het bewijs." door Loes van der Hoeven KRUININGEN - Reimerswaal kent als geen andere gemeente in Zeeland de voordelen van de gezamenlijke pre sentatie op Contacta.nl. Zij waren vijf tien jaar geleden de eerste die zich er samen met hun ondernemers presen teerden met een stand in de vorm van een plein. Dat dit een bewezen succes is, blijkt wel uit de vele pleinen die volgden. Nu, vijftien beursedities la ter, is het Bevelandenpaviljoen de vol gende primeur. In 2008 is op Contac- ta een voorzichtige start gemaakt met de gezamenlijke presentatie van de vijf Bevelandse gemeenten, verenigd in het Bestuurlijk Platform De Beve landen. Daarbij hebben zich voor de 2009 editie een dertigtal ondernemin gen uit de Bevelanden aangesloten. Het hart van het paviljoen is de stand van de vijf Bevelandse gemeenten. Daar kan de bezoeker aan de hand van grote foto's in één oogopslag ken nismaken met hetgeen De Bevelan den te bieden hebben op het gebied van wonen, werken en recreëren. Zij bouwen gezamenlijk aan het succes en aan de toekomst van Zeeland, maar wel met behoud van de eigen identiteit. Waar komt 'Werken' uit het themarapport Van het Bestuurlijk Platform De Bevelanden nu beter uit dan op Contacta.nl, dé bedrijven- beurs voor Zuidwest Nederland...! De deelnemers die om de gemeentelij ke stand staan gegroepeerd zijn het be wijs van 'De Bevelanden werkt'. Bedrijvigheid Bedrijventerrein Nishoek in Kruinin- gen staat in the picture in Reimers waal. De uitbreiding van dit terrein biedt nieuwe vestigingsmogelijkhe den. De kavels zijn volop in de ver koop; van de twaalf hectaren zijn in middels vijf verkocht. Ook bedrijven terrein Olzendepolder in Yerseke biedt ruimte voor nieuwe vestigin gen, met name voor bedrijven die ac tiviteiten ontplooien ten behoeve van de aquacultuur en de visserij. Voor dit terrein wordt een aanzienlijke uit breiding voorbereid, die echter nog enige jaren op zich zal laten wachten. Bestudeerd wordt of het gedateerde bedrijventerrein Burenpolder in Yer seke kan worden opgefrist. De Burgemeesters en Wethouders van de Bevelandse gemeenten heb ben hun raden voorgesteld, een her structureringsfonds in het leven te roe pen waarmee bedrijventerreinen kun nen worden gerevitaliseerd. De ge meenteraad van Reimerswaal heeft daarover nog geen beslissing geno men. In tegenstelling tot vroeger zijn de be drijventerreinen in Reimerswaal niet uitsluitend meer bestemd voor lokale bedrijven. Lukt het niet, een onderne ming binnen Reimerswaal te facilite- ren, dan wordt binnen het Bestuurlijk Overleg bezien, in welke andere ge meente dat wel mogelijk is. Daardoor blijft het bedrijf voor de Bevelanden behouden. MZI's Jan Huisman: "Onze Reimerswaalse bedrijvigheid presenteren wij op Con- tacta.nl aan de hand van bedrijfsfilms. Daaraan koppelen wij het thema 'duurzaam en innovatief dat door de vijf gemeenten is gekozen voor 2009. Speciale aandacht daarbinnen beste den wij aan de innovatieve Mossel Zaadinvanginstallaties, waarmee wij sinds dit jaar werken om te kunnen voldoen aan het eind 2008 door mi nister Gerda Verburg, de Mosselsec tor en enkele natuurorganisaties geslo ten convenant 'Transitie Mosselsector en Natuurherstel Waddenzee'. Daar in verbinden partijen zich enerzijds tot een verdere verduurzaming van de mosselvisserij en anderzijds tot na tuurherstel voor de Waddenzee. Dit mosselakkoord geeft de eeuwenoude sector uitzicht op een nieuwe toe komst, maar brengt forse investerin gen met zich mee. Een MZI is name lijk een systeem met drijvende buizen waaraan netten hangen, met drijvers met touwen eraan en vlotten met net ten. Bij de voortplanting van mosse len komen miljoenen larven vrij, die rondzwemmen rond in onze kustge bieden en zeearmen. Zij kunnen zich hechten en ontwik kelen aan de netten en touwen zon der veel last te hebben van predatie door bodemdieren zoals zeesterren, krabben en garnalen. Na enkele maan den wordt het zaad geoogst met spe ciale onderwatermachines die het van de netten en touwen afborstelen en aan boord van het mosselschip breng en. Dat verplaatst het zaad naar de kweekpercelen waar het wordt uitge zaaid om in twee jaar te volgroeien tot consumptiemosselen. De nieuwe technieken vergen bovendien nieuwe schepen die daarop zijn afgestemd. De MZI's hebben nog een andere po sitie verworven: diverse vogels gebrui ken de drijvers als fourageer- en rust plaats." Het Kruse Veer Op het voormalige veerplein in Krui- ningen wordt 'Het Kruse Veer" ont wikkeld. In deze bijzondere, ruim op gezette woonwijk komen circa 275 woningen en appartementen in alle prijsklassen met een uniek uitzicht over de Westerschelde. Het informa tiecentrum op de bouwplaats trekt ook verrassend veel belangstellenden van buiten Zeeland. Inmiddels is een groot aantal panden verkocht. Dat be vordert de doorstroming op de wo ningmarkt. Open Avond "Ook op onze Open Avond, aanslui tend aan de tweede beursdag laten wij zien dat de Bevelanden werkt! Wij nodigen onze raadsleden daarvoor uit, maar ook de bezoekers van onze website kunnen een uitnodiging downloaden. Alle burgemeesters krij gen tijdens die bijeenkomst vragen en statements voorgelegd, waarop zij ge acht worden in te gaan. Wellicht le vert dat materiaal op waarmee wij on ze samenwerking nog verder kunnen intensiveren", aldus de burgemeester. Jan Huisman: "In staat tot samenwerkinj Foto: duofoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 126