Él koningshuis Op z'n brood Koningshuizen als bindmiddel II 'Nederlanders waren tevreden met de rijtjeshuis- en spruitjesmonarchie die we jarenlang hadden' Incidenten Marc van der Linden, hoofdredacteur Royalty foto Olaf Kraak/ANP woensdag 7 oktober 2009 1 Begin 2009 wordt het bestaan ont huld van twee stichtingen die een rol spelen in fiscale sluiproutes voor prinses Christina. De stichtin gen zijn inge schreven in ia» 2,1 Noordeinde, het werkpaleis van koningin Beatrix, en be heren de in het belastingpara dijs Guernsey gestalde geld foto CPD van Christina. Wettelijk ge zien is de constructie in orde, maar de vraag rijst of het koninklijk huis zijn voorbeeldfunctie er niet mee schaadt. Op Koninginnedag probeert een een 38-jarige inwoner van Huissen in Apeldoorn in te rijden op de bus van de koninklijke familie. Hij mist de bus, maar acht mensen komen om, onder wie hijzelf. De goodwill die de aanslag het koninklijk huis oplevert is echter van korte duur. foto GPD Nederlandse kranten plaatsen fo to's van Willem-Alexander en zijn gezin op vakantie in Argentinië. Hoewel de opname is gemaakt door het internationale persbureau Associated Press, stapt het prinselijk paar naar de rechter en wint de zaak uiteindelijk: de foto's mogen niet opnieuw worden verspreid. De bouw van een vakantiehuis op het Mozambikaanse schiereiland Machangulo door Willem-Alexan- der en Maxima stuit op steeds meer proble men. De pro jectontwikke laar en archi tect maken er een potje van, er zou sprake zijn van omko ping van lokale autoriteiten, in foto GPD plaats van loka le arbeiders worden er Zuid-Afrikaanse bouw vakkers ingevlogen en de vijf be loofde schoolgebouwtjes zouden ongebruikt zijn gebleven wegens de slechte staat ervan. laten varen, weet zich gesteund door opiniepeilingen en gemor in de samenleving. In een tijd van fi nanciële crisis en bezuinigingen valt met name het gedrag van Wil lem-Alexander en Maxima uit de toon. Investeren in vakantiehuizen in Argentinië en Mozambique, met de daaruit vloeiende hoge kosten voor transport en beveili ging en tegenstrijdige en soms op geklopte berichten over de voor- en nadelen voor de lokale bevol king, zorgen voor een anti-stem ming. Dat het prinselijk paar inmiddels enige afstand heeft genomen tot het project door in overleg met de premier belangen onder te breng en in een stichting, heeft de storm niet doen luwen. „Het project deugt of het deugt niet. De pre mier kan nee zeggen", meent Van Raak. „Het is vragen om ellende. Stoppen ermee", vindt Alexander Pechtold, die maandag steun kreeg van, nota bene, de Bond van Oran jeverenigingen. „Maar die gaan daar niet over", stelt Christenunie Kamerlid Ed Anker. Toch verlangt ook hij van Balkenende 'duidelijk heid over wat er in Mozambique aan de hand is'. „Goede motieven blijken geen ga rantie tegen tegenslagen", stelt SGP-voorman Bas van der Vlies. Zijn CDA-collega Liesbeth Spies vindt dat de Oranjes ook zelf moe ten opletten wat ze doen. „Niet alles wat kan en mag, moet je willen", zegt ze. „Ze hebben nu eenmaal een voorbeeldfunctie, dat vraagt extra voorzichtigheid." Verschillende partijen grijpen de onrust ook aan om opnieuw te pleiten voor een discussie over de toekomst van het koningschap. De PW bijvoorbeeld wil het staats hoofd zo snel mogelijk uit de rege ring hebben. Oud-D66-minister en fractievoor zitter Thom de Graaf, die zo'n tien jaar geleden zelf de discussie over de rol en toekomst van monarchie aanzwengelde, waarschuwde de Tweede Kamer deze week in Nova om niet te veel en te hard in te slaan op het van nature kwetsba re koningshuis. „Dan sla je het stuk." Historicus Jaap van Osta schreef het boek Het Theater van de Staat, waarin hij de koninklijke hui zen van Windsor en Oranje met el kaar vergeleek. In Nederland én En geland zijn de koningshuizen eind negentiende eeuw bewust als 'na tionaal bindmiddel' ingezet. In Nederland kreeg het op dat mo ment ronduit impopulaire huis van Oranje een opknapbeurt om dat het land door de verzuiling uit een dreigde te vallen, betoogt Van Osta. Na de Franse Revolutie speel den de koningshuizen in Europa nauwelijks een rol meer; ze wer den van fundament ornament. De monarchie moest in haar nieu we rol 'van het volk' worden; het Oranjegevoel werd een sprookje waarin de hoofdrolspelers moeten schipperen tussen hun verheven status en de eis toch vooral 'ge woon' te zijn. In Engeland ging het aan het eind van de vorige eeuw mis toen de media de Windsors on der het vergrootglas legden, waar door ze van hun voetstuk vielen. Van Osta waarschuwde in 1999 - toen zijn boek verscheen - al voor 'Engelse toestanden' in Nederland: de Oranjes genieten zóveel vrijhe den, dat publieke schandalen op de loer liggen. Hij pleitte voor een kleiner koninklijk huis, alleen het gezin van de monarch, zodat zo weinig mogelijk leden een 'mens onwaardig bestaan' krijgen opge legd. Van Osta stelde ook dat de 'loslippige' wijlen koningin Juliana een gewild slachtoffer van de rod delpers zou zijn geworden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11