Neem voorsprong op de Startersdag Harde klap voor bouwsector 2 miljoen subsidie kamer van koophandel Colofon 09 Loopje met plannen rond voor een eigen bedrijf of ben je net begonnen? Verzeker jezelf dan van een goede voorbereiding en kom naar de Startersdag op 7 november. In één dag krijg je toegang tot alle informatie en relevante partijen en ontmoet je andere starters om je verder te helpen met de start van je eigen bedrijf. Zo heb je meteen al een voorsprong. Tijdens de Startersdag krijgen de be zoekers tips en advies van ervaren on dernemers, andere starters en profes sionele instanties. Naast het vergaren van kennis ligt het accent tijdens de Starters dag op het leggen van contacten en het netwerken. Bijvoorbeeld in het ondernemerscafé waar ondernemers zich presenteren die enkele jaren gele den zijn gestart. In het netwerkcafé zal een Matchma ker tijdens drie sessies contacten leg gen tussen (potentiële) ondernemers. Via het vraag- en aanbodbord kun nen de bezoekers onder begeleiding hun wensen kenbaar maken. Op de informatiemarkt zijn 20 organisaties met een stand aanwezig om bezoe kers persoonlijk te woord te staan. Presentaties Tijdens de praktijkgerichte presenta ties komen uiteenlopende aspecten van het startende ondernemerschap aan de orde. Zoals bijvoorbeeld suc cesvol acquireren, starten door over name, vinden en binnenhalen van klanten, netwerken en de eisen van de belastingdienst. Startersprijs De Kamer van Koophandel reikt de Startersprijs uit aan de startende on dernemer met het beste onderne mingsplan. Naast 1.000 euro krijgt de winnaar ook een imago-onderzoek ter waarde van 2.500 euro aangebo den door Boom Communicatie. De Startersdag wordt mede mogelijk gemaakt door Rabobank en ABN AMRO. Informatie en aanmelding De Startersdag vindt plaats in Cine Ci ty in Vissingen op 7 november van 10.00 tot 16.00 uur. Het volledige programma is terug te vinden op de website. Toegangskaarten kunnen vooraf worden aangevraagd via de website. Meer informatie: www.kvk.nl Zeeuwse bouwers zijn zeer somber gestemd over hun bedrijfseco nomische vooruitzichten voor de nabije toekomst. De omslag in 2009 valt hard en komt snel. De totale omzet van de sector zal in het vierde kwartaal van 2009 dalen door het opleveren van diverse pro jecten, waarvoor geen opvolging bestaat. De meeste aannemers verwachten de echte klap in 2010 en houden reke ning met een scherpe daling van de omzet. Afstoten van vast personeel is onvermijdelijk hoewel de sector dit tot het allerlaatste moment zal uitstel len. Op dit moment wordt in Zeeland re kening gehouden met een inkrim ping van het personeelsbestand van 10 voor 2009 en nog eens 20 in 2010 (bij de woningen- en utiliteits bouw). De schil van flexibel perso neel is in de loop van 2009 al met 50 ingekrompen. Dit volgt uit een en quête die Bouwend Nederland Afde- In het Ondernemingshuis vindt u informatie en advies over alle onderwerpen die met uw bedrijf te maken hebben. U bent er welkom voor een gericht advies en praktische informatie. De drie partners van het Ondernemingshuis zijn Syntens, Innovatienetwerk voor ondernemers, de regionale ontwikkelingsmaatschappij N.V. REWIN West-Brabant en de Kamer van Koophandel Zuid-West Nederland. Ondernemingshuis Mozartlaan 7, 4837 EH Breda Postbus 3182, 4800 DD Breda Telefoon (076) 564 69 60 -Syntens (076) 564 67 00 -Rewin (076) 564 67 80 -KvK (076) 564 68 00 Fax (076) 564 69 76 internet: www.syntens.nl, e-mail: breda@syntens.nl internet: www.rewin.nl, e-mail: west-brabant@rewin.nl internet: www.kvk.nl, e-mail: info-zuidwest@kvk.nl ling Zeeland in september onder haar lidbedrijven heeft uitgezet. De aannemers ondervinden al maan den zeer zware concurrentie op de markt. Uit de cijfers van het CBS blijkt dat de orderportefeuille voor de Zeeuwse bouwbedrijven sinds januari sterk is verslechterd en in juli met 3,3 maanden, landelijke gezien het laagst scoort. In de beeldvorming over de economische crisis vormt de bouwsec tor en zeker die in Zeeland wel een heel negatieve uitschieter. Dit beeld wordt bevestigd door de recent uitge brachte Conjunctuurenquête voor Zuidwest Nederland van de gezamen lijke Kamers van Koophandel. De dra matische vooruitzichten voor de Zeeuwse bouwers hebben een multi plier effect voor het totale MKB in Zeeland. MKB Zeeland, Bouwend Nederland, Afdeling Zeeland en de Kamer van Koophandel doen een dringende op roep aan de provincie Zeeland en alle Zeeuwse gemeenten om juist in deze tijd nog géén voorschot te nemen op de aangekondigde bezuinigingen door het Rijk. Zij pleiten ervoor om de geplande in vesteringsprojecten in bouw en infra structuur voor 2009 en 2010 onver kort uit te voeren. Door te blijven investeren in de Zeeuwse economie en het MKB, dra gen zij bij aan een gezond onderne mingsklimaat en het welzijn van een ieder. Nu het prijspeil enorm onder druk staat is het voor opdrachtgevers van groot belang om oog te hebben voor een zorgvuldig aanbestedingsbe leid, met reële selectiecriteria, aan dacht voor het lokale MKB en ruimte voor innovatieve oplossingen. Meer informatie: www.zwnincijfers.nl Door 35 West-Brabantse en Zeeuwse bedrijven uit te da gen samen te werken heeft de Ka mer van Koophandel in samen werking met Syntens 1,8 miljoen euro aan subsidie voor deze be drijven binnengehaald. De bedrij ven moeten er zelf minstens het zelfde bedrag bijleggen. De ondernemers gebruiken de subsi die voor hun innovatie-investerin gen. Hierdoor kunnen ze beter inspe len op de ontwikkelingen in de huidi ge economie en maken ze gebruik van kansen die zich voordoen na de recessie. De subsidie is verstrekt door het Mi nisterie van Economische Zaken in het kader van de van de subsidierege ling InnovatiePrestatieContracten. De regeling is bedoeld voor groepen van 15 tot 35 bedrijven met een in houdelijke samenhang, bijvoorbeeld omdat ze werken in dezelfde keten, regio of branche. Deze bedrijven voeren een meerjarig innovatietraject uit. Zij geven zelf aan op welk terrein zij willen innoveren. In West-Brabant en Zeeland organi seert de Kamer van Koophandel Zuid- west-Nederland samen met Syntens de samenwerking tussen ondernemers en vraagt voor hen de subsidie aan. Door gebruik te maken van eikaars sterktes en deskundigheid ontstaan nieuwe producten. Dankzij de samen werking komen de ondernemers in aanmerking voor een vergoeding van 50% van hun kosten. Drempel verlagen De Kamer van Koophandel is enthou siast. "Met dit subsidiebedrag verla gen we voor ondernemers de drem pel om te innoveren," aldus Huub Dormans van de KvK. Dormans is er van overtuigd dat de ondernemers een veelvoud van de 3,5 miljoen euro gaan investeren met dit zetje in de rug. Een belangrijke succesfactor is de intensieve samenwerking in het Inno vatie actieplan waardoor organisaties in de regio snel met elkaar schakelen. Daardoor zijn we in staat snel in con tact te leggen met de juiste bedrijven om een IPC groep te vormen. Snel heid die van groot belang is omdat voor deze regeling het adagium geldt: op is op. Te laat indienen betekent dat de regio en de ondernemers de subsidie mislopen. Met name dankzij de intensieve samenwerking met Syn tens zijn we in staat geweest tijdig een groep van 34 ondernemers te vor men. Het aardige van de aanpak is dat de KvK samen met specialisten uit de markt de hele voorbereiding en het papierwerk kan doen voor de mkb-ondernemers, via de daarvoor opgerichte stichting Innovatiehuis. Daarna begeleidt Syntens de onderne mers inhoudelijk bij hun innovatietra jecten. Op deze wijze komen bedrij ven die het geld nodig hebben aan de subsidie en houden ze tijd genoeg over om zich te richten op datgene waar ze goed in zijn, het onderne men. Steun Onderzoek wijst uit dat meer dan driekwart van de ondernemers in Zuidwest-Nederland problemen er vaart bij innovatie. Eén van de belang rijkste knelpunten is het tekort aan fi nanciële middelen en problemen bij het vinden, van een samenwerkings partner. Vandaar dat de KvK het ini tiatief genomen heeft om via de Stich ting Innovatiehuis subsidie te verwer ven voor kansrijke mkb-bedrijven, om zo hun innovatieplannen te kun nen realiseren. Als bedrijven steun zoeken bij innova tie klopt een op de vijf aan bij de Ka mer van Koophandel. De KvK brengt deze bedrijven in contact met Syntens, collega ondernemers, branche- of bedrijfsverenigingen. Daarnaast ontwikkelt de KvK in het kader van het Innovatieactieplan West-Brabant samen met andere part ners (Avans, gemeente Breda, BZW, NHTV, de West-Brabantse Raboban- ken, NV REWIN, ROC, SES West-Brabant en Syntens) diverse pro jecten en kenniskringen. Meer informatie: un.vw. innovatiewestbrabant. nl Belastingdienst NOvAA Jjjft ABNAMB0 00van pers SjflQH d"ltahoyd Rabobank maRketinc 7 NOVEMBER 2009 ALLE INFORMATIE VOOR EEN GOEDE START VAN JE EIGEN BEDRIJF WWW.KVK.NL BIOSCOOP CINE CITY VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 111