io koninklijk huis Balkenende krijgt gedrag De ophef rond het huis van Wil- lem-Alexander in Mozambique groeit. Is er sprake van een kentering ten aanzien van het koningshuis? „De koninklijke familie moet zich zorgen maken." 'Ze hebben er in populariteit nog nooit zo slecht voorgestaan als nu' Kamerleden buitelen over elkaar heen om de konin gin,Willem-Alexander en Maxima te bestoken. Pre mier Balkenende kan de onrust niet wegpoetsen. woensdag 7 oktober 2009 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Gekreukt imago door Joost Bosman en Joep Trommelen H istorisch interes sant', noemt ko ningshuiskenner Fred Lammers de situatie waarin de Oranjes zich be vinden. Hij vindt de houding van de Oranjeverenigingen tekenend voor het tijdsgewricht. „Opmerkelijk dat het bolwerk van Oranje-boven-fans nu met kritiek komt op het project in Mozambi que. Normaal kunnen zij geen kwaad woord horen over het ko ningshuis. Maar ook hun loyaliteit kent haar grenzen", zegt Lam mers. Marc van der Linden, hoofdredac teur van het tijdschrift Royalty, constateert dat de Oranjes 'in een paar maanden tijd' veel krediet hebben verspeeld. „Na de aanslag op Koninginnedag stond de natie als een blok achter de Oranjes. Je zou verwachten dat ze daar een paar jaar op kunnen teren, maar ze hebben er in populariteit nog nooit zo slecht voorgestaan als nu." Lammers en Van der Linden den ken beiden dat er sprake is van een optelsom: de fiscale construc ties van Christina op de Kanaalei landen, foto's van Willem-Alexan- der en Maxima op vakantie in Ar gentinië die niet in Nederland mochten worden gepubliceerd, de verhoging van de toelages voor de Oranjes; het zorgt voor kreukels in het imago van de familie. Lammers: „Het zou een stunt ge weest zijn als ze in deze tijden van crisis die verhoging hadden gewei gerd, maar dat doen ze dan weer niet. Ze pikken wat ze kunnen pik ken en doen gewoon domme din gen." Heeft Willem-Alexander de moge lijke kritiek op de bouw van zijn vakantiehuis in Mozambique van tevoren onderschat? Van der Linden denkt dat hij zijn populariteit overschat heeft. „Dit is een enorme pr-misser. Er wordt gezegd dat premier Balkenende de regie moet voeren, maar als Wil lem-Alexander per se in Mozambi que een huis wil bouwen, kan geen enkele premier dat verbie den. De prins is nogal halsstarrig: wat 'ie in zijn kop heeft zitten, heeft 'ie niet in zijn kont. Er zijn genoeg signalen geweest dat hij dit beter niet kon doen, maar hij heeft zelf een etterende wond la ten ontstaan." Lammers: „Hij is een eigenwijze man, die gewoon dingen doet zon der zich iets aan te trekken van de publieke opinie. In het verleden zetten de Oranjes eerder het lands belang voorop, terwijl Wil lem-Alexander zijn eigen plezier tjes laat prevaleren." Volgens Lammers heeft het prinse lijk paar ook slechte adviseurs. „Hun raadgevers hebben hen ge woon naar de mond gepraat." De kritiek op premier Balkenende, als zou hij de regie rond de kwes tie van de vakantiewoning te wei nig of niet voeren, vindt Lammers deels terecht. „Hij komt uit een zeer Oranjegezinde familie en is bang voor de koningin. Hij zit dus in een moeilijk parket, want hij moet wel de boodschap brengen als de kritiek op die vakantiewo ning verder aanzwelt. In die zin mag je ook wel wat medelijden hebben met Balkenende." Volgens Van der Linden staat de prins voor een dilemma. „Als hij stopt met bouwen, is dat gezichts verlies en zal die kwestie hem zijn verdere leven achtervolgen. Maar dat levert altijd nog minder publi citeit op dan doorgaan." Lammers verwacht dat als Wil lem-Alexander straks de troon be stijgt, de irritaties en de rellen rond zijn persoon alleen maar zul len toenemen. „Het ongeluk voor de Oranjes is dat mensen veel mondiger zijn dan vroeger. Zelfs voor de Oranjeverenigingen is het nu de laatste druppel. De koninklij ke familie moet zich zorgen ma ken." Volgens Marc van der Linden is 'het beeld van de hardwerkende Oranjes' bij veel mensen verdwe nen. „Juliana zat in de jaren zeventig spruitjes schoon te maken op de bank. Dat is het beeld dat mensen hadden. Op het moment dat de Oranjes zich gaan gedragen als nou- veaux riches, haken veel mensen af Nederlanders waren tevreden met de rijtjeshuis- en spruitjesmo narchie die we jarenlang hadden. We zitten niet te wachten op kaviaaretende en champagnedrin- kende royalty en prinsen die in Ferrari's door de hoofdstad rij den." door Hans Jacobs Of minister-president Jan Peter Balkenende morgen bij de bespre king van de 'begroting van de Koning' een scherm kan optrekken dat bestand is tegen de storm van kritiek op het konings huis, is nog maar zeer de vraag De Tweede Kamer eist dat de pre mier actiever wordt. „Balkenende is duidelijk de regie kwijt. Hij laat alles lopen", zegt Ineke van Gent (GroenLinks). „Hij moet de regie nemen", vindt Anja Timmer (PvdA). „Balkenende is structureel uit vorm ten opzichte van het ko ningshuis", meent Ronald van Raak (SP). De Kamer was de afgelopen tijd volgens vicevoorzitter van de Raad van State Herman Tjeenk Willink 'elke dag verbijsterd, geschokt en hoogst onaangenaam verrast' over berichten rond de koninklijke fa milie. „In de Kamer is sprake van incidentenpolitiek", oordeelt WD' er Willibrord van Beek. De PW kreeg vorige maand luide bijval bij haar verzet tegen de trendmatige verhoging van de uitkering aan ko ningin en het prinselijk paar. „Ie dereen in Nederland moet de broekriem aanhalen. Ik vind dat ze minstens 20 procent gekort moeten worden op hun toelage", aldus Geert Wilders. „Laat het ko- ninklijk huis voortaan inkomsten en vermogensbelasting betalen en successierechten", opperde Groen- Links-ffactievoorzitter Femke Hal- sema. „Belastingvrijheid is niet meer van deze tijd", zei D66-lei- der Alexander Pechtold. De Tweede Kamer, die de gebruike lijke terughoudendheid in zaken betreffende het koningshuis heeft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10