4 De natuur houdt niet z Speuren naar steltlopers agenda Beestachtig Adri Karman dinsdag 6 oktober 2009 Meer agendanieuws op de website van deze krant. Het beregenen van akkers bij Wolphaartsdijk. door René Schrier Het zijn natuurlijk uit zonderlijke zaken. Een beregeningsma- chine die tussen 's-Heer Arendskerke en Heinkenszand het hele week einde stond te draaien. Agrariërs die met watertanks in oktober over de aardappelakkers rijden. Oké het heeft gisteren wel gere gend, maar dat is nog minder dan de spreekwoordelijke druppel op de gloeiende plaat. Het moet lang en veel regen om vooral de aardap pelboeren uit de problemen te hel pen. De natuur houdt niet zo van extremen", zegt Chiel Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap. „Ook een boer is in het algemeen regen eerder beu dan mooi weer, maar nu kunnen we echt wel re gen gebruiken", zegt Johan Sander- se, de akkerbouwman van de land bouworganisatie ZLTO. Maar ook: „We kunnen wel mooi allerlei werkzaamheden verrich ten, zoals maaiwerk van slootkan ten", aldus woordvoerster Linda van Dijke van het waterschap Zeeuwse Eilanden. De schade valt over de hele linie genomen nog wel mee, behalve voor de aardappeltelers. Die heb ben problemen, legt Sanderse uit. Als aardappelen met deze droogte gerooid worden, zijn ze veel snel ler beschadigd. Wie het kan zet be- regeningsmachines in, maar niet ie dereen beschikt over zoet water. Daarom wordt ook wel met brak water beregend, zoals op Zuid-Be veland en op Walcheren. Dat bete kent wel dat die boeren achteraf met kalk op het land moeten om de structuur van de grond te verbe teren. Alles bij elkaar lopen de kos ten op die manier flink op, rekent Sanderse voor. Beregenen kost 600 tot rooo euro per hectare en met Kleigrond Op uitnodiging van de vereniging Groei Bloei, afdeling Walcheren, geeft Cor van Gelderen van kwekerij Esveld een lezing over 'Planten voor de kleigrond'. De lezing is in de Zandput, Serooskerke, aanvang 20.00 uur. Vogelbeurs De Vogelvrienden Goes houden een vogelbeurs. Er is gelegenheid om kooi- en volièrevogels te ruilen, kopen en verkopen. www.vogelvriendengoes.nl 's-Heer Hendrikskinderen, Heerhendrikhuis, 10.00 tot 12.00 uur Waterweetjes Het educatief schip De Watervlo van de stichting Reinwater meert af aan de Loswal in Bruinisse. Tussen 10 en 16 uur zijn bezoekers welkom. Stichting Reinwater is de landelijke stichting voor het behoud van schoon en natuurlijk water. Op het schip de Watervlo ontvangt de stich ting jaarlijks duizenden scholieren voor een bewustwordingsles over water. Er zijn ook open dagen. De Watervlo heeft naast een onderzeeër ook een laboratorium aan boord. Pannenkoeken Wandelsportvereniging Willen is Kunnen uit Vlissingen houdt de 38ste Pannekoektocht. De wandelroutes gaan over 5, 10, 15 en 20 kilometer. Na het wandelen krijgt iedereen een pannenkoek. Het lopen start vanuit het Welzijnscentrum aan de Adriaen Coortelaan 1 in Vlissingen. De 20 km start tussen 9.00 en 11.00 uur; deelnemers voor de overige drie afstanden gaan tussen 9.00 en 13.30 uur op pad. Info: info@wikvlissingen.nl, telefoon 0118-419724 (mw. J.Montenarie) of 0118-416242 (dhr. J Dalebout) en www.wikvlissingen.nl Inschrijven kost 2,50 euro (inclusief pannenkoek). Markt In Veere is een historische markt met streekproducten, schapen sche ren en Zeeuwse klederdracht. De markt duurt van 10.00-17.00 uur. Belangstellenden kunnen zaterdag 17 oktober met de bos wachter op stap in het Noordervroon, het nieuwe natuur gebied van Staatsbos beheer ten noorden van Westkapelle. Van 14.00 tot circa 16.30 uur wordt gespeurd naar water vogels en steltlopers in de plassen en slik- randjes van het gebied. Er zijn wel licht ook roofvogels, reigers en zangvogels te zien. Staatsbosbe heer adviseert deel nemers een kijker en veldgids mee te ne men. Deelname kost 2 euro, kinderen 1 euro. Aanmelden bij Staatsbosbeheer: 06-10943647. Het is een heldere bladstille avond. In de polder, die baadt in het laatste zon licht, heerst een weldadige rust. Ver draagt de roep van tureluurs en scholeksters die zich in het eeu wenoude kreekrestant ophouden. Verschillende eendensoorten, voor het merendeel in het ruik- leed, zoeken er naar voedsel. Maar het meest in het oog lopend zijn enkele lepelaars die door hun sneeuwwitte verenkleed sterk op vallen. Twee vogels, waarschijnlijk het ouderpaar, lopen te foerage- ren niet ver van een groepje van drie, mogelijk hun jöngen. De laatste staan, wat gelaten, dicht bij elkaar. De familieband schept vertrouwen en veiligheid. Moge lijk ook zijn ze verzadigd en ne men hun rust van het steeds maar weer actief zijn om voedsel te be machtigen. Hoewel lepelaars, bui ten de vos, maar weinig natuurlij ke vijanden hebben, zijn ze wel heel gevoelig voor verstoring van vooral de broedplaatsen. Deze be vinden zich hoofdzakelijk in be schermde natuurgebieden die voor ons moeilijk bereikbaar zijn, bijvoorbeeld de Middelplaten in het Veerse Meer. Als de jongen vliegvlug zijn, wor den er elders foerageerplaatsen opgezocht. Dan worden ze ook elders in de Zeeuwse polders zichtbaar voor de fietser en wan delaar. Ze houden zich dan hoofdzakelijk op in gebieden met veel ruimte lijk overzicht. In kreekrestanten en inlagen zoeken ze, met hun ge voelige, even geopende snavel, al maaiend naar visjes, garnalen en andere kleine waterdiertjes. Ge zien de grootte van de vogels moet er heel wat voedsel bij el kaar 'gelepeld' worden. De laatste paar jaar is het aantal broedparen van lepelaars in Ne derland weer toegenomen tot meer dan duizend. Weer, want in de negentiende eeuw was dit geen zeldzaamheid. Door inpolde ring, drooglegging en verkaveling van moerasachtige gebieden liep het aantal in de twintigste eeuw sterk terug. Mede als gevolg van de bescher mingsmaatregelen van Vogelbe scherming Nederland in de afgelo pen decennia, zijn deze indruk wekkende vogels weer terug in on ze contreien. Willen we ze hier houden, dan is het zaak zuinig te zijn op hun broed- en foerageerge- bieden die veelal ook tot ons cul tureel erfgoed behoren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 88