Consumentengids voor zaden wijst boer de weg y1 I 1 L 1 Helft herten wordt afgeschoten y VU h Chris van Alem dinsdag 6 oktober 2009 door Ondine van der Vleuten HHoe komen de boeren aan hun zaden? Je zou denken dat ze simpel weg een deel van de ge wassen in het zaad laten schieten, of wat maiskolven achter houden. Maar nee. Tegenwoordig kopen bijna alle boeren ieder jaar op nieuw zaad, aan de hand van de Aanbevelende Rassenlijst voor land bouwgewassen. In 1925 verscheen in Nederland de eerste Rassenlijst voor de pro fessionele akkerbouwer en vee houder (die ruwvoergewassen als maïs en gras voor zijn vee zaait). De Rassenlijst was een initiatief van een onafhankelijk instituut ter verbetering van de landbouw, ondersteund door de overheid. „Deze lijst vormt nog altijd de lei draad bij de rassenkeuze, vergelijk het maar met een soort consu mentengids voor de boer", zegt woordvoerder René de Munnik van zaaizaadbedrijf Limagrain in Rilland. „Van alle gewassen staan de rassen met hun eigenschappen nauwkeurig omschreven. Op brengst, kwaliteit, resistentie te gen ziekten, hoe ze het op bepaal de grondsoorten doen enzo voorts. Nog steeds melden kwe kers daar elk jaar vele nieuwe ras sen aan, met weer verbeterde ei genschappen. De Rassenlijst heeft het hele veredelingswerk geïnten siveerd. Het is de basis van de pro fessionele zaadwereld." Limagrain is zo'n bedrijf dat 'veredelt'. Het ontwikkelt nieuwe rassen voor on der meer maïs en granen en meldt ze na een aantal jaren tes ten aan bij het onderzoeksinsti tuut. Pas als vastgesteld is dat het ras echt een aanvulling is op het bestaande assortiment, wordt het tot de Rassenlijst toegelaten. Bij de veredelingstechniek hy bridisatie worden twee ge netische lijnen van bijvoor beeld maïs gekruist. De Munnik: „Kenmerk van een hybride is dat de plant extra groeikracht en op brengst heeft. Maar het zaad dat een hybride produceert, levert niet automatisch dezelfde sterke planten op." Zaad achterhouden is dus geen optie. In de granen wordt niet met hybrides gewerkt en zou het in principe wel kun nen. „Alleen zijn zaadsector en landbouw daar niet mee gediend, want het brengt de gewasverbete ring in gevaar. Over zaad dat ach tergehouden wordt, moet daarom altijd een vergoeding worden afge dragen. Er zit een soort auteurs recht op: het kwekersrecht." «t Poes houdt vogels en muizen weg bij de zaden van Dieneke Klompe. Prikbestuiving van tarwe. foto's Mechteld Jansen foto Limagrain Er zijn zoveel edelherten op de Veluwe dat bijna de helft moet worden afge schoten. Voor medio februari 2oro moeten jagers 1.268 herten afschieten. De populatie daalt daardoor naar 1.537 stuks, het aantal dat de pro vincie Gelderland als zogeheten 'doelstand' heeft bepaald voor 2010. Voor dat aantal herten is ge noeg voedsel in de natuur. Ook blijft de overlast voor boeren en verkeer zo binnen de perken. Het aantal edelherten is flink ge groeid door natuurlijke aanwas in de zomer en een achterstand bij het afschieten van het overschot uit eerdere jaren. „De jagers heb ben het te druk gehad met het af schieten van overtollige wilde zwijnen", zegt Jan Paulides, be stuurslid van Vereniging Het Edel hert. Volgens de tellingen van Het Edel hert bedroeg het aantal herten op de Veluwe dit voorjaar 1.990 stuks, de helft mannetjes en de helft vrouwtjes. Paulides: „Zo'n 70 procent van de vrouwtjes krijgt kalfjes. De vuistregel is dat je 35 procent van je bestand moet af schieten om een goede populatie over te houden." Het grootste aantal edelherten be vindt zich op de Zuid-Oost Velu we. Vooral kalfjes moeten het ont gelden; eenderde wordt afgescho ten. Paulides: „Dat komt nu pas op gang, omdat jagers in juli en au gustus op wilde zwijnen moeten jagen." De afgeschoten herten gaan naar de poelier of blijven als kadaver achter in de natuur. Twee mannelijke edelherten op de Veluwe proberen elkaar te imponeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 87