Sport Sport geeft Australiërs eigen gezicht 28 NATIONALE IDENTITEIT Down Under heeft nog altijd de Cathy Freeman Rod Laver Jack Brabham 29 drang om zich af te zetten tegen de Britse 'overheerser' Ian Thorpe Greg Norman Michael Rasmussen zit nu écht in Mexico Dinsdag 6 oktober 2009 ken dan een overwinning op het Engelse cricket- of rugbyteam. Kent de rest van de wereld vooral Australische helden uit olympi sche sporten, zelf worden de Aus sies met name wild van cricket, rugby en Australian Rules Football ('footy'). Het National Sports Mu seum, in de catacomben van de im mense Melbourne Cricket Ground, heeft natuurlijk aandacht voor golfer Greg Norman, autocou reur Jack Brabham, de tennissers Rod Laver en Patrick Rafter, zwem mer lan Thorpe en atlete Cathy Freeman. Maar de grootste vertrekken van het zonder overdrijven mooiste sportmuseum ter wereld zijn inge richt voor de helden van het Au stralian Rules Football, een sport die verwant lijkt aan rugby, maar waar - zowel met de bal als in het fysieke duel - veel meer mag. Het toont precies hoe de Australiërs zijn: stiekem een beetje Brits, maar net even wat rauwer. Footy, ook wel Aussie Rules ge noemd, is dé wintersport in Au stralië, cricket is het favoriete spel in de zomer. De Melbourne Cricket Ground, het ruim honderd duizend plaatsen tellende stadion dat naast de Rod Laver Arena ligt, zit voor beide sporten vrijwel we kelijks vol. „Melbourne is het mek- ka voor de sportliefhebber, er is al tijd wat te zien. Het is voor het tweede achtereenvolgende jaar ver kozen tot beste sportevenementen- stad van de Wereld", aldus Wester beek. Melbourne - in 2010 onder meer gaststad voor het WK wielrennen - ontving de Olympische Spelen in 1956, maar de Spelen van Syd ney worden algemeen beschouwd als de beste ooit, vanwege de sfeer die de Australiërs de olympische familie in 2000 schonken. Voor de Australiërs zelf zijn het inmiddels sportief gezien niet meer de beste Spelen ooit. Werden in Sydney zestien gouden plakken behaald, vier jaar later in Athene was de oogst nog groter: 17. door Edward Swier DEN HAAG - Het Nederlands voet balelftal speelt zaterdag tegen Au stralië. En hoewel het een vriend schappelijke wedstrijd is, zal er in Sydney ongetwijfeld een hoop volk op afkomen. Australiërs zijn gek op sport. Omdat ze er op kun nen gokken, maar ook omdat Au stralië er een deel van zijn identi teit aan ontleent. Dat er bij sportevenementen in Australië geregeld bezoekersre cords sneuvelen, mag geen toeval heten. De Australian Open is het drukst bezochte Grand Slamtoer- nooi. Roland Garros, Wimbledon en Flushing Meadows kunnen er niet aan tippen. Bij het cricket, rug by, Australian Rules Football, de paardenraces, ja tegenwoordig zelfs het voetbal, is het niet an ders. Sinds Australië zich, onder leiding voor Guus Hiddink in 2005, in een bizarre tweekamp met Uruguay voor het WK plaats te, hebben ze ook die sport Down Under omarmd. Sport is in Australië méér dan sport, het is méér dan een favoriet tijdverdrijf, méér zelfs dan een pas sie. Het hele volk gebruikt het, vaak onbewust, om de nationale identiteit te benadrukken. „Sport in Australië zegt alles over de twee honderdjarige geschiedenis van het land", aldus Hans Westerbeek, hoogleraar sportmanagement aan La Trobe University in Melbourne. Australiërs, de aboriginals uitge zonderd, hebben hun wortels alle maal elders. Velen hebben Europe se voorouders. Een groot aantal stamt af van Britse struikrovers, notoire dronkenlappen en messen trekkers die tussen 1787 en 1868 op de boot naar de 'strafkolonie' Au stralië werden gezet. Later volgden vele goud- en gelukzoekers, uit al le delen van de wereld. Met name de drang om zich - nu nog - af te zetten tegen de Britse 'overheer ser' leeft sterk. Dat kan onder meer door zich op het sportveld, en de tribune, uit te leven. In 1986 pas mocht Australië op eigen be nen staan, want toen droeg het Verenigd Koninkrijk de wetgeven de en juridische macht over aan de Australiërs. Queen Elizabeth II is nog altijd koningin van Austra lië. Dat respecteren de Australiërs, maar niets kan ze gelukkiger ma Met haar gouden plak op de 400 meter op de Spelen van 2000 in Syd- net liet Freeman heel Australië jui chen. Ze was bovendien de eerste Aboriginal ooit die goud veroverde. De enige tennisser die tot twee keer toe alle vier Grand Slams won in één kalenderjaar. In 2000 werd het hoofdstadion van de Australian Open naar hem vernoemd. Brabham nam tussen 1955 en 1970 aan 128 Grands Prix deel in de For mule 1, won er veertien en werd driemaal wereldkampioen: in 1959, 1960 en 1966. 'Sydney 2000' werd afgesloten met een immens vuurwerk boven het olympisch stadion. Deze Spelen worden algemeen beschouwd als de beste ooit, vanwege de sfeer die de Australiërs de olympische familie schonken. foto Frank Kleefeldt ^dbobank Keniaanse topatleten lopen trainingsrondje door Clingse Bos Tip? sport@pzc.nl 'Thorpedo' was de eeuwige rivaal van Pieter van den Hoogenband. Hij beëindigde zijn carrière met vijf gou den olympische medailles en elf we reldtitels. In de jaren tachtig en negentig was The Great White Shark 331 weken de nummer één op de mondiale golfranglijst. Tweemaal won hij het prestigieuze Brits Open.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 79