241 zeeland Schutten wil heel N Eiwitproject geeft landbouw impuls Operatie Switchback in het westen begint KINDERBOEKENWEEK 2008 houdbaar vak tfm 1? oktober programma Werkstraffen na ruzie bij eetcafé Wie Staat met deze militair op de foto? KINDERBOEKENWEEK In Vlissingen geboren auteur zet met geschenkboek a dinsdag 6 oktober 2009 mzmmimmm MIDDELBURG - Engelsman Bob Wayte uit Bristol stuitte op een foto van zijn vader Robert als militair. De foto is vermoedelijk in Zeeuws-Vlaanderen ge nomen; de Argyle and Southern Light Infantry, waarbij zijn vader diende, werd tijdens WOII ingezet in Hulst, Graauw en Lamswaarde. Hij is op zoek naar mensen die zichzelf of familieleden op de foto herkennen. Reacties naar 0118-434014. Het is 65 jaar geleden dat de bevrij ding van Zeeland werd ingezet met de Slag om de Schelde. De krant blikt tot eind november (toen de eer ste geallieerde schepen naar Antwer pen konden) terug op die tijd. door Ben Jansen Wekenlang is West-Zeeuws-Vlaande- ren al beschoten - deels lukraak - maar in de vroege uren van 6 oktober barst het artillerie vuur pas goed los. Ruim driehon derd kanonnen van uiteenlopend kaliber spuwen vuur op Duitse po sities aan het Leopoldkanaal. De Canadezen beginnen de operatie Switchback om de Duitsers van de zuidelijke kant van de Schelde- mond te verdrijven. De hele dag blijven de kanonnen bulderen. Gemiddeld 135 schoten per dag per stuk geschut. Ondanks deze helse beschieting weten de Duitsers nog enkele zware kanon nen van de kust weg te halen en opnieuw tegen de Canadezen in stelling te brengen. Bij Oosthoek, ten oosten van Ee- de, zetten de Canadezen 27 vlam menwerpers in tegen de Duitsers aan de overkant van het Leopold- Mpwm»—Mm g mwwwim m Morgen begint de 55e editie van de Kinderboekenweek. De in Vlissingen geboren Jan Paul Schutten schreef dit jaar het geschenk: De wraak van het spruitje. door Marjon Kok De weg naar de afspraak is geplaveid met eten. Aan kinderboeken schrijver Jan Schutten (38) is het niet besteed. Hij heeft een missie; heel Nederland aan de -spruitjes! In zijn Kinderboeken weekgeschenk De wraak van het spruitje probeert hij op haast we tenschappelijke wijze het ultieme recept voor spruitjes te vinden. „Ik wil er met dit boek voor zorgen dat mensen gezonder gaan eten." kanaal. Meteen daarna steken ze over. Deze tactiek werkt. De Cana dezen vestigen twee kleine brugge- hoofden aan de noordkant van het kanaal. Ondanks verwoede pogingen sla gen de Duitsers er niet in die op te ruimen. De vooruitgang van de Ca nadezen blijft moeizaam. Operatie Switchback zal vier weken duren in plaats van de geplande vier da gen. Wie ook een verhaal over de be vrijding heeft, kan bellen naar 0118-434 010 Het gesprek gaat over eten, koken, boeken, lekker, en spruitjes natuur lijk, langs een aantal spreekwoor den en uitdrukkingen over eten. Wat de boer niet kent dat eet hij niet „Daar gaat mijn spruitjesboek over. Helemaal. Als je tien mensen vraagt wat ze absoluut niet lusten, WOENSDAG 7 OKTOBER Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, 10.00-11.00 uur: Voorlees- en knutsel- uurtje voor peuters van 2 tot 4 jaar; bo vendien koffiebijeenkomst voor hun ouders. Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, 13.30-14.30 uur: Voorleeskoning Lotus leest voor. Na afloop versieren snoephuis- je Hans en Grietje. Voor kinderen van 4 tot 8 jaar. Heinkenszand, bibliotheek, 14.00- 15.30 uur: Voorlezen en kleuren voor jon- [■■■■Mil.!!»!..,«WWMUU antwoorden er negen: spruitjes. Maar ook die kun je lekker gaan vinden. Bijna alles kun je leren eten. Je moet het gewoon probe ren. Er is vaak een verklaring voor waarom mensen iets niet lusten. Als je voor het eerst iets eet op een vreselijk moment, koppelt je lichaam die nare emotie aan de smaak. Vies zit daarom tussen je oren. Vies bestaat niet. Je kunt in eens dingen niet meer lekker vin den, bijvoorbeeld als je er ziek van wordt. Maar dat principe kun je ook omkeren om dingen lekker te gaan vinden. Daar moet je alleen wel moeite voor doen." Nog geen ei kunnen bakken „Als ik vroeger een ei bakte, flik kerde ik er van alles bij, waardoor het niet meer als ei te herkennen was. Vorig jaar, op mijn verjaar dag, kreeg ik van Bibi (Bibi Du nton Tak, de kinderboekenschrijf ster met wie Jan Paul zijn leven deelt, red.) een kookcursus cadeau. Sindsdien kan ik koken. Vis bij voorbeeld, bakte ik altijd. Maar po cheren is zó veel lekkerder! Wat ik ook heb geleerd: de magnetron is verboden. Een oven of een pan voegt iets toe aan eten. Dat langza me proces doet iets met voedsel. Eten krijgt er een ziel door. En wist jij dat pasta niet in grote hoe- ge kinderen. Knutselen voor oudere kin deren. Oost-Souburg, bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4 tot en met 8 jaar Goes, bibliotheek, 14.00-16.00 uur: Voorlezen, koekhappen en knutselen voor kinderen tot 9 jaar. Kloosterzande, bibliotheek, 14.30 uur: Optreden van Tijl Damen. Middelburg, De Drukkerij, 15.00-16.30 uur: Taartjes maken met Gijs en Rob, de koks van De Drukkerij. Voor kinderen van 8 tot 12 jaar. DONDERDAG 8 OKTOBER Zierikzee, boekhandel De Vries, 15.00 door Ben Jansen MIDDELBURG - Arie van der Maas van Economische Impuls Zeeland schrok toen minister Gerda Ver burg van LNV vier weken geleden onwel werd tijdens het Wester- scheldedebat in de Tweede Kamer. Zou iemand misschien verband zou leggen met Verburgs bezoek eerder die week aan Goes, waar ze hybride vlees had geproefd. Geluk kig bleven suggesties in die rich ting uit. Ze hadden Van der Maas' project De eiwittransitie begint in Zeeland lelijk kunnen schaden. Verburg was in Goes om zich op de hoogte te stellen van dat pro ject, waarvan de consumententest bij de Agrimarkt met deels uit plantaardig materiaal vervaardigde vleesproducten een onderdeel was. Bij eiwittransitie gaat het er om het gebruik van plantaardige eiwitten te stimuleren als alterna tief voor dierlijke. Daarbij zoekt Economische Impuls naar moge lijkheden om de Zeeuwse land bouw en voedselverwerkende be drijven in de provincie een rol te laten spelen. Die zijn er volgens Van der Maas zeker. „Vooral bij de ontwikkeling van nieuwe teelten en teelt- en verwerkingsmetho den. Daar is de sector in Zeeland sterk in. De bulk wordt ongetwij feld elders geproduceerd, maar op het gebied van ontwikkeling, ver edeling en vermeerdering kan de Zeeuwse landbouw kennis, erva ring en de goede kwaliteit van de grond benutten." Het project van Economische Im puls heeft regelrecht te maken met het wereldvoedselvraagstuk. Met de toenemende welvaart in lan den als China en India neemt de vraag naar vlees en zuivel toe. De dieren die dat vlees en die zuivel le veren, worden gevoerd met plant aardige producten en dat is, stelt Van der Maas, niet doelmatig; „Je kunt veel beter plantaardige eiwit ten rechtstreeks consumeren dan ze eerst om te zetten in dierlijke. De vraag is hoe je mensen zo ver kunt krijgen dat ze ervan af zien vlees te kopen wanneer ze einde lijk het geld hebben dat te kopen." De proef met het hybride vlees bij de Agrimarkt is daarvoor een mooie test. De vleesproducten zijn gemaakt van gewoon vlees en door het Goese bedrijf Meatless vervaardigde plantaardige vezels. De reacties van de consumenten worden regelmatig gepeild. De eer ste resultaten zijn hoopgevend. Van der Maas onderzoekt ook mo gelijkheden om in Zeeland alterna tieven te ontwikkelen voor soja, een grondstof voor veevoer dat vanuit Noord- en Zuid-Amerika moet worden aangevoerd. Verder wordt bekeken of eiwitten kun nen worden gewonnen uit plant aardige reststromen, zoals bietenaf- val, en of plantaardig eiwitwijk vis- voer kan worden ontwikkeld ter vervanging van vismeel. Jan Paul Schutten, in een taartenwinkel in veelheden water mag worden ge kookt?" Bakstenen lekker maken „De wraak van het spruitje is een zoektocht naar het lekkerste recept voor spruitjes. Dat is uiteindelijk de spruitjesburger geworden, be dacht door topkok Pierre Wind. Hij had eerder geprobeerd spruit- uur: Bette Westera (Ober! Er zwemt een kwal door mijn soep) is te gast. ZATERDAG 10 OKTOBER Kapelle, bibliotheek, 10.15-12.00 uur: Lezen, knutselen en snoepen voor kinde ren van 6 tot 12 jaar. Middelburg, De Drukkerij, 12.00-13.00 uur: Maaike Fluitsma presenteert haar nieuwe boek Lobo lost het op. 's Middag (14.00-15.30 uur) geeft Fluitsma samen met illustratrice Mariella van Beek twee keer een workshop. Vlissingen, bibliotheek, 14.00-16.00 uur: Smaaksessie met topkok Pierre Wind, voor kinderen van 8 tot en met 12 jaar. DEN HAAG - Een 45-jarige man uit Zierikzee is gisteren in hoger be roep door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot een werkstraf van 120 uur waarvan 40 uur voorwaar delijk wegens een klap met een stuk buigijzer. Het 'slachtoffer' van dit geweld, een 22-jarige plaatsge noot kreeg een werkstraf van 70 uur waarvan 40 uur voorwaarde lijk opgelegd voor het afslaan van de autospiegel van zijn tegenstan der. Beide mannen kregen het met el kaar aan de stok over een vermeen de belediging van de dochter van de oudste verdachte. De vader dacht te horen dat de 22-jarige jon geman, een ex-vriendje, zijn doch ter uitschold voor 'hoer'. Er ont stond daarop ruzie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 76