zeeland 119 kerkt al 350 jaar in eigen godshuis Kinderboekenweek in Zeeuws-Vlaamse bieb Kerkgebouw op z'n paasbest opgedoft voor jubileumfeest Ook Terneuzen heeft culinaire stadswandeling Slager spreekt over Waterdunen wmmmmmm Basisscholieren exposeren tekeningen van de kerk in dorpshuis Dominee Johannes Brezet - de laatste vaste predikant, die bij het Nieuwvliet. Daar zijn ook foto's en ansichten te zien. driehonderd jarig bestaan voorging - is zondag aanwezig in de kerk. Kerkgangers Nieuwvliet blijven de ogen 'moedig naar het onbekende land slaan'. dinsdag 6 oktober 2009 door René Hoonhorst Toeristen zorgen er voor dat het gemiddelde be zoekersaantal van dien sten in de hervormde kerk in Nieuwvliet rond de 25 ligt. Hervormden van buiten de streek worden aangetrok ken door het vriendelijke kerkje, dat vanaf de Provincialeweg tus sen Breskens en Sluis zo goed te zien is met zijn karakteristieke to rentje. Buiten de toeristische seizoenen op herfstachtige of winterse zonda gen komen vaak niet meer dan vijf tien kerkgangers naar de predikant van dienst luisteren. Toch houdt de Hervormde Gemeente Nieuw vliet al 350 jaar een eigen godshuis op de been. Het vierkoppige kerk bestuur is daarvoor zeer 'tevreden en dankbaar', verklaren scriba en ouderling Jan Schippers en diaken Piet Mabelis. De geboorte van het hervormde kerkje van Nieuwvliet begon met ruzie. Zowel inwoners van Zuid- zande als bewoners uit Nieuwvliet zetten midden zeventiende eeuw hun zinnen op de bouw van een godshuis. De bisschoppelijke kapit tels van Gent en Doornik, die des tijds nog de belastingen inden in West-Zeeuws-Vlaanderen, stelden in eerste instantie subsidie beschik baar voor de bouw van een her vormde kerk in Zuidzande. Inwoners van Nieuwvliet lieten echter weten dat het bedehuis, me de door zijn centrale ligging, beter in hun dorp kon verrijzen. De Raad van State oordeelde dat Zuidzande de oudste rechten had. Nieuwvliet trok nog eens bij de Vlaamse kerkbestuurders aan de bel. De kapittels kwamen tenslotte tot het Salomonsoordeel om beide nieuwe kerkgemeenten een be- nog geen honderd leden en doet het sinds 1965 zonder eigen predi kant. De gemeente schuilt onder de paraplu van de Protestante Ker ken in Nederland, maar is nog steeds zelfstandig, benadrukken Mabelis en Schippers. De kerkrent- meesters zijn er trots op dat de ge meente elke week een dienst houdt in de eigen kerk en nog steeds haar eigen broek kan ophou den. „We hebben een mooie tradi tie. In de laatste wereldoorlog is het dak van de kerk fors bescha digd. Bewoners brachten in korte tijd een groot bedrag bij elkaar, zo dat de kerk weer piekfijn in orde drag beschikbaar te stellen. Het kon worden gebracht." kerkje van Zuidzande, waarvoor De 350ste verjaardag wordt zondag de funderingen al waren gelegd, 11 oktober een dag te vroeg ge opende uiteindelijk een paar maan- vierd. Dominee Jacobus Eduardi, den voor dat van Nieuwvliet. Maar die door de classis Walcheren uit in het voormalige godshuis van een hervormde Nederlandse encla- Zuidzande huist tegenwoordig een ve in Engeland werd gehaald, hield restaurant, terwijl de Hervormde op 12 oktober 1659 zijn eerste Gemeente Nieuwvliet nog steeds preek in de Nieuwvlietse kerk. Al- haar eigen kerk heeft. Ie opvolgers van Eduardi zijn te De Nieuwvlietse gemeente telt vinden in het boekje 350 jaar Kerk gebouw Hervormde Gemeente Nieuwvliet. In dat geschriftje is - naast een voorwoord van domi nee J.P. Ende - de geschiedenis van de gemeente met hoogte- en dieptepunten opgetekend. Daar naast heeft samensteller Joost Hee- ren - geen lid van de hervormde gemeente, maar een inwoner van Nieuwvliet met heemkundige inte resse - wetenswaardigheden over het interieur en anekdotes en an sichtkaarten uit het verleden opge nomen. Het boekje is een verjaar dagscadeau voor de gemeentele den. Andere belangstellenden kun nen het binnenkort kopen tegen een nog door het kerkbestuur vast te stellen prijs. De jubileumdienst begint zondag om 14.30 uur. De dienst vindt 's middags plaats om ook genodig den uit de wijde omgeving - die natuurlijk eerst de zondagsviering in de eigen gemeente bezoeken - de gelegenheid te geven de ver- jaarsviering bij te wonen. Eén van de eregasten bij de dienst is Johan nes Brezet: de laatste vaste domi nee van de gemeente die vijftig jaar geleden voorging tijdens de viering van het driehonderdjarig bestaan van de kerk. zondag. foto Peter Nicolai De 350ste verjaardag was een mooie aanleiding om het interieur van de her vormde kerk in Nieuwvliet eens goed onder handen te nemen. De preekstoel, waar dominee Jacobus Eduardi 12 oktober 1659 ook al op stond, was nog piekfijn in orde. Maar de, wat jongere, banken voor de kerkgangers konden wel een verfje gebruiken. Scriba Jan Schippers: „We hebben ze iets lichter bruin laten schilde ren dan de oorspronkelijke kleur. Nu passen ze beter bij de stoelen." Behalve de preekstoel is ook de kroonluchter nog oorspronkelijk. De kaarsen worden vanwege het brandgevaar haast nooit meer ont stoken, maar de luchter glimt als nieuw. Met de originele preekstoel, de kroonluchter, de Statenbijbel uit 1741 en de oude diakenbanken maakt ook het interieur van de ju bilerende kerk indruk op vaste kerkgangers en toevallige passan ten. De basisscholieren van Nieuwvliet maakten tekeningen van de jarige kerk. Die kunstwerkjes zijn zon dag samen met een aantal oude fo to's, ansichtkaarten en kerkdocu- menten na de jubileumviering te zien in dorpshuis De Heerlijckhe- ijt. Alle kerkgangers zijn in het dorpshuis uitgenodigd om nog even gezellig na te praten en terug te blikken dan wel vooruit te kij ken. Schippers citeert een bekend lied: „Wat de toekomst brengen moge, ons geleid des Heren hand, moedig slaan wij dus de ogen, naar het onbekende land." De kroonluchter hangt al 350 jaar in de hervormde kerk van Nieuwvliet, maar ziet er na een poetsbeurt gloednieuw uit. foto Peter Nicolai terneuzen - Het kinderboek staat van woensdag 7 tot en met zater dag 17 oktober centraal in de Zeeuws-Vlaamse bibliotheken. Onder het motto 'Aan tafel' is 'eten en snoepen' het thema van de jaarlijkse Kinderboekenweek. Bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen heeft met Natuur 8c Zo (NME) het initiatief genomen om een pro gramma rond het thema te verzor gen. Dit programma heet Yammie-Yak- kie-Tom-Tom en is bedoeld voor groep 5 en 6 van de Zeeuws- Vlaamse basisscholen. Met behulp van een smaaknavigatie-kaart wor den de kinderen door de biblio theek en langs diverse opdrachten gevoerd. Tijdens de Kinderboekenweek houdt de Kunstuitleen een kijk en knutselochtend rond de wer ken van Wim Hofman in de biblio theek in Terneuzen. In Oostburg krijgen kinderen een schrijver op bezoek. De schrijfsters Isabel van Duijne, Vivian den Hollander en Mylo Freeman bezoeken de biblio theken in Kloosterzande, Hulst en Vogelwaarde. Uitgebreide informatie over de ac tiviteiten in het kader van de Kin derboekenweek in Zeeuws-Vlaan deren is te vinden op www.biblio- theekzeeuwsvlaanderen.nl. terneuzen - In navolging van an dere plaatsen heeft nu ook Terneu zen een culinaire stadswandeling. Daarvoor hebben Coördinatiema- nagement Terneuzen, City Terneu zen, de VW Zeeuws-Vlaanderen en een aantal horecaondernemers de handen ineengeslagen. Tijdens de wandeling begeleidt een gids de deelnemers langs de mooiste plekjes en maken ze tijdens een be zoek aan drie restaurants kennis met culinair Terneuzen. Liefheb bers van wijn of bier kunnen de wandeling zelfs beginnen met een proeverij. De folder is verkrijgbaar bij de Zeeuws-Vlaamse WV-kan- toren. Reservering en informatie via 0115-621022. - uw bedrijf voor uw BEVEILIGING I INBRAAKBEVEILIGING BRANDBEVEILIGING CAMERABEWAKING ^erkend "erkend SKSOflG Beveiligingsbedrijf Branddetectiebedrijf MELDKAMER PAC TOEGANGSCONTROLE ALARMOPVOLGING Lewestraat 43 Goes/Kloetinge Tel.: 0113-213720 E-mail: info@colijnbv.nl Internet: www.colijnbv.nl/ groede - In De Drie Koningen in Groede is donderdag vanaf 20.30 uur een informatieavond over de toekomstige bebouwingen in het plan Waterdunen bij Breskens. Het betreft de bouw door recreatie- bedrijf Molecaten van vierhon derd recreatiewoningen, een cam ping met vierhonderd plaatsen en een hotel met tachtig kamers. Cees Slager, directeur van Moleca ten, licht het architectonisch ont werp nader toe en gaat in op de de licate verhouding tussen recreatie en natuur. Hij geeft tevens een toe lichting over de effecten op de werkgelegenheid in West-Zeeuws- Vlaanderen. De avond is een initia tief van de werkgroep 'Waterdu- nen-Groede'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 71