Gastouders willen niet de schoolbanken in 61 h FNV geeft startschot acties AOW RcCOtCF fvclll Stakingsplannen vallen slecht Gezinnen kunnen tienduizenden euro's mislopen STAKING Uit protest tegen de voorgenomen verhoging van de AO W-leeftijd naar 67 jaar heeft AbvaKabo FNV opgeroepen tot staking van het openbaar vervoer in de grote steden. 'Mensen hebben het recht om te staken en het gaat hier om mensen in zware beroepen.' KINDEROPVANG Ouders moeten rekening betalen als diploma niet wordt gehaald dinsdag 6 oktober 2009 Ineke van Cent (GroenLinks) DEN HAAG - De vakcentrale FNV geeft morgen het startschot voor een reeks acties tegen de voorgeno men verhoging van de AOW-leef- tijd naar 67 jaar. De vakcentrale roept personeel op het werk vanaf vijf voor twaalf 's morgens 65 mi nuten neer te leggen. Het is de eer ste van meerdere acties om een sig naal af te geven aan werkgevers en politiek, zegt een woordvoerder van FNV. „We beschouwen deze actie puur als een opwarmer." Op meer dan twintig plaatsen in het land, waaronder Den Haag, Utrecht, Groningen en Leeuwar den, wordt actie gevoerd. Ook staan poortacties bij grote bedrij ven als Shell en Corus gepland. Daarnaast zal volgens de FNV-woordvoerder in veel bedrijfs kantines, zoals bierbrouwer Hei- neken, het werk stilgelegd worden. Op het Jaarbeursplein houdt de FNV een manifestatie, waarbij zan geres Ilse DeLange optreedt. Vakcentrale CNV vindt het nog te vroeg om zich bij de acties aan te sluiten. „Wij proberen in gesprek te komen met minister Donner van Sociale Zaken", laat een woordvoerder weten. FNV-voorzit- ter Agnes Jongerius zegt in het blad Oplinie desnoods bereid te zijn tot een 'duivelspact' met de PW van Geert Wilders om de ver hoging van de AOW-leeftijd te blokkeren. Het overleg over de AOW tussen werkgevers en vakbe weging in de Sociaal-Economische Raad (SER) liep vorige week op een mislukking uit. Werknemers van Shell in Moerdijk bijten mor gen het spits af met een poortactie van 06.00 tot 08.30 uur DEN HAAG - In de Tweede Kamer is nauwelijks begrip voor de plannen van vakbond AbvaKabo om het openbaar vervoer in de grote ste den morgen plat te leggen. „Rijkelijk voorbarig. De bonden weten nog niet waar het kabinet mee komt", stelt Eddy van Hijum (CDA). „De bonden hebben het recht zich in de discussie te men gen. Waar de grens ligt, is niet aan mij. Dat moet de rechter bepalen." Wat betreft Ernst Cramer (Christenunie) lopen de bonden voor de muziek uit. „Het kabinet moet nog een besluit nemen. Het is buitengewoon voorbarig om al te staken als je nog niet weet hoe het er gaat uitzien." Ook Charlie Aptroot (WD) vindt de bonden te snel in actie komen. „Volstrekt misplaatst", aldus Ap troot die stelt dat het stakingsrecht pas moet worden gebruikt bij een onoplosbaar conflict. SP-Kamerlid Emile Roemer wijst er op dat de directies van de ov-bedrijven niet willen meewerken aan een korte publieksvriendelijke actie. Volgens Ineke van Gent (Groen Links) gaat het om een zaak tus sen werkgevers en werknemers. „Maar mensen hebben het recht om te staken en het gaat hier om mensen in zware beroepen waar de klappen vallen." Voor gastouders verandert er heel wat vanaf 1 januari. Zo moeten ze een diploma halen en mogen ze nog maar op één adres op kinderen passen. foto Flip Franssen/GPD Gastouders moeten vanaf 1 januari een opleiding vol gen. Als zij hun diploma niet halen, gaat de ouder van het kind voor tiendui zenden euro's het schip in. door Sandra Donker en Carine Neefjes Gastouder Karin Luijk (47) voelt zich beledigd. Ze is moeder van zes kinderen, vangt al zes tien jaar thuis kinderen op en moet nu alsnog de schoolbanken in om een opleiding te volgen tot gastouder. „Ik ben een moeder, een échte moeder. Ik wil geen rni- nicrèche worden waar ik verplicht moet knutselen." Luijk heeft lang getwijfeld of ze nog wel door zal gaan als gastou der. Niet alleen het diploma stuit haar tegen de borst, ook allerlei an dere nieuwe regels die op 1 januari ingaan. Zo mag ze straks nog maar vier kinderen opvangen in plaats van zes. Dat scheelt haar zeven tot achthonderd euro per maand. En dan komt het allerergste: „Als ik mijn diploma niet haal voor het einde van 2010, draaien ouders voor de kosten op. Zij moeten dan de vergoeding kinderopvang terug betalen aan de belasting. Dat hangt als het zwaard van Damo cles boven mijn hoofd. Ik wil daar niet verantwoordelijk voor zijn." Vanaf 1 januari dreigt een grote chaos in de gastouderopvang. De Branchevereniging Ondernemers in de kinderopvang, gastouderbu reaus en niet te vergeten de ouders zelf, verkeren in grote onzekerheid over wat er gaat gebeuren. Staatsse cretaris Sharon Dijksma heeft de nieuwe regels ingesteld omdat ze de branche wil professionaliseren. Dat de branche professioneler moet, daarover zijn de partijen het wel eens. De afgelopen jaren kwa men sommige gastouders in op spraak, omdat ze te weinig kwali teit zouden bieden. Ook kwamen er fraudezaken aan het licht. Volgens Wendeline van Luijk, op richter van het Nederlands insti tuut voor gastouderschap (Nigos) die de opleiding gaat verzorgen, hoeven ouders zich geen zorgen te maken dat ze hun diploma niet ha len. „Het niveau is laag, vooral hun ervaringen worden getoetst. Er wordt gekeken of ouders weten wat voor voeding een kind nodig heeft, hoe je een baby moet vast houden, ze krijgen informatie over hygiëne en moeten goed Neder lands spreken." Toch vreest zij dat gastouders afha ken omdat ze geen zin hebben om een diploma te halen. „Veel van de ze mensen zijn steengoed in oppas sen en stapelgek op kinderen, maar hebben niet meer dan lagere school. Een EHBO-diploma halen vinden ze al lastig. Ze hebben exa menvrees, zijn bang dat ze het niet begrijpen. Ik had gisteren nog een gastouder aan de lijn die er om die reden mee wil stoppen." Van Luijk, zelf directeur van gastouderbureau Flexmoeders, vindt het raar dat ouders straks de rekening betalen als gastouders hun diploma niet halen. „Mensen kunnen dat niet betalen, het gaat om tienduizenden euro's. Ik zit er daarom bovenop: ik wil echt dat mensen hun diploma halen." Hans Huisman, directeur van gastouderbedrijf Mr. Nosey, waar bij tweeduizend gastouders zijn aangesloten, signaleert nog een an der probleem: gastouders mogen straks maar vanaf één opvangadres werken, omdat de GGD's anders te veel locaties moeten controle ren. „Er zijn veel gastouders die bij meerdere families aan huis oppas sen. Als ze nog maar op één adres mogen komen, levert dat minder geld op. Het risico is groot dat zij ermee stoppen." Gastouder Mieke Siemer, die al veertien jaar kinderen opvangt, is blij met de verscherpte kwaliteits eisen. „Er werd veel fraude ge pleegd door malafide gastouders." DEN HAAG - Ouders die hun kinderen uitbeste den aan gastouders, kunnen volgend jaar tien duizenden euro's mislopen. Volgens nieuwe re gels moeten gastouders in 2010 een diploma ha len. Lukt dat niet, dan moeten ouders hun ver goeding kinderopvang terugbetalen aan de be lasting. Werkgevers in de kinderopvang zijn woedend. Zij vinden het belachelijk dat ouders verant woordelijk worden voor de kwaliteit van gastouders. „De gastouderbureaus moeten er voor zorgen dat ze goede mensen in dienst heb ben. Die zijn verantwoordelijk", zegt Marieke Bendeler van de Vereniging Ondernemers in de Kinderopvang. MOgroep Kinderopvang vindt dat de branche te weinig tijd krijgt om te professionaliseren. „Als dat niet binnen een jaar lukt, ligt het risico bij het kabinet. Niet bij de ouders", aldus Ina Brouwer, voorzitter MOgroep Kinderopvang. Volgens de MOgroep dreigt er een capaci teitstekort. Naar schatting zijn er 20.000 gastou ders die een opleiding willen gaan volgen. De MOgroep vreest dat ouders hun kinderen niet meer naar gastouders brengen. „De gastouder opvang dreigt weer in het informele circuit te recht te komen. Dat vinden we onverant woord." Het ministerie van Onderwijs laat weten dat er bewust voor is gekozen ouders verantwoorde lijk te maken. „Gastouderbureaus krijgen geen belastinggeld. Die kunnen we dus niet onder druk zetten." Mogelijk lege sporen morgen in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, waar baar vervoer heeft aangekondigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6