Event-safe: doorgaan 181 zeeland The Cameronian richt zich op jonge bands Persleiding beschadigt paalhoofd Kortgene krijgt houtkunstfestival Duurzame wijk Wissenkerke start in voorjaar Lezing over Het Gouden Kruys in De Vroone dinsdag 6 oktober 2009 door Selma Osman door Raymond de Frel BAARLAND - Dorpshuis The Came ronian in Baarland wil een vaste rol gaan spelen in de Zeeuwse mu ziekwereld. Beheerder Kees Cats- man vindt dat er in de regio te wei nig speelgelegenheden zijn voor beginnende bands. Catsman is sinds april beheerder van The Cameronian. „Er maken zeven verenigingen gebruik van het het dorpshuis, maar er kan nog veel meer. Daarom werken we nu bijvoorbeeld samen met zorg- bedrijf EigenRichting om hun cliënten als dagbesteding hore- ca-achtige dingen te laten oefe nen", vertelt Catsman. Hij constateerde dat beginnende bands op de Bevelanden weinig mogelijkheden hebben. Catsman: „Er is wel een aantal centra, maar in dat soort cultuurtempels moet je echt wel iets kunnen om op het podium te mogen staan. En er is natuurlijk 2nd Influenz van de Jon- gerenraad Borsele, maar die wed strijd richt zich vooral op jonge ren. Voor beginnende bands met veertigers in de gelederen is er na genoeg niets." door Emile Calon VLISSINGEN - Een tiental palen op een paalhoofd ter hoogte van De Nolle bij Vlissingen zijn afgebro ken. Waterschap Zeeuwse Eilan den gaat ze vervangen. Het kan volgens woordvoerder Emilie Sturm echter .nog wel enige tijd duren voor die nieuwe palen daar staan. Ze sluit niet uit dat het werk pas volgend voorjaar ter hand wordt genomen. De palen zijn afgebroken tijdens de harde wind van afgelopen zater dag. Een drukpersleiding, die daar ligt in verband met het ophogen van het strand, raakte los van zijn ankers en sloeg tegen het paal hoofd. Medewerkers van het water schap onderzoeken nog of andere palen ook beschadigd zijn geraakt. Indien dat het geval is, worden ze ook vervangen. Sturm verzekerde dat het paal hoofd geen bedreiging vormt voor de kustversterking. De band Tape-it uit Ellewoutsdijk is volgens Catsman een prima voorbeeld. Vrijdagavond trappen zij het initiatief af met hun rock in de stijl van The Doors, Neil Young en Bob Dylan. Daarna moeten de optredens in The Cameronian een frequent karakter krijgen. „Het hoeft niet per se muziek te zijn. Twee weken geleden hebben we ook iets geprobeerd met een Ame rikaanse acteur, die een eenakter opvoerde. Maar het zou mooi zijn als we eens per maand een begin nende band kunnen laten optre den. Het is puur een kwestie van wie zich aandient. Wie zich aan meldt, kan bij ons spelen. Ik vind het nog te vroeg om te stellen dat Zeeland er weer een podium bij heeft. Het zou mooi zijn, maar eerst moeten we nog wat meer naam krijgen", aldus Catsman. In The Cameronian kunnen onge veer 120 mensen. Tape-it bestaat uit de muzikanten Leo Reijnierse (zang en gitaar), Jiri Reijnierse (bas), Gerard Steur (drums) en Paola Pica (toetsen). Het eerste op treden in The Cameronian begint om 22.00 uur en de toegang is gra tis. WISSENKERKE - De bouw van de duurzame wijk aan de Sportlaan in Wissenkerke is wat vertraagd, maar niet ernstig, vindt wethou der Adri van der Maas. De bouw werkzaamheden hadden dezer maanden moeten beginnen, maar doen dat pas in het eerste kwar taal van volgend jaar. Oorzaak is niet het onderzoek naar mogelijke explosieven die na de bombarde menten in de Tweede Wereldoor log in het veld zouden zijn achter gebleven. Daar zijn deze zomer geen sporen van aangetroffen, meldt de gemeente. De vertraging ligt in een geschil met de provin cie Zeeland. Die wil dat de ge meente Noord-Beveland de wijk van 59 woningen niet ineens op de woningmarkt laat komen. „Maar dat is geen probleem, we hebben in de raad ook afgespro ken dat de wijk pas over vijf, zes jaar helemaal af komt", stelt Van der Maas. Alle percelen van de ge varieerde nieuwe wijk zijn inmid dels in optie genomen door ont wikkelaars. Die hebben twee jaar de tijd om kopers voor de te bou wen woningen te zoeken. Tussen het bekende rood-grijs van het Rode Kruis duiken bij evene menten steeds vaker hulpverleners in geel groene pakken op. Het zijn Event- savers, medewerkers van een pas opgerichte stichting uit Vlissingen die vond dat de medische hulp bij evenementen nog zo veel beter kon. De stichting maakte een snellere start dan de broers Eduard en Jean Vroomen ooit hadden kunnen dro men. Meteen in het eerste seizoen konden ze al naar evenementen als Veere 1809, Goes in Concert, Vlis singen Maritiem en de Seniorga mes. „We dachten: 'Als we vijftig manuren halen, dan hebben we het leuk gedaan'. Maar dit eerste halfjaar hebben we al zeshonderd uren gedraaid", illustreert Jean Vroomen. Broer Eduard is geen onbekende in het Eerste-Hulp-wereldje. Als be stuurslid van het Rode Kruis Vlis singen regelde hij de inzet van hulpverleners op grote en kleinere evenementen. Maar nu daar gefu seerd wordt, liep hij steeds vaker te gen de strakke regels en beperkin gen van zo'n grote organisatie op. „Bijvoorbeeld: handelingen die je niet meer mag doen, terwijl je die kennis wel in huis hebt." Jean: „Ik zag hoe hij zat te modderen en be dacht: Kunnen we dit niet zelf doen?" „Event-safewil doorgaan waar je als EHBO'er ophoudt met pleister- plakken", legt Eduard uit. „We wil len aansluiten op de ambulan ce-zorg. Niet op hun niveau, maar als een schakel daartussen. Het am bulance-personeel hoeft dan niet meer alles wat je geprobeerd hebt te ontdekken, opnieuw te vragen. Door het slachtoffer op die manier aan te bieden, boek je tijdwinst. En tijdwinst is soms leven." De Vlissingse stichting heeft 35 vrijwilligers en put deels uit dezelfde club mensen als het Rode Kruis en de EHBO-verenigingen. „Maar bij die organisaties moet een verpleger zich tijdens zijn dienst houden aan de norm van de EHBO. Bij ons mo gen mensen op straat wel de ken nis gebruiken, die ze in huis heb ben", zegt Eduard. „Wij hebben bij voorbeeld ook sportmasseurs, fy siotherapeuten en specialisten in drugs- en uitgaansincidenten." Eduard is nog steeds lid van het Ro de Kruis. Event-safe wil niet con curreren, maar juist samenwerken met de andere clubs. Daarom kre gen zij allemaal een brief. Daar is soms enthousiast, maar ook met argwaan op gereageerd, vertellen de broers. Jean wijst op een foto, genomen tijdens een zwemwed strijd in Middelburg. „Hier staan we koffie te drinken met het Rode Kruis en de EHBO. Een geweldige foto vind ik. Want wat maakt het uit door wie je geholpen wordt?" Voor Jean Vroomen - in het-dage lijks leven zelfstandig ondernemer - ging een nieuwe wereld open. „Wat ik apart vindt, is die enorme passie om in dat uniform te staan en een ander te behandelen. We hebben eigen pakken laten maken. Het eerste wat mij opviel, was dat mensen vroegen of ze het pak mochten houden. We hebben afge sproken: 'Als je zes diensten draait, dan is-ie voor jou'." Het geld dat Event-safe met de eve nementen verdient, wordt omge zet in cursussen en materiaal. „Daarmee hebben we een voor sprong op de andere clubs", denkt Eduard. „We hebben in korte tijd al veel spullen kunnen kopen, zo als 25 pakken, 12 traumatassen, een AED, 8 brancards, 3 trainingspop pen, 3 bikes en 50 portofoons." In materiaal is flink geïnvesteerd want de Vroomens regelen alles zelf „Dat gaat van catering tot com municatie, vervoer en slaapplek- ken." Voor scholing is een militair gestrikt, die nu mensen opleidt die als hospik naar Uruzgan gaan. De Vlissingse Sail in 2012 is nu hun grootste ambitie. Daarvoor moet Event-safe doorgroeien naar 120 vrijwilligers. „We willen hem zelf kunnen pakken", zegt Jean. „Of je hem krijgt, is een tweede." Voorlo pig timmeren ze hard aan de weg. Ze zijn overvallen door het succes. Maar het toont volgens hen ook aan dat er wel 'iets aan de hand was' met de hulpverlening. Jean: „Als die goed geweest zou zijn, hadden wij geen werk gehad." Q www.event-safe.nl MEEST GELEZEN 1Brokkenpiloot wil rijbewijs terug 2. Wilhelminadorp merkt verschil 3. Veel wegen dicht voor onderhoud STUUR UW TIPS NAAR redgoes@pzc.nl Is de SP een aanwinst? Stem op www.pzc.nl/tholen KAPELLE - De Zeeuwse tak van de Nederlandse Genealogische Vereni ging houdt zaterdag om 14.00 uur in De Vroone in Kapelle een le zing over het Middelburgse monu- mentenpand Het Gouden Cruys. Eigenaar Karei Meertens verdiepte zich in de uit 1548 daterende wo ning. Het Gouden Cruys is waar schijnlijk gebouwd als vereni gingslokaal voor de derde schutte rij van Middelburg. door Claudia Sondervan KORTGENE - Kortgene krijgt zijn ei gen kunstenaarsweek; analoog aan de schildersweek van Domburg maar dan met houtkunstenaars. Beeldhouwers in hout verzamelen zich komende zomer voor een week of veertien dagen rond mu seum De Houtzaagwerf om er ter plekke en onder de ogen van het publiek kunstwerken in hout te maken. De organisatie denkt vijf of zes kunstenaars aan te trekken. Voorlopig hebben drie Duitse kun stenaars hun medewerking toege zegd, vertelt Paul Kamper, zelf Noord-Bevelands kunstenaar. Thijs van der Velden van de Hout zaagwerf en maatschappelijk on dernemer Josje de Koning vormen het organisatie-comité. Kamper ad viseert, vertelt hij. Deze maand worden afspraken gemaakt met de overige deelnemers. Voor de kunstenaars en eventueel hun partners en kinderen zoeken de organisatoren nog logeeradres sen. „Wellicht zijn er mensen in de omgeving waar de kunstenaars kunnen overnachten voor de tijd dat ze hier werken", zegt Kamper. „De deelnemers aan het festival zijn professionals van internationa le afkomst, maar we kunnen hen niet betalen voor hun verblijf hier." Ook zoekt het comité nog vrijwilligers, die willen helpen om het festival verder op poten te krij gen en zorg dragen voor promotie van het houtkunstevenement: tel. 0113 - 373825. Rode Kruisers, EHBO'ers en Event-savers samen aan de koffie tijdens een zwemwedstrijd. foto Event-safe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 54