41 binnenland Een op vijf ouderen tehuis wordt gepest NIEUWS GETIPT VOOR U Dekkingsgraad ABP is alweer op 105 procent Elke dag een cadeau! 'Project in Mozambique afgelasten' peter van straaten ONDERZOEK Verzorgend personeel noemt zelfs veertig procent Overheidsschuld loopt op tot 356 miljard Bekijkers kinderporno aangehouden Printers spoelen aan op Ameland P HAPPY I 1 www.neckermann.com dinsdag 6 oktober 2009 Uit een onderzoek in zes ver zorgingstehuizen blijkt dat een op de vijf ouderen zich ge pest voelt. Het personeel meldt zelfs twee keer zo veel slachtoffers. Hester Trompetter pleit voor diepgaandere studies. NIJMEGEN - Een op de vijf ouderen in een verzorgingstehuis zegt wei eens te worden gepest door mede bewoners. Het verzorgend perso neel zegt zelfs dat 40 procent van de bewoners weieens slachtoffer is. Dat meldt Hester Trompetter (22), studente gedragswetenschappen aan de Nijmeegse Radboud Uni versiteit in haar afstudeerscriptie. Zij bezocht zes Brabantse en Gel derse tehuizen en sprak daar 121 bewoners. Volgens haar is er on danks de kleine schaal toch sprake van een representatief onderzoek. wmmMMMMMMKm Ook het personeel werd gevraagd naar ervaring van pestgedrag on der de ouderen, die gemiddeld 86 jaar oud waren. Driekwart van hen was vrouw. Volgens Trompetter is er nog nooit een groot onderzoek naar pestgedrag in tehuizen uitgevoerd. „Helaas kan ik dat niet meer doen, want ik ben nu afgestudeerd. Ook de universiteit heeft nog geen plan nen. Dus wil ik proberen mijn on derzoek te publiceren in het Ame rikaanse vakblad The Gerontologist. Hopelijk pikt iemand het dan op." Het pestgedrag uit zich in zeer uit eenlopende vormen: van het nege ren van iemand tot het uitsluiten aan tafel. Ouderen bakenen hun 'territorium' volgens Trompetter vaak af In de besloten gemeen schap van een tehuis ontstaat een nieuwe sociale wereld met eigen normen en regels. Over het verschil in beleving tus sen personeel en bewoners kan ze niet veel zeggen. „Misschien dur- WASSENAAR - Prins Willem - Alexander zou zich moeten terug trekken uit het vastgoedproject op het Mozambikaanse schiereiland Machangulo, waar hij een vakan tiehuis laat bouwen. Dat zegt Michiel Zonnevylle, voorzitter van de Bond van Oranjeverenigingen. Hij begrijpt de discussie over de deelname van Willem-Alexander aan het project. De Christenunie en de PvdA in de Tweede Kamer trekken aan de bel bij premier Jan Peter Balkenende over het huis van prins Willem-Alexander en prinses Maxima in Mozambique. Ed Anker (Christenunie) vindt de brief die Balkenende vorige week naar de Kamer heeft gestuurd over de vakantiewoning 'mager'. „Bal kenende gaat niet in op andere ver halen, zoals over dreigementen van de projectontwikkelaar." PvdA-Kamerlid Anja Timmer wil dat de*minister-president meer de regie naar zich toe trekt. 'm/sscKiën it Het enevv ooi-i LeJckejs^. ven ouderen niet overal over te spreken of verstaan ze onder pes ten iets anders dan de verzorgen den. Ook het waarom van het pes ten heb ik niet onderzocht." Het idee voor het onderzoek kwam van haar begeleider, ortho pedagoog Ron Scholte. „Van hem weet ik dat mijn percentages niet veel afwijken van die over pestge drag bij kinderen, ook een groep die soms dagelijks bij elkaar is zon der dat daarbij sprake is van een keuze. Over kinderen is echter wél veel bekend." Volgens Trompetter is er in de op leiding van de verzorgenden wel aandacht voor sociale aspecten. „Maar het woord 'pesten' komt daarbij niet op tafel." Ze sprak met slechts dertig man nen. „Dat is te weinig om iets zin nigs te kunnen zeggen over een verschil in gedrag met vrouwen. Maar ik heb zelf niet de indruk dat pesten iets met de geslachten te maken heeft." DEN HAAG De overheidsschuld is in de eerste zes maanden van 2009 met onge veer 10 miljard euro gestegen naar ruim 356 miljard. Dat blijkt uit cij fers van het CBS. De schuldquote bedroeg 61,1 procent van het bruto binnenlands product, waarmee Ne derland de Europese bovengrens van 60 procent overschrijdt. De schuld is onder meer opgelopen doordat het CBS de risico's meetelt die minister Bos heeft overgeno men van ING. ZWOLLEE De politie heeft de afgelopen drie maanden acht mannen aangehou den die verdacht worden van het downloaden van kinderporno. Ze zijn voorlopig weer op vrije voe ten. De mannen komen uit Apeldoorn, Rheden, Hengelo (Ov.), Tynaarlo, Raalte, Meppel en Kampen. Bij huiszoekingen werden computers en dvd's in beslag genomen. Het rechercheteam sluit meer aan houdingen niet uit. BALLUMM Op het strand van Ameland zijn printers en andere computerappa ratuur, speelgoed, fietsonderdelen en snoepgoed aangespoeld. „Dit is goed nieuws voor strandjutters", al dus een woordvoerder van de Kust wacht gisteren. Afgelopen weekeinde verloor het onder Liberiaanse vlag varende containerschip Navi Baltic, dat langs Terschelling voer, negen con tainers. Op Ameland zijn twee con tainers aangespoeld, twee andere kwamen terecht op een zandplaat bij Schiermonnikoog. DEN HAAG - De dekkingsgraad van pensioenfonds ABP, het grootste pensioenfonds van Nederland, zit weer precies op het vereiste wette lijk minimum van 105 procent. Dat maakte de nieuwe bestuurs voorzitter van het ABP, Ed Nij- pels, gisteren bekend tijdens een bijeenkomst van het pensioen fonds in Den Haag. Een dekkings graad van 105 betekent dat er voor elke uit te betalen euro 1,05 euro aan reserves is. In februari dit jaar belandde de dekkingsgraad op een dieptepunt van 83. Het snelle herstel is een ge volg van de opgeveerde aandelen koersen en stijgende rente. Ook de meeste andere pensioenfondsen zagen hun dekkingsgraad sinds af gelopen voorjaar flink stijgen. Een combinatie van beleggingsver- liezen en een lage rente bracht veel pensioenfondsen het afgelo pen jaar in de problemen. Fond sen waarvan de dekkingsgraad on der het wettelijk minimum van 105 procent raakten, moesten her stelplannen indienen bij toezicht houder De Nederlandsche Bank. Die moeten ertoe leiden dat de dekkingsgraad uiterlijk in vijf jaar weer op 105 procent of daarboven ligt. „We hebben dat nu in amper vijf maanden in plaats van in vijf jaar al bereikt", aldus Nijpels. Het ABP besloot eerder dit jaar, zo als vrijwel alle getroffen pensioen fondsen, om de pensioenen voor lopig niet meer te indexeren (aan te passen aan de inflatie). Over een mogelijke verhoging van de pensioenpremies met 2 procent per 1 januari 2010, wordt in novem ber besloten. Volgens Nijpels is het te vroeg om nu al te zeggen dat die verhoging van de premies niet meer nodig is. „Pas als we drie op eenvolgende kwartalen boven een dekkingsgraad van 105 procent zit ten, zijn we officieel uit de onder dekking", aldus de ABP-voorzitter. Neckermann.com is vernieuwd en dat vieren we: Elke dag kans op een gratis cadeau Direct 10 euro korting op je bestelling 21 superstunts en kortingen tot 50% Surf dus snel naar neckermann.com en profiteer direct! Vul het diagram zo in dat in elke rij. elke kolom en elk vierkant van 3x3 vlakjes alle cijfers van 1 tot en met 9 precies één keer voorkomen. Nieuws getipt voor ui staat wekelijks in alle 20 titels van NRp Dagbladen (bereik 4.6 miljoen lezers: 2.9 miljoen boodschappers). E-. info@nrp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4