zeeland 123 Kerkmusical landelijk op kaart gezet Gimbfêre Terneuzenaren balen van doorgaand vrachtverkeer Twee eilandelijke musea bezien door Bijbelse bril Palen geknakt P RABE ACTIVITEITEN 'Mensen van de weg' is jaarthema van Thomaskerk Zierikzee Andere zaken dinsdag 6 oktober 2009 Straten, de jongste kerkmu sical van Michiel de Zeeuw en Mar van der Veer wordt door de PKN-kerk (Protestantse Kerk in Nederland) als een 'musicalpak ket' aangeboden aan andere ker ken in Nederland. De productie, die in juni 2010 op gevoerd wordt in de Zierikzeese Thomaskerk, is de derde musical van het tekstschrijvende en com ponerende duo. „Het is een soort pilot", licht predikant De Zeeuw van de Thomaskerk het idee om de musical landelijk te verspreiden toe. Het gaat om de liedjes en tek sten, maar ter inspiratie kan na tuurlijk ook een uitvoering in Zie rikzee worden bijgewoond. „Je kunt zo voorkomen dat iedereen het wiel steeds opnieuw moet uit vinden." Straten heeft als thema traditie. Traditie wordt vaak verstaan als Arjan Plaisier gaat langs bij de Tho maskerk in Zierikzee. Plaisier is scri ba (De Zeeuw: „Het gezicht eigen lijk") van de Protestantse Kerk in Nederland. De scriba bezoekt predikant Michiel de Zeeuw in verband met de ophef die afgelopen jaar ont stond rondom de verkiezing van de nieuwe synodepreses. De Zeeuw was kandidaat-preses. Die ontmoeting combineert Plai sier met het geven van een lezing in de Thomaskerk, getiteld 'Wat be tekent het om vandaag mensen van de weg van Christus te zijn?' Overeenkomstig het jaarthema heeft de Thomaskerk het boekje Mensen van de weg; een aantal ge sprekken met gemeenteleden (reis genoten) gebundeld. Voor de jeugd is speciaal voor de gelegenheid de krant Roadie uitge bracht. Het volledige programma en andere informatie over de Thomaskerk is te vinden op www.gereformeerdzierik- zee.nl. VLISSINGEN - Een tiental palen op een paalhoofd bij Vlissingen zijn afgebroken. De oorzaak is de har de wind van afgelopen zaterdag. Een drukpersleiding, die daar ligt in verband met het ophogen van het strand, raakte los van zijn an kers en sloeg tegen het paalhoofd. TERNEUZEN - Het plaatsen van ver keersborden 'verboden voor vrachtwagens met uitzondering van bestemmingsverkeer' in de woonwijken heeft weinig zin. Veel truckchauffeurs negeren de bor den en het verbod is moeilijk te handhaven. Dat zegt de Terneu- zense wethouder Co van Schaik, naar aanleiding van verzoeken van uit dorps- en wijkraden en de poli tiek om dergelijke borden te plaat sen. „De roep om die borden is al lemaal leuk en aardig, maar de po litie kan daar niet op handhaven", zegt Van Schaik. „Als een chauf feur zegt dat hij even verderop bij Piet of Klaas moet zijn kunnen ze daar niets tegen doen." Het is volgens Van Schaik niet te recht dat vaak met beschuldigende vinger wordt gewezen naar chauf feurs uit het voormalige Oostblok. Die zouden door hun navigatiesys teem via de kortste weg naar hun bestemming worden geleid. „Als wij verkeersmaatregelen nemen, dan geven we dat door aan de fa brikanten van navigatiesystemen. Die passen dan hun software aan." Volgens Van Schaik zijn het vooral chauffeurs die met de plaatselijke situatie bekend zijn die de borden negeren. „Die weten als geen an der hoe ze moeten sluipen." Een oplossing is volgens Van Schaik rechtstreeks afspraken ma ken met bedrijven, zoals bijvoor beeld met Katoen Natie gebeurd is. De chauffeurs van dat bedrijf hebben instructies gekregen hoe ze moeten rijden. Een andere mo gelijkheid is om aan een inrijver- bod ook een tonnage te verbin den. „Dan hou je een heleboel vrachtverkeer tegen, want tonnage is wel objectief door de politie te controleren." Het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk en streek- en land bouwmuseum Goe- manszorg in Dreischor krijgen een folder aange boden aan de hand waarvan be zoekers vanuit Bijbels perspectief naar de collectie van beide Schou- wen-Duivelandse musea kunnen kijken. Twee werkgroepen van de Thomaskerk gaan binnenkort met dit idee aan de slag. Het is een cadeautje van de Zierik zeese kerkgemeente aan de twee musea, zegt dominee Michiel de Zeeuw. Het streven is de folders aan het einde van het kerkseizoen (als de musea weer zomertijden draaien) klaar te hebben. Het is niet de bedoeling elk ele- mentje in de collectie dwangmatig vanuit christelijk perspectief te gaan duiden, verklaart hij. Beide musea bieden echter wel volop aanknopingspunten om de boel door een Bijbels brilletje eens op een heel andere manier te bezien. Versieringen op landbouwwerktui gen in Goemanszorg bijvoorbeeld, kunnen een christelijke achter grond hebben. De bewerking van de aarde vind je veelvuldig terug in de Bijbel. En in vroeger tijden was de Bijbel veruit het belangrijkste culturele erfgoed. „En wat het Watersnoodmuseum betreft: „De zee speelt door de he le Bijbel heen een rol." Daarnaast kan bijvoorbeeld de rol van de ker ken tijdens de Watersnoodramp onder de loep worden genomen. Het mes van het cadeautje van de Thomaskerk snijdt aan twee kan ten. Allereerst vernieuwing voor trouwe bezoekers. „Een ander per spectief geeft verdieping." Maar misschien boort een Bijbelse fol der ook wel een nieuwe doelgroep aan. „Wij willen als kerk ook letter lijk dienstverlenend zijn." Vanavond staat een eerste informa tieavond (Thomaskerk, 20.15 uur) over het project Goemanszorg op het programma. Dinsdag 13 okto ber volgt een aan het Ouwerkerk- se museum gewijde bijeenkomst. Belangstellenden kunnen zich bij één van beide werkgroepen aan sluiten. Beide musea hebben zich naar aan leiding van het aanbod 'aange naam verrast' getoond, aldus De Zeeuw. Slaat het museumproject aan, dan krijgt het misschien met een folder over andere Schou- wen-Duivelandse musea een ver volg. iets stilstaands, maar het is maar hoe je het ziet. De Zeeuw trekt de vergelijking met de ouderwetse manier van brand blussen: het in rij doorgeven van emmertjes wa ter. „Dat is juist heel dynamisch." De één voegt er wat aan toe, de an der haalt er wat van af In geen en kel emmertje zit de volledige waar heid. „Er zijn vele wegen van ge loof', verwoordt de predikant de vrijheid die hij in zijn geloof er vaart. „Maar je staat wel op stenen die een ander heeft gelegd." Eerder leverden musicus/compo nist Van der Veer en tekstschrijver De Zeeuw de kerkmusicals Ooster- polderflat en Grensgebied af Even als voorgaande jaren is de regie in handen van Lies Hanse. Eind vori ge week zijn de eerste (circa 30, dat kan nog groeien) belangstellen den aan de slag gegaan. Wekelijks, na de kerkdienst, wordt gerepe teerd. „Het gaat bij deze musical vooral ook om het proces. Jong en oud doen er aan mee." De musical is één van de onderde len van het nieuwe seizoensaan bod van de Thomaskerk. Het jaar thema is Mensen van de Weg, naar een oude benaming voor christenen. Opnieuw dynamiek, wijst De Zeeuw op één van de mo gelijke betekenissen: „De weg die je moet gaan. Je bent er nog niet. Er is altijd werk aan de winkel." Het programma-aanbod is uiterst divers en nadrukkelijk niet alleen bedoeld voor de eigen kerkge meenschap. De Zeeuw: „Dat is geen verborgen evangelisatie. We proberen actief te zijn in de lokale samenleving." Predikant Michiel de Zeeuw: „De Thomaskerk probeert actief te zijn in de lokale samenleving." foto Dirk-Jan Gjeltema DONDERDAG aangeboden door: LANGE DELFT MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 43