18I» ld Palet aan Nieuwe Economische Dragers Houtkunstenaars naar festival in Kortgene Meubelart in de oude paardenstal Populariteit kookboerderij groeit Aan de hand voorziet in behoefte NED's eilandbreed Strandgangers zetten dolfijn op juiste koers dinsdag 6 oktober 2009 m m i m i v/„ BURGH-HAAMSTEDE - Oude meu bels een nieuw leven geven door ze volledig te restylen. 'Meubelart' is één van de bezigheden van Wil Verwijs en Karin Apperloo. Daar naast drijft het actieve stel - hij eer der werkzaam in de zwakzinnigen zorg, zij verpleegkundige - in hun boerderij aan de Bouwmansweg in Haamstede een theeschenkerij. Ver der heeft het uit Schiedam afkom stige koppel het idee opgevat om Solexen te gaan verhuren. Ook zijn er vergevorderde plannen voor een combinatie van zorg en recreatie op de boerderij. Het wachten is op passende financiering. Bij Meubel art draait het om oude meubelen in een volstrekt nieuw jasje. De meubels komen onder meer uit kringloopwinkels. Verwijs: „Zelf heb ik voor de theeschenkerij meu bels gemaakt van steigerhout en mijn partner is heel creatief het res tylen van meubelen. Ze is echt al tijd bezig met meubels en inrich ting." Hoewel Meubelart tot nu toe nog maar weinig reclame heeft ge maakt, is de belangstelling voor het nieuwe bedrijf in de polder bij Haamstede goed, volgens Verwijs. „We krijgen de meeste klanten via onze website, maar ook de plaatse lijke bevolking toont veel belang stelling." www.theema.nl KERKWERVE - Ze kochten de boer derij omdat ze graag buiten wilden gaan wonen. Meer niet. En nu is het een drukbeklante kookboerde rij geworden. „Ik kan het niet an ders zeggen: Het is ons gewoon overkomen", zegt Mathilda van Leeuwen van Kookboerderij Spen- nekot. Drieënhalf jaar gelden koch ten zij en echtgenoot John de boer derij aan de Verseputseweg, ver noemd naar het hok waar de jonge kalveren gespeend werden: het Spennekot. John zat toen nog in het bedrijfsleven en Mathilda gaf kooklessen. „En in die boerderij zat die mooie grote keuken die ik altijd al wilde hebben. Daar wilde BRIJDORPE - Ze zijn nu bijna een jaar bezig en het loopt - zegt Astrid Boot-Schouls - prima. Samen met echtgenoot Leo Boot drijft zij aan de Hoogenboomsweg in Brijdorpe een logeerboerderij - officieel een Christelijk Begeleidings Centrum voor kinderen met autisme. Een plek die in een behoefte blijkt te voorzien. „Gemiddeld hebben we zo'n 10 tot 12 kinderen te logeren. We hopen te kunnen groeien naar onze maximumcapaciteit van 16 kinderen." Om het christelijk bege leidingcentrum (Astrid: „Iedereen is welkom, als ze onze principes maar respecteren") van de grond te kunnen tillen moest het roer in huize Boot om. De bakens werden KORTGENE - Kortgene krijgt zijn ei gen kunstenaarsweek; analoog aan de schildersweek van Domburg maar dan met houtkunstenaars. Beeldhouwers in hout verzamelen zich komende zomer voor een week of veertien dagen rond mu seum De Houtzaagwerf om er ter plekke en onder de ogen van het publiek kunstwerken in hout te maken. De organisatie denkt vijf of zes kunstenaars aan te trekken. Voorlopig hebben drie Duitse kun stenaars hun medewerking toege zegd, vertelt Paul Kamper, zelf Noord-Bevelands kunstenaar. Thijs van der Velden van de Hout zaagwerf en maatschappelijk on wil Verwijs van Meubelart. ik graag iets meer mee doen." Dat 'iets meer' werd een kookboerderij waar de Van Leeuwens culinaire kookworkshops verzorgen en een winkel drijven. Een winkel vol zelf gemaakte jams, chutneys, sauzen, soepen en andere streekproducten. Het is snel gegaan allemaal, heel snel. „En we willen ook graag uit breiden", vertelt Mathilda. „Maar zover is het nu nog niet." John en Mathilda van Leeuwen zijn inmiddels ook de Oosterschel- de overgestoken. Bij Flo's delicates sen aan de Lange Vorststraat in Goes geeft Van Leeuwen work shops voor groepen en individuen. www.spennekot.nl John van Leeuwen van 't Spennekot met versgemaakte mosterd. verzet van een hoveniers- en akker bouwbedrijf naar een logeerboerde rij, gevestigd in nagelnieuwe gebou wen. Astrid Boot: „We hebben vijf schuren gesloopt en een logeer huis en een dienstgebouw neerge zet. In februari 2008 zijn we gaan slopen en in november van hetzelf de jaar gingen we open. Het is heel snel gegaan allemaal." Bij het uit werken van de plannen ging het echtpaar Boot - dat zelf ook een au tistisch kind heeft - niet over één nacht ijs. „Er is eerst onderzoek ge daan naar de markt voor zo'n bege leidingscentrum. Het afgelopen jaar heeft bewezen dat er inder daad behoefte aan is." Q www.aandehand.org Kinderactiviteiten bij Aan de hand. Niet alles kan, maar er is wel veel mogelijk. De Nieu we Economische Dragers (NED's) bieden volop kan sen. Op Schouwen-Duive- land zijn er inmiddels 25. door Piet Kleemans Kleinschaligheid. Dat is het sleutelwoord voor wat betreft de NED's. Geen mega-bedrijven in leegstaande boeren schuren, maar kleine ondernemin gen. Zoals daar zijn: een meubel atelier, een koeriersbedrijf, paar- denpension, theeschenkerij, een showroom voor speeltoestellen en nog veel meer. De gemeente Schouwen-Duive- land beschouwt de NED's als één van de succesnummers voor wat betreft de ontwikkelingen in het buitengebied. Hét bewijs dat de combinatie van ondernemingszin en een creatieve geest bijzondere plannen oplevert. De variatie in bij de gemeente ingediende plan nen is groot, weten gemeentelijk planoloog Olaf Griffioen, juridisch medewerker Kitty Henderson en wethouder ruimtelijke ordening Roel van der Wekken. Theetuinen zijn er inmiddels meerdere en hetzelfde geldt voor zorgboerderijen, ateliers en exposi tieruimtes in de Schouwen-Duive- landse polder. Maar onder de nieu we economische dragers vallen ook een hondentrainingsschool, een koeriersbedrijf, een showroom voor speeltoestellen, een paardenpension en een meu belatelier. De lijst van NED-plan- nen is een stuk langer dan de ge noemde 25 waarvoor groen licht is gegeven. De omslag van de ge meente van 'nee, tenzij' naar 'ja, mits' heeft veel losgemaakt. Er lig gen nog minstens 25 plannen op behandeling te wachten. Behandeling van de plannen kost niet alleen de plannenmaker, maar ook de gemeente veel tijd. Griffi oen: „We proberen echt zo flexi bel mogelijk te opereren. Het spel wordt constructief gespeeld. Het is onze ervaring dat als je als gemeen te maar duidelijk bent in wat je wilt, een ondernemer die zijn plannen moet aanpassen daar be grip voor heeft. Het is heel inten sief maar het loont wel." Wethou der Van der Wekken knikt instem mend: „Vaak zie je dat de eerste versie van een plan gewoon niet goed genoeg is. Voor hetzelfde geld kan het doorgaans gewoon veel beter en wij merken dat on dernemers ook enthousiast zijn als ze daar achter komen. Het loont om bijvoorbeeld een goede archi tect in te schakelen. En het is niet alleen voor de ondernemers, maar ook voor ons een leerproces." Eén van de belangrijkste eisen die de gemeente stelt met betrekking tot Nieuwe Economische Dragers is de landschappelijke inpassing. „Want ieder plan doet wel iéts met het landschap", aldus Griffi oen. De gemeente biedt de onder nemers meer ruimte dan ze voor heen kregen, maar vraagt hen dan wel te investeren in kwaliteit, ook voor wat betreft groene inpassing. Met succes volgens Griffioen. „Het landschappelijk bewustzijn is er absoluut bij de ondernemers." De intentie van de gemeente is al tijd - zo benadrukken Griffioen, Henderson en Van der Wekken - nooit om plannenmakers dwars te zitten, maar juist om samen met hen te komen tot zo goed moge lijk plannen. Goed voor de onder nemer én voor de gemeente. Vol gens Van der Wekken zijn de NED's van economisch belang in een gebied waar de landbouw het moeilijk heeft en alternatieven in komstenbronnen daarom meer dan welkom zijn. „Economische draagkracht is belangrijk voor Schouwen-Duiveland. Daarom zijn goede NED's ons bijzonder veel waard." Nieuwe Economische Dragers zijn overal op het eiland te vinden. Vooral het middendeel is populair. Een NED is vaak een nevenfunctie van een bestaand agrarisch bedrijf. Ook bij een voormalig agrarisch be drijf waar alleen nog gewoond wordt is plaats voor een NED. Een NED wordt vaak gecombi neerd met opkrikken van kwaliteit, bijvoorbeeld door restauratie. Kamperen bij de boet valt er niet onder, recreatieappartementen op een boerderij weer wel. Caravanstalling wordt eveneens ge zien als een NED. dernemer Josje de Koning vormen het organisatie-comité. Kamper ad viseert, vertelt hij. Deze maand worden afspraken gemaakt met de overige deelnemers. Voor de kunstenaars en eventueel hun partners en kinderen zoeken de organisatoren nog logeeradres sen. „Wellicht zijn er mensen in de omgeving waar de kunstenaars kunnen overnachten voor de tijd dat ze hier werken", zegt Kamper. „De deelnemers aan het festival zijn professionals van internationa le afkomst, maar we kunnen hen niet betalen voor hun verblijf hier." De festivalorganisatie is be reikbaar onder: 0113 - 373825. OOSTVOORNE - Wandelaars en surfers hebben zondag middag een verdwaalde dolfijn weer op juiste koers ge zet. Het ruim drie meter lange zeezoogdier spoelde aan op het Slufterstrand aan de Maasvlakte onder Oostvoor- ne. Reddingboot Prinses Margriet was onderweg, maar hoefde niet in actie te komen. foto KNRM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 38