2700 sport 129 'Ik hou er geen koloniale praktijken op na' ATLETENMAKELAAR Vanuit zijn huis in Hulst regelt Michel Boeting alles voor de Keniaanse atleten die hij onder zijn hoede heeft. Beste tijd in Rotterdam 'Feit is dat iedere Keniaan naar het buitenland wil om veel geld te verdienen' 'Bovendien plukken we geen kinderen uit hun eigen omgeving weg' dinsdag 6 oktober 2009 Michel Boeting woont een groot deel van het jaar in het Keniaanse Eldoret, dat door zijn hoogte (2700 meter) ideaal trainingsgebied is. W Felix Limo (foto) is één van de toppers uit de stal van atletenmakelaar Michel Boeting. De Ke- niaan won de marathons van Berlijn, Rotterdam (in 2004), Chicago (2005) en Londen (2006). Zijn beste tijd liep hij in Rotterdam: 2.06.14. Het huis door René van Stee HULST - Sommige liefhebbers heb ben Felix Limo, Vincent Chepkok of William Biwott deze zomer op de wallen van Hulst of in het Clingse Bos misschien wel her kend. Maar de meeste mensen zul len de training van deze Keniaan se topatleten vooral met bewonde ring en verwondering hebben ga degeslagen. „Het is inderdaad geen alledaags tafereel om van die don kere jongens hier te zien rondren nen. En dan gaat het ook nog eens om de wereldtop", zegt een glimla chende Michel Boeting, manager van zestien Keniaanse atleten en één atlete uit dit land op zowel de baan als de weg. De 38-jarige atletenmakelaar streek in maart 2008 neer in Hulst. Boetings woning is sindsdien een uitvalsbasis voor zijn lopers naar Europese wedstrijden. „Ze zijn dan niet constant bij mij thuis, maar bijvoorbeeld een paar dagen tussen twee wedstrijden in. Of soms enkele weken als zij aan meerdere wedstrijden meedoen. En dat is lang genoeg. Ze vinden het hier fijn, maar ze zijn altijd weer blij als ze terug naar huis kunnen." Hoewel Boeting in Enschede is ge boren en getogen, liggen zijn roots in Zeeuws-Vlaanderen. Vanuit zijn toenmalige woonplaats Cuijk volg de hij het spoor van zijn ouders bij hun terugkeer naar hun geboor testreek. Die biedt hem tal van voordelen. „Dat m'n vader en moe der hier wonen is natuurlijk heel prettig, maar niet de allerbelang rijkste reden dat ik hier nu zit. Hulst is een ideale locatie, omdat je overal dichtbij bent. De luchtha ven van Brussel is vlakbij, er zijn goede trainingsmogelijkheden en ook heb je pal over grens tal van wedstrijden waarin mijn jonge, op komende atleten veel goede erva ring kunnen opdoen", legt hij uit. Ruim een jaar staat Boeting op ei gen benen met zijn sportmarke ting en -managementbureau 0ne40ne. Voordien was hij ver bonden aan Global Sports Com- munication (GSC) van de-bekende oud-atleet en atletenmakelaar Jos Hermens. Hij stapte er niet geheel blanco in. „Ik deed al sinds mijn zesde aan baanatletiek. Ook had ik ervaring in besturen en organise ren. Bij mijn club AC Tion, maar ook als vrijwilliger van de FBK-ga- mes in Hengelo en de marathon van Enschede. Verder was ik in 1996 in Enschede organisator van het NK meerkamp." Bij GSC begeleidde Boeting atle ten en was hij organisator van atle- tiekevenementen zoals de FBK-ga- mes. Hoewel hij het bij zijn oude werkgever naar zijn zin had, ver trok hij er toch. „Op den duur wil je meer. Zoals bijvoorbeeld part ner worden van het kantoor. Dat is wel ooit ter sprake gekomen, maar uiteindelijk bleek dat er niet in te zitten, waarna ik mijn conclu sies trok." Vanwege een concurrentiebeding moest Boeting twee jaar wachten voordat hij zelfstandig aan de slag kon. Die gedwongen pauze leverde hem een bijbaan op bij tv-zender Eurosport. Nog steeds verzorgt hij het commentaar bij grote atletiek wedstrijden, zoals onlangs het WK in Berlijn. „Daar geniet ik in tens van. Want dan zie ik tenmin ste weer eens iets van de wedstrij den. Als ik met m'n eigen atleten op pad ben, mis ik heel veel om dat ik dan constant dingen aan het regelen ben." Aangezien hij in de loop der jaren tal van contacten en een betrouw bare reputatie had opgebouwd, verzamelde Boeting al snel een mooie groep Keniaanse adeten rond zich heen. Van de wegatleten zijn Felix Limo (onder andere win naar van de marathons in Rotter dam, Berlijn, Londen en Chicago), Emmanuel Mutai (recent tweede op de WK-marathon) en William Kipsang (vorig jaar winnaar in Rot terdam in 2.05,49) enkele van zijn 'diamantjes'. Op de baan gooien lo pers zoals Vincent Chepkok (win naar van de Keniaanse trials op de 5000 meter) en William Biwott (dit jaar in Thessaloniki winnaar van de World Athletics Final op de 1500 meter) hoge ogen. Dat Boeting louter Kenianen bege leidt is geen toeval. Ondanks recen te politieke spanningen is het land al jarenlang een stabiele factor en een veilige natie op het Afrikaanse continent. „Dergelijke voorwaar den zijn van groot belang om te kunnen sporten. Van oudsher speelt sport op school een belang rijke rol in Kenia. Voor hun doen houden ze er ook een redelijk sys teem op na, waarin veel talent komt bovendrijven. Mijn contac ten met scholen in de regio's rond Eldoret (ruim 30o"kilometer noordwestelijk van de hoofdstad Nairobi) zijn dan ook van cruciaal belang om mijn werk goed te kun nen doen. Ik ben er ook bijna de helft van het jaar. Ik voel me er op m'n gemak. Natuurlijk is het er ar moedig, maar je moet onze maat staven er ook niet op loslaten. Als je dat lukt, is Kenia een prettig land om te verblijven." Boetings werk roept al snel het beeld op van koloniale praktijken. Dat beeld bestrijdt hij te vuur en te zwaard. „Feit is dat iedere Keni aan naar het buitenland wil om liefst veel geld te verdienen. Ik ben één van de mensen die hen daarin begeleidt. En dat probeer ik zo goed mogelijk te doen. En om hen behoeden voor fouten, omdat ze te veel en te graag willen. Natuur lijk gaat het ook om mijn boter ham, maar als wat ik doe niet zou deugen, zou ik die zeker niet in de wereldtop kunnen verdienen. Bo vendien plukken we geen kinde ren uit hun eigen omgeving weg. Ik kom pas véél later in beeld." Boetings achtergrond is ontwikke- lingseconoom. Vanuit die discipli ne vindt hij het ook belangrijk om een bijdrage - hoe klein ook - aan de ontwikkeling van Kenia te leve ren. De belangrijkste boodschap die hij zijn atleten in dit kader meegeeft is dat niks vanzelf gaat. Zijn bedrijfsnaam 0ne40ne (stap voor stap) en de slogan 'guide to world class' slaat daar in belangrij ke mate ook op terug. „Het is alge meen bekend dat ik niet die me neer ben die met een grote zak geld langskomt. Aan die benade ring zijn ze nu ook gewend. Dat niks vanzelf gaat, dat ze niks ca deau krijgen en dat ze het zélf moeten doen. En het werkt. Je merkt ook dat hun zelfbewustzijn enorm is gegroeid." Al te ver vooruitkijken doet Boe ting niet, maar de Olympische Spe len van 20t2 in Londen gloren aan de horizon. Met kleppers zoals Li mo, Mutai, Kipsang, Chepkok en Biwott heeft hij potentiële medail lewinnaars rondlopen. „Dromen doe ik daar niet van, maar het zou geweldig zijn. Net zoals het gewel dig zou zijn als ik daaraan een be scheiden bijdrage mag leveren." van Michel Boeting is een uitvalsbasis naar Europese wedstrijden voor tal van Keniaanse toplopers. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31