Gevoelens voeren "raremi-i Zeeland moet de toppers onder de natuurgebieden ontwikkelen Theaterplan L: u weken voor 15 euro P ZC s DEBAT WESTERSCHELDE dinsdag 6 oktober 2009 Het heerlijke van Zeeuws-Vlaanderen is dat België zo dichtbij is. Ik ben sneller in Antwerpen dan in Middelburg. En ik mag graag in Antwerpen zijn. Een stad met prachtige mu sea, geweldige markten en divers, vooral zeer divers. Zo was ik op de Oosterse markt, die beter medi terrane markt zou kunnen heten, maar vooruit. Op het plein voor de Schouwburg ruik je op zater dag al van verre waar je heen moet. Koriander, knoflook, munt, paprika mengen zich tot het ty pisch zuidelijke palet van geuren en smaken. Spaans, Grieks, Itali aans en Marokkaans voedsel, kraam na kraam. Iberico-ham- men, verse pasta, kilo's gezouten knoflookjes, fetah, mozzarella en olijven heel veel olijven. En tus sen dat culinaire zuidelijke ge weld, een viskraam uit Nieuw-Na- men oftewel de Kouter zoals ze hier zeggen. De mensen in en voor de de kramen vormen een mengelmoes aan culturen, kleu ren en talen. Ondanks de miezer- COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie, Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van €71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuurde bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening T*rj/T 5 De PZC gaat zorgvuldig 0 met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Ad Koppejan, Tweede Kamerlid CDA: „De verdieping staat los van de ontpoldering. Doordat de milieu bewegingen naar de rechter stap ten, werd de link gelegd met natuur- herstel. Daar heb ik grote moeite mee." regen klaart mijn humeur bij ie der kraam verder op. We eten een 'Boke martino' in de Varkenspoot. De Varkenspoot ligt in de wijk Meir-Quartier Latin-Wilde Zee. Al leen voor de namen zou je er al naartoe gaan. De Varkenspoot is een typisch Antwerps cafeetje. Rookverbod kennen ze niet Onge makkelijke stoelen, te kleine stoel tjes maar een boel sfeer. Een 'bo ke' is een boterhammetje. Maar onze zuiderburen verdubbelen al le porties en zo gaan we met een half brood achter de kiezen weer verder. Achter een klein kraampje doopt een klein Vlaams vrouwtje verse aardbeien in pure Callebaut- chocolade. Als er niet een flinke slok Zeeuws bloed door mijn ade ren zou vloeien zou ik hier het huishoudgeld van het komende halfjaar er in één ochtend door heen jagen. Ik beheers me, maar niet helemaal. De aardbeien heb ik laten staan.De markt is op het Theaterplein. En op zaterdagoch tend hoeft u de zaal niet in voor deze bonte voorstelling. Zinnen prikkelend en adembenemend. Marten Hemminga, directeur Het Zeeuwse Landschap: „Het is totale onzin om de schuld in de schoenen van milieubewegingen te schuiven. Wij willen niet per se ontpolderen. We willen alleen dat natuurherstel evenwichtig aan de orde komt." Joost de Bakker, schipper: „Als we de Hedwigepolder onder water zetten, dan krijgen we daar hevig spijt van. Er komt per jaar een meter slib bij. Het wordt zo geen na tuurgebied, maar éen troosteloze rietvlakte." Voor meer columns: www.pzc.nl/columns De emoties tijdens het PZC-de- bat over de Westerscheldekwes- tie lopen maandagmiddag hoog op. Het gebeurt dan ook niet vaak dat tweehonderd boeren, Belgen, politici en natuurliefheb bers met elkaar in debat gaan. door Jeffrey Kutterink en Cornelleke Blok Het boegeroep is niet van de lucht als Tweede Ka merlid Ad Koppejan (CDA) zegt dat het alle maal de schuld is van de milieube weging. Die is naar de Raad van State gelopen en daarom zitten we nu met een groot probleem, be weert hij. De zaal joelt. „Dat is totale onzin", briest Marten Hemminga van het Zeeuws Landschap. „De natuurbe- weging wil dat de natuur wordt hersteld en hangt niet aan ontpol dering. Het kabinet heeft zijn handtekening gezet onder de Scheldeverdragen waar de ontpol dering in staat." Het is één van de boeiende mo menten van het gistermiddag ge houden PZC-debat over de Wester- scheldekwestie. De sfeer zit er met de eerste stelling (verzet tegen ont polderen drijft te veel op emoties) gelijk goed in. Anders dan in de Tweede Kamer zijn spandoeken, boegeroep en emotionele reacties nu wel toegestaan. Soms wordt het mensen in de zaal even te veel. „Die verwijzing naar de Ramp is een demagogisch, emotioneel argu ment", roept Goesenaar Gert van der Slikke. Applaus klinkt. Direct schiet de vinger van schipper Joost de Bakker omhoog. „Nou, als die Hedwige wordt ontpolderd, dan ontstaat daar een troosteloze riet vlakte", bast hij door de zaal van het waterschap Zeeuwse Eilanden in Middelburg. De handen van een groot deel van de zaal gaan weer op elkaar. Het valt op dat zo wel voor- als tegenstanders van ontpoldering luid applaus krijgen. Ook Marc Van Peel, havenwethou der van Antwerpen, schiet - welis waar op een beleefde wijze - even uit de slof. „Ik bedank voor de rol van buitenlandse vijand", bijt hij van zich af „Ik wens in eerste plaats de verdieping. Het gaat om een paar drempeltjes van een hal- ve meter niet om het afschrapen van de hele vaargeul." De schepen zegt te schrikken van 'de agressieve taal op krantensites en mensen op straat'. „Er worden verbanden gelegd die er niet zijn. Er regeert een groot misverstand. De verdieping wordt gelijkgesteld met narigheid voor Zeeland." „Ja hé, dat klopt ook", roept ie mand door de zaal. Het Vlaams-parlementslid Annick De Ridder valt Van Peel bij. „Vlaan deren heeft recht op de verdie ping. De Scheldeverdragen zijn ge sloten en ik ga ervan uit dat we dan een afspraak hebben." Een opmaat voor de volgende bag- gerbeurt van de Schelde? „Ik zou een dom politicus zijn als ik nu zou zeggen: op naar de vierde ver dieping", reageert Van Peel. „Dat is ook helemaal niet aan de orde. Ik vraag wel om uitvoering van het verdrag." Gedeputeerde Frans Ha melink hoeft er niet lang over na te denken. „Commissafis van de koningin Karla Peijs heeft over een volgende verdieping gezegd: over mijn lijk. Dan heb ik een pro bleem als ik wat anders ga zeg gen", grapt hij de spanning weg. Om zijn rol gelijk weer in te ne men. „De provincie is tegen een vierde verdieping." Hij krijgt er de handen voor op elkaar. De aanwezige Tweede Kamerleden zijn lang niet allemaal zo uitgespro ken. Kees van der Staaij (SGP) en Hugo Polderman (SP) zijn helder: geen verdere verdieping meer. Voor Polderman is zelfs de derde verdieping taboe. Helma Neppé- rus (VVD) houdt de boot af. „We moeten nu niet praten over een vierde verdieping." Luuk Blom (PvdA) gooit de knup pel maar eens in het hoenderhok. Hij wijst op een afspraak tussen Nederland en België, het schei dingsverdrag van 1839. „Zouden we over dat verdrag niet eens een uitspraak moeten hebben van het Europees Hof? Het is de vraag of verdragen van 150 jaar oud - dat geldt ook voor andere - nog steeds gelden." Volop voer voor Vlaamse emotie. „Het gaat om de toekomst van 180.000 gezinnen in Antwerpen", snerpt het Vlaamse parlementslid Annick De Ridder. „Maak werk van die verdieping. Dat natuurher stel komt later wel." Wilt u het debat terugkijken? Zie: www.pzc.nl/westerschelde door René Schrier MIDDELBURG - In Zeeland moeten uit de bestaande natuurgebieden de zogenaamde Zeeuwse Toppers aangewezen worden. Dat zijn na tuurgebieden met een hoog voor zieningenniveau. Ieder regio zou zo'n topper moeten hebben. Een topper moet hét gebied zijn waar je in het weekeinde naar toe gaat. Dat staat in een provinciale nota over de bereikbaarheid van natuur gebieden in Zeeland. Met die be reikbaarheid is het nog niet zo slecht gesteld. Slechts 5 procent is niet bereikbaar, maar die gebieden zijn vooral het eigendom van parti culieren grondbezitters. Afgeslo ten natuurgebieden van natuurbe- schermings- of natuurbeheersorga- nisaties zijn vaak wel onder bege leiding of met excursies te bezoe ken. In de nota wordt ook een lans ge broken voor het digitaal openstel len van natuurgebieden. Dat kan met web-camera's, maar ook met andere audio-visuele hulpmidde len tot zelfs informatiezuilen. Het stuk besteedt ook veel aan dacht voor mensen met een func tiebeperking. Het streven moet er op gericht zijn dat zo veel mogelijk mensen de toegankelijke natuurge bieden in kunnen, maar soms is dat praktisch erg lastig of zijn voor zieningen erg duur. Op dat mo ment zullen keuzes gemaakt moe ten worden, staat in de nota. Com plicerende factor is dat mensen, die de natuur in trekken dat vaak met verschillende motieven doen, die wel eens strijdig met elkaar kun nen zijn. Vogelaars willen rust, an deren willen sporten of wandelen en er zijn mensen die de natuur ac tief willen beleven. Daarnaast moet .vanzelfsprekend rekening worden gehouden met de natuur waarden. De provinciale commis sie voor de Groene Ruimte be spreekt de nota donderdag 8 okto ber om 10.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2