zeeland 125 ederland aan de spruitjes Zeeuws Veiligheidshuis moet jeugdcriminaliteit terugdringen Lezingen Nederlands Instituut Ecologie ti tot gezonder eten Roeiwedstrijd in kanaal Middelburg Zeeuwse jongeren in debat met ministers Margriet opent bevrijdingsmuseum dinsdag 6 oktober 2009 MIDDELBURG jes lekker te maken door ze bij voorbeeld te verstoppen in saté saus. Zelf vond hij daar niets aan. Mijn opdracht aan hem was om spruitjes zo te bereiden, dat hij ze ook zelf verrukkelijk ging vinden. Dat is gelukt." Over smaak valt niet te twisten „De Big Smile. Zo hebben we de Hulst, bibliotheek, 14.30 uur: Optreden van Tijl Damen. WOENSDAG 14 OKTOBER Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, 13.30-14.30 uur: Voorleeskoning Lotus leest voor. Voor kinderen van 4 tot 8 jaar. Zierikzee, boekhandel De Vries, 13.30 uur: Thijs Goverde (De hand van de mees terdief) is te gast. Goes, boekhandel De Koperen Tuin, 14.00 uur: Simone Kramer vertelt over eten en drinken in de Klassieke Oudheid. 's-Gravenpolder, bibliotheek, 14.00- 15.30 uur: Voorlezen en kleuren voor jon ge kinderen; knutselen voor oudere kin deren. burger genoemd. Die naam is tot stand gekomen met een reclame bureau. Want je kunt wel een lek ker gerecht bedenken, maar het moet er ook mooi uitzien, de geur moet kloppen, je moet het met je handen kunnen eten, erbij kun nen smakken, je moet er vrolijk van worden. Daar heb ik mij over verbaasd, bij het schrijven van dit Goes, bibliotheek, 14.00-16.00 uur: Voorlezen, koekhappen en knutselen voor kinderen tot 9 jaar. Vogelwaarde, bibliotheek, 14.30 uur: Optreden van Tijl Damen. Middelburg, De Drukkerij, 15.00-16.00 uur: Aart Staartjes vertelt over zijn eerste kinderboek, Hannes. Zierikzee, boekhandel De Vries, 15.00 uur: Prins Vads koekhapwedstrijd. Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, 15.00-17.00 uur: Film Sjakie en de chocola defabriek (2005). Voor kinderen vanaf zes jaar. DONDERDAG 15 OKTOBER Middelburg, De Drukkerij, 11.45 uur: boek. Ik wist wel dat de naam van een gerecht belangrijk is. Maar zó? Een naam doet ertoe. Een gerecht moet lekker klinken. Geen spruit jesburger dus. Maar Big Smile." Honger maakt rauwe bonen zoet „Dat is zo. Al heb ik in persoonlijk opzicht nooit honger gekend, op Anneriek van Heugten, schrijfster van de kinderboekenserie Z.E.S., signeert. ZATERDAG 17 OKTOBER Goes, bibliotheek, 10.00 uur: Feestelijke afsluiting Kinderboekenweek met muziek en bekendmaking winnaars wedstrijden. Middelburg, De Drukkerij, 14.00-16.00 uur: Kinderen kunnen hun favoriete schrijver ontmoeten tijdens de Zeeuwse Kinderboekenschrijversmarkt, met o.a. Marco Kunst, Anneriek van Heugten, Jo hanna Kruit, John Brosens, Jan Kuipers en Martinus de Kam. Veere, Kaasboerderij Schellach, 14.00 uur: Rondleiding/puzzeltocht voor kinde ren van 4 tot 12 jaar. welk vlak dan ook. Ik heb altijd de „wind mee gehad. Neem de Gou den Griffel, die ik vorig jaar won voor mijn boek Kinderen van Am sterdam. Als ik die niet had gekre gen, was ik niet gevraagd om het Kinderboekenweekgeschenk te schrijven. Dat geeft aan wat de fac tor geluk betekent in mijn leven. Toen ik begon met schrijven, was uitgeverij Querido net gestart met de Q.-serie. Daarbinnen konden ze mijn eerste boek Ruik eens wat ik zeg uitgeven. Ik kreeg meteen naam met dat boek, waardoor an dere uitgeverijen vroegen: kun je niet ook zoiets voor ons doen? Maar ik heb natuurlijk ook dingen zelf afgedwongen." Knollen voor citroenen verko pen „Na mijn studie communicatie, ben ik bij een klein reclamebureau gaan werken. In de reclame leer je teksten schrijven waar mensen ei genlijk niet in geïnteresseerd zijn. Die teksten moeten dus zo goed geschreven zijn dat men ze tóch leest. Die schrijftrucs gebruik ik ook in mijn boeken. De wraak van het spruitje is mijn visitekaartje. Ik krijg de kans om het grote publiek te bereiken en mijzelf te presente ren als culinair schrijver. En tege lijk hoop ik heel erg dat mensen die het lezen er ook gezonder door gaan eten. Ik heb het ge schenkgeschreven voor kinderen, maar ook voor hun ouders staan er een hoop tips in." De Wraak van het spruitje is tijdens de Kinderboekenweek, van 7 t/m 17 okto ber, gratis bij aankoop van minimaal 10 euro aan kinderboeken. EXPOSITIES Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek: Ten toonstelling van alle bekroonde kindern- boeken; Het snoephuisjes van Hans en Grietje; De theevisite uit Alice in Wonder land. Middelburg, De Drukkerij: Fleur van der Weel, tekeningen uit Superguppie; Ineke Goes met Weertje en zijn weetjes; Miriam Caspers met Groente vlees vuurwerk; Daph ne van Holten met Proeven; Het ontstaan van het boekje Hapje; Kinderwerk Aan ta fel. Middelburg, galerie 't Haentje te Paart: Illustraties van Fleur van der Weel. Terneuzen, bibliotheek: Illustraties van Wim Hofman. In de aula van de Zeeuwse Biblio theek worden morgenavond twee lezingen gehouden door deskundi gen van het Nederlands Instituut voor Ecologie. Ad Huiskes vertelt over het onderzoek naar de effec ten van klimaatverandering op An- tartica. Peter Herman houdt een in leiding over de ecosystemen in de Ooster- en Westerschelde en de Grevelingen. De lezingen beginnen om 20.00 uur. MIDDELBURG Vierhonderd waterscouts doen za terdag mee aan de jaarlijkse roei- wedstrijden voor scouts in het Ar- nekanaal te Middelburg. Er doen 6i ploegen mee. Twaalf daarvan ko men uit Zeeland, de overige uit West-Brabant. Er wordt gestreden in vijf klassen: vier voor zeeverkenners en matro zen ter wilde vaart en één voor de groepsprijs. De wedstrijden begin nen om 12.00 uur. Om 16.00 uur worden de prijzen uitgereikt. MIDDELBURG longeren uit Middelburg, Vlissin- gen, Kats en Oostburg gaan maan- dag 12 oktober tijdens het Natio naal Jeugddebat in debat met on- der anderen de ministers Bos, Ver burg, Plasterk, Rouvoet en staatsse cretaris Bussemaker. Er wordt gede batteerd over de kredietcrissis, drugs en kunst en internet. Het debat vindt plaats in de Twee de Kamer en duurt van half twee tot half zes. NIEUWDORP Prinses Margriet verricht op vrij- dag 30 oktober de officiële opening van het Bevrijdingsmuseum Zee land in Nieuwdorp. In dat museum staat de Slag om de Schelde cen traal. Het museum is gevestigd in het voormalige Museum 1940-1945 Infatuate. Het is uitgebreid en ge moderniseerd. Prinses Margriet be zoekt het vernieuwde museum tus sen 15.00 en 16.00 uur. Dat hele weekeinde staat in het teken van de bevrijding van Zeeland. door Marcel Modde VUSSINGEN - De samenwerking van justitie, maatschappelijk hulp verleners en aanverwante instan ties in een zogeheten Veiligheids huis werpt zijn vruchten af. Vol gens staatssecretaris Nebahat Al bayrak (Justitie) is het aantal ont spoorde jongeren in Tilburg en Limburg in een paar jaar tijd fors verminderd. Albayrak opende gisteren aan het Vlissingse Stadhuisplein het 37e Veiligheidshuis in Nederland. De bedoeling is dat voor eind dit jaar in alle windstreken zo'n samen werkingsverband wordt gereali seerd. Iedere euro die in het Veilig heidshuis wordt geïnvesteerd, be spaart de maatschappij volgens Al bayrak tussen de 1,38 en 2,20 euro aan kosten gerelateerd aan jeugdcri minaliteit. Het Zeeuwse Veiligheidshuis richt zich in eerste instantie op de aan pak van overlastgevende jeugd. In een later stadium wordt de aan dacht uitgebreid naar huiselijk ge weld en veelplegers. Doordat verte genwoordigers van het Openbaar Ministerie, politie, Halt, het Bu reau Jeugdzorg, het maatschappe- Jijk werk, de jeugdreclassering en de Raad voor de Kinderbescher ming nu samen in één gebouw zit ten, kunnen problemen eerder worden onderkend, besproken en aangepakt, schetste hoofdofficier van justitie Diederik Greive de werkwijze. „We zijn veiligheid in 3-D gaan zien. Het is een andere manier van werken." Hij bena drukte het belang van een Zeeland- brede samenwerking. Dat het Veiligheidshuis in Vlissin- gen is ondergebracht, is niet toeval lig, aldus burgemeester Wim Dijks tra. „Wij zijn de onveiligste ge meente van Zeeland." Landelijk ge zien valt de criminaliteit in de pro vincie reuze mee. Het Veiligheids huis moet helpen voorkomen dat de balans de andere kant op slaat. Staatssecretaris Albayrak (foto) en commissaris van de koningin Peijs heb ben het 37e Veiligheidshuis van het land geopend. foto Lex de Meester isterdam: „Vies bestaat niet. Vies zit tussen je oren. foto Annina Romita/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27