'Eindelijk de knuppel in het Zeeuwse 181 'Zeeland heeft een grote stad nodig' Vlissingse ondernemers vechten afwijzing schadevergoeding aan Voor én tegen fusie gemeenten in evenwicht Exoplaneten ontdekken bij sterrenwacht Festival voor houtkunst in Kortgene SAMENVOEGEN Opmerking wethouders blaast discussie over vorming één gemeente nieuw leven in 24e van het land dinsdag 6 oktober 2009 w door Theo Ciele Drie keer twintig mil joen euro werd er sinds de vorige ge meentelijke herinde ling uitgegeven aan de huisvesting van het gemeente lijk apparaat van Vlissingen, Mid delburg en Veere. Vlissingen ver bouwde het stadhuis, Middelburg zette een nieuw stadskantoor neer langs het kanaal en de gemeente Veere bouwde een gemeentehuis in Domburg, De investering in deze bestuurlijke bolwerken zette een uitroepteken achter de uitkomst van de discus sie over de vorming van één ge meente op Walcheren. Nee, dus. Er moesten twee stedelijke ge meenten blijven en een landelijke gemeente. Bijna dertien jaar later verzuchten de wethouders Albert de Vries (Middelburg) en Piet Pol derman (Vlissingen) dat het ma ken van plannen voor woning bouw toch een stuk gemakkelijker zou zijn geweest met één gemeen te op Walcheren. „Eindelijk de knuppel in het Zeeuwse hoenderhok", reageerde een PZC-lezer op de opmerkingen van de twee wethouders. Voor een aantal lezers is samenvoeging van de gemeenten Middelburg en Vlis singen niet een louter Walcherse kwestie. Vorming van een grote ge meente is volgens hen ook in het belang van heel Zeeland. Een ste- De gemeente Vlissingen en Middel burg hebben samen ruim 92.000 inwoners. Met Veere erbij zou Wal cherse fusie gemeente 114.000 in woners tellen. Die gemeente zou qua inwoners aantal de 24e van het land zijn en dan van vergelijkbare grootte zijn als steden als Leiden, Maastricht en Dordrecht. Die fusiegemeente kan dan met een aanschuiven bij de club van grote gemeenten die met het Rijk praat over onder meer grote-ste- denbeleid. Vlissingen staat nu 83e, net onder Berkeiland, en Middelburg 75e, net onder Lansingerland. delijke gemeente in de categorie ïoo.ooo inwoners zit aan de tafels waar het stedelijk beleid wordt be paald. Eén grote vuist kan meer be reiken dan twee kleine knuistjes, is de boodschap. Zeeland komt in geen enkele statistiek voor als het gaat om grote steden, terwijl in de praktijk Middelburg en Vlissingen al één stedelijk gebied vormen. Er is wel een grote (duo)stad, maar door de bestuurlijke tweedeling zie je hem niet terug in de tabels. De laatste keer dat serieus over de vorming van één gemeente op Walcheren werd gesproken was eind 1997. De toenmalige burge meester Bert Spar van der Hoek zei toen dat binnen vijfjaar Vlissin gen en Middelburg één gemeente moesten gaan vormen en dat Veere zich daar later bij zou kun nen aansluiten. De drie partijen die toen in het dagelijks bestuur van Middelburg zaten (PvdA, CDA en WD) verzochten de staatssecre taris van Binnenlandse Zaken om alsnog de drie gemeenten samen te smelten. Dit pleidooi viel bij de buren niet in goede aarde en in Middelburg spraken de oppositie partijen er ook schande van. Een maand later noemde de Vlissingse burgemeester Jaap van der Doef dat samengaan een stap te ver. „Met 'doen alsof kunnen we een heel eind komen", zei hij. Toch niet ver genoeg, lijkt de ervaring van zijn partijgenoten De Vries en Polderman anno 2009. --tdfit Stadhuis Vlissingen - Ja voor Middelburg en Vlissingen samen! Eindelijk na vele jaren te rug, en hoognodig! Zeeland heeft een 'grote stad' nodig met stedelij ke ambities en voorzieningen waardoor ook in Zeeland mensen die zich in een stad meer thuisvoe- len dan op het platteland willen le ven. De rest van Walcheren mag dan agrarisch, groen en rustig blij ven, misschien zelfs samen met Noord-Beveland. Pieter - De enige manier om op Walche ren tot samenhangend beleid te ko men is door vergaande samenwer king van de drie gemeenten, uitlo pend in een bestuurlijke eenheid. Het is te zot voor woorden, dat bakker Piet uit Vlissingen aan bak ker Albert uit Middelburg moet vragen wat minder broodjes te bak ken omdat-ie anders op de fles gaat. Als ze samen in een bestuur zouden zitten voor het hele gebied zouden ze zich kunnen richten op een verdeling van prioriteiten en voorzieningen met als uitgangs punt: waar past wat het beste. Even los van Piet en Albert zou ik wel bereid zijn mee te werken aan een plan om zo spoedig mogelijk tot intensivering van de interge meentelijke contacten te komen. Ik roep anderen op hiervoor ook enthousiasme op te brengen en er schouders onder te zetten. Laten we het voor onze kinderen doen, bijvoorbeeld. Flip Feij - Ondanks wat nadelen vind ik het een uitstekend idee. Het sa menvoegen van Middelburg en Vlissingen zal, op termijn, vele ma len voordeliger voor beide gemeen ten zijn. Wat mij betreft mogen de voorbereidende besprekingen be ginnen. Natuurlijk zullen er veel krokodillentranen gehuild wor den. Velen zullen de emoties bo ven de ratio stellen maar daar wor den we niet beter van. Gewoon doorpakken. Ik zeg: doen!! Jan van Griet Stadskantoor Middelburg Middelburg en Vlissingen moeten één gemeente worden eens 48% 52% Voor- en tegenstanders van een sa mengaan van de gemeenten Mid delburg en Vlissingen houden el kaar praktisch in evenwicht bij de stemming op de site van de PZC. Links en rechts een bloemlezing van reacties uit beide kampen. MIDDELBURG - Benieuwd naar nieu we, verre planeten buiten ons ei gen zonnestelsel? Bij de sterren wacht Philippus Lansbergen in Middelburg staan vrijdagavond deskundigen klaar om alles over deze exoplaneten te vertellen. De sterrenwacht haakt met deze avond aan bij de landelijke Okto ber Kennismaand. Jan Minder hout en Marijn de Pagter geven le zingen. Kinderen kunnen hun fan tasie loslaten op het thema en zelf een planeet knutselen. Bij helder weer worden telescopen buitenge- zet en is vanaf de Sterrenwacht aan de Herengracht 52 de planeet Jupiter te zien. De avond is gratis en begint om 19.30 uur. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Vijf of zes onderne mers uit de Vlissingse binnenstad hebben inmiddels van de gemeen te geld gekregen voor de schade die ze hebben geleden door de bouw van De Fonteyne. Het gaat om winkeliers aan de Oude Markt, de Spuistraat en in de Lange Zelke. Een van hen heeft zich in 2005 (toen de bouw van De Fonteyne in volle gang was) in de stad geves tigd. Dat werd gisteravond bekend gemaakt tijdens de hoorzitting van de Commissie Bezwaar- en Be roepschriften in Vlissingen. Zeven ondernemers van wie het verzoek om nadeelcompensatie was afgewezen, waren naar de be- zwaarcommissie gestapt om hun afwijzing aan te vechten. De on dernemers vinden het onbegrijpe lijk dat zij geen geld krijgen, ter wijl zij in het meest kwetsbare deel van de stad zaten. Hun bedrij ven waren gevestigd in het gebied ten zuiden van de toenmalige bouwput, waaronder het Bel- lamypark en de Kerkstraat. Precies dat gebied dat tijdens de bouw re gelmatig volledig was afgesloten. Winkels die wél geld hebben ge kregen, zijn al die tijd wel bereik baar geweest. Volgens de advocaat van de onder nemers, J. Boogaard, zijn er grote fouten gemaakt door het bureau SAOZ dat in opdracht van de ge meente de aanvragen voor com pensatie moest onderzoeken en be oordelen. Boogaard stelde dat SAOZ niet onafhankelijk en niet onpartijdig is geweest en dat on dernemers het contact met SAOZ zelfs als heel vijandig hebben erva ren. SAOZ concludeerde in een aantal adviezen dat ondernemers van tevoren hadden kunnen we ten dat ze grote hinder van de bouw zouden krijgen. Maar vol gens Boogaard hadden de onderne mers zulke grote gevolgen onmoge lijk kunnen zien aankomen. KORTGENE - Kortgene krijgt zijn ei gen kunstenaarsweek; analoog aan de schildersweek van Domburg maar dan met houtkunstenaars. Beeldhouwers in hout verzamelen zich komende zomer voor een week of veertien dagen rond mu seum De Houtzaagwerf om er ter plekke en onder de ogen van het publiek kunstwerken in hout te ma ken. De organisatie denkt vijf of zes kun stenaars aan te trekken. Voorlopig hebben drie Duitse kunstenaars hun medewerking toegezegd, ver telt Paul Kamper, zelf Noord-Beve- lands kunstenaar. Deze maand wor den afspraken gemaakt met de ove rige deelnemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20