wordt president? af van elitair imago buitenland 17 C5 Iran opent deur voor atoominspecteurs Doden bij gevechten in bolwerk taliban Berlusconi ontloopt woedende Sicilianen Bertelsmann Twee derde voor verdrag HOE* maandag 5 oktober 2009 wordt de voorzitter van het over leg van de Europese regeringslei ders en internationaal hét gezicht van de EU. Nu wisselt het EU-voorzitterschap nog elk half jaar. De Britse Conservatieve oppositie leider David Cameron wil na een eventuele verkiezingswinst van zijn partij in mei een referendum over het verdrag, ondanks het Ier se ja. Hij maakte gisteren wel het voorbehoud dat het verdrag dan nog niet door alle 27 lidstaten gera tificeerd moet zijn. Zo'n twee derde (67 procent) van de leren heeft vrijdag voor het Ver drag van Lissabon gestemd, bleek dit weekend. De opkomst was 59 procent. Vorig jaar juni, toen de le ren zich ook al over het verdrag uit spraken, stemde 53 procent tegen. Tegemoetkomingen van de EU-partners, een betere voorlich ting over het verdrag, en vooral de gevolgen van de economische cri sis brachten de leren volgens des kundigen tot deze ommezwaai. Premier Cowen was tevreden. „Ik ben bijzonder blij voor het land", zei hij. „Het is goed voor Ierland, omdat ik er heilig van overtuigd ben dat onze toekomst in de Euro pese Unie ligt." Voorzitter Barroso van de Europe se Commissie sprak van 'een gewel dige dag voor Europa'. banen en slotgrachten. Toch kwam de partij beter uit het schan daal dan Labour doordat Cameron hard ingreep: hij verbood besmeur de conservatieve Lagerhuis-leden zich opnieuw verkiesbaar te stel len, terwijl Brown pas veel later in actie kwam. Hoewel Cameron het goed doet in de peilingen, geloven niet alle Brit ten dat de Conservatieven zijn ver anderd, stelt Paul Whiteley, hoog leraar 'in overheidsstudies aan de universiteit van Essex. „Cameron moet duidelijk zijn over zijn bezui nigingsplannen, anders wordt de kiezer achterdochtig." De belastingverhoging van La bour, voor Britten die meer dan 150.000 pond verdienen, wil Ca meron bijvoorbeeld afschaffen als blijkt dat rijken door deze heffing uitwijken naar het buitenland. Ook beloofden de Tories een belas tingverlaging op successierecht, ook een maatregel waarvan vooral rijke Britten profiteren. Wel beloof de Cameron niet te bezuinigen op de Britse gezondheidszorg en zei hij de werkloosheid aan te pakken. De steun van boulevardblad The Sun, dat Labour in de steek liet, is daarbij voordelig voor Cameron. Het is echter geen gelopen race, stellen politieke deskundigen. Ca meron is niet zo populair als Tony Blair in 1997 was. „De Britten zijn vooral klaar met Labour, maar ze zijn niet enthousiast over de To ries," aldus Whiteley. GÈUTERSLOH - De patriarch van het Duitse mediaconcern Bertelsmann Reinhard Mohn (88) is overleden. Het concern bezit RTL Group en uitgeverij Random House. Kantoorinrichting van hoek tot hoek GOES - YERSEKE showroom Marconistraat 13 4461 HH Goes T 0113-57 29 07 info@piethoekman.nl www.piethoekman.nl TEHERAN - Inspecteurs van de atoomwaakhond IAEA van de Ver enigde Naties mogen op 25 okto ber de nieuwe Iraanse uraniumver rijkingsinstallatie in de heilige stad Qom komen onderzoeken. Dat maakte Mohammed EIBaradei, het hoofd van het IAEA, gisteren bekend na overleg in Iran. Volgens EIBaradei kunnen conflic ten over de nucleaire ambities van Iran opgelost worden door middel van diplomatie. Hij zei dat de ma nier waarop Iran naar het Westen kijlct, verschuift van 'samenzwe rend' naar 'samenwerkend'. EIBaradei zei tijdens de persconfe rentie verder dat Iran het IAEA eer der op de hoogte had moeten stel len van de bouw van de installatie in Qom. Iran maakte pas bekend dat de fabriek bestond, toen deze bijna af was. Volgens Teheran is de melding ruim op tijd gedaan, om dat nog geen nucleair materiaal in de gebouwen is geplaatst. Het IAEA heeft geen 'concreet be wijs' dat Iran aan een atoombom werkt. De Verenigde Staten vrezen al jaren dat Teheran dat uiteinde lijk wel wil, maar Iran zegt de fa brieken alleen voor vreedzame doeleinden te gaan gebruiken. Vol gens EIBaradei blijft de atoom waakhond wel bezorgd over de mogelijkheid dat Iran wapens maakt. The New York Times meld de zaterdag op basis van een ver trouwelijke analyse van hoge me dewerkers van de IAEA dat Iran voldoende gegevens heeft om een atoombom te kunnen maken. KABUL - Bij een aanval van Af ghaanse strijders tegen de troepen macht van de Navo zijn acht Ame rikaanse militairen om het leven gekomen. Ook twee Afghaanse mi litairen stierven door de aanval in de oostelijke provincie Nuristan, maakte de Navo-troepenmacht Isaf gisteren bekend. Volgens een bron bij de Afghaanse geheime dienst deden zo'n zeven honderd taliban mee aan de aan val en werden zij vergezeld door le den van het terreurnetwerk Al Qai- da. Nuristan ligt aan de grens met Pa kistan. Het grensgebied is een bol werk van de radicaalislamitische ta- libanbeweging. De Amerikaanse troepen hebben al besloten het ge bied te verlaten waar het bloedige incident plaatsvond. Een talibanwoordvoerder bevestig de de aanval. Hij claimde dat er naast de westerlingen ook tiental len Afghaanse militairen en agen ten zijn gedood. Het incident van zaterdag is het meest dodelijke voor de Ameri kaanse troepenmacht in Afghanis tan sinds juli 2008. Toen kwamen bij een veldslag negen Amerika nen om het leven. Na de Amerikaanse generaal Stan ley McChrystal heeft gisteren ook de Britse bevelhebber in Afghanis tan opgeroepen meer troepen te zenden. Volgens generaal David Ri chards kan de talibanbeweging dan sneller en met minder slacht offers worden verslagen, zo zei hij in de Sunday Times. Richards zei niet hoeveel extra mi litairen naar Afghanistan zouden moeten. Ook McCrystal deed dat niet. Momenteel zijn er meer dan ïoo.ooo buitenlandse militairen in Afghanistan. David Cameron foto AP MESSINA - Op Sicilië waren giste ren zeker 23 lijken geborgen van mensen die zijn omgekomen bij het noodweer van donderdag. Het dodental zal oplopen: zo'n veertig mensen worden nog vermist. Premier Silvio Berlusconi bracht gisteren een bezoek aan het ramp gebied. Bij de prefectuur van Mes sina gebruikte hij een zij-ingang om een woedende menigte te ont wijken. Bestuurders van zones waar aardverschuivingen en over stromingen dreigden, hadden de afgelopen jaren vergeefs in Rome om maatregelen gevraagd. Berlusconi zei te hopen dat 1 mil jard bij elkaar wordt gebracht voor zones 'met hydrogeologisch risico'. De wijk van de stad Messina die is weggevaagd door een aardverschui ving, wil hij op een andere plek weer laten opbouwen. De ramp heeft ook de discussie weer doen oplaaien over de bouw van een brug van Sicilië over de Straat van Messina naar het vaste land, waarvoor het kabinet-Berlus- coni zo'n 4 miljard euro wil uitge ven. Betogers stellen dat dat geld beter besteed kan worden aan de veiligheid van hun woningen. Vele tienduizenden Italianen gin gen zaterdag in Rome de straat op om te protesteren tegen de greep van Berlusconi op de media.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7