261 sport 2 Leonie Ton: 'Dit zien ze daar boven vast ook' Storm zorgt voor onbedoelde intimiteit Witte koppen VROUWENWEDSTRIJD Niet Anjolie Engels-Wisse maar Leonie Ton is de opvolgster geworden van Irma Heeren, die in 2008 de vrouwenwedstrijd won. maandag 5 oktober 2009 door Maurice Steketee Dit se/zoen was Leonie Ton al de nummer twee in halve marathons in Vrouwenpolder (5 september) en Westerschouwen (12 september). Een zuidwesterstorm beukt al bijna twee uur lang op me in, het zand schuurt onaangenaam langs m'n benen en de eerste spieren begin nen tegen te spartelen. Het is zater dagmiddag rond de klok van twee. Ik ben zojuist het halve marathon- punt op het strand bij Vrouwen polder gepasseerd en besef dat ik nóg 21 kilometer moet afzien. Nóg twee uur lang vechten met de wind, die onverstoorbaar voort raast over Walcheren. Witte kop pen op het water, witte koppen op het strand. Lijkwit ploeteren lo pers door mul zand en rennen te gen muren op. Je hoort de botten kraken. Dit is zonder twijfel 'den allerzwaersten'. Zeker vandaag. Twee maanden terug liep ik op dit stuk strand een trainingsrondje. De zee was toen kalm, de lucht strakblauw en de temperatuur bo ven de 25 graden. Ik was toen blij dat ik hardlopen als hobby had. Ik werd weliswaar wat meewarig aan gekeken door badgasten, nadat ik tussen hun handdoekjes was door- gemanoeuvreerd, maar dat nam ik op de koop toe. Laat de Kustmara thon maar komen, riep ik met de nodige bravoure. Maar vandaag is alles anders. Ge lukkig niet alleen het weer. Ook de ambiance. En dat maakt heel veel goed, zo niet alles. In de verte zie ik tussen het stuivende zand door honderden supporters staan bij de duinovergang van Oostkapel- le. Ze hebben de regen en wind ge trotseerd om iedereen naar de fi nish te schreeuwen. Boven op de 'berg' scanderen een paar cheer leaders m'n naam. Opeens gaat het lopen weer een stuk soepeler. Tsja...dan wil meneer Steketee zich niet laten kennen. De grimas sen in het gezicht veranderen in een glimlach en de borst gaat fier vooruit. Maar nog geen tien meter verder is de glimlach voor de rest van de dag verdwenen. M'n ge zicht is al kilometerslang gezand straald. Op naar Westkappel. „Het is daar een hel", roept een toe schouwer. Bemoedigende woor den als je al helemaal stuk zit. He laas is er niks aan gelogen. M'n contactlenzen worden bijna uit m'n ogen geblazen. En tot over maat van ramp waait m'n start nummer ook nog los. Er zit niets anders op dan het met m'n hand vast te houden. Nee, het lopen van de Kustmarathon is geen pretje vandaag. Hoewel, de finish komt in zicht! De Langstraat lonkt! De bekendste straat van Zeeland waar één weekend per jaar een deken van zweet, passie en doorzettings vermogen over ligt is nabij. Wie hier finisht, mag trots zijn. Duizen den mensen staan de lopers op te wachten. Het is nu niet ver meer. Nog een kilometer strand. De zon breekt even door. Ook voor mij. Ik vergeet alle ellende van de voor gaande uren en laat me dragen door het publiek. Ik heb de hel van Zeeland overleefd. Dit was eens maar nooit meer.... Maar zei ik dat vorig jaar ook niet? door Roeland van Vliet ZOUTELANDE - Dé verrassing van de Kustmarathon 2009 was Leo nie Ton. De 34-jarige atlete uit Zie- rikzee, die debuteerde op de wed strijd tussen Burgh en Zoutelan- de, won de vrouwenwedstrijd in 3 uur, 44 minuten en 28 seconden. „Natuurlijk had ik wel gehoopt op een podiumplaats, maar dit had ik nooit verwacht." Tijdens de barre tocht, waarop ze regelmatig natte voeten kreeg door onverwachtse golven, viel de hardloopster van Delta Sport van de ene verbazing in de andere. Ze was nog relatief rustig begonnen en kwam na 21 kilometer - dus hal verwege - als zesde vrouw door in 1.44.47. Daarna haalde Ton, die steeds in een prettig mannen- groepje schuilde, de loopsters voor haar één voor één in. „De eerste was Ingrid IJsebaert. Toen dacht ik: hè?" Vervolgens passeer de ze ook Martine Lust en Daniëlle van Duist. „En op de zee dijk bij Westkapelle had ik Anita Joziasse ineens te pakken." Van het publiek had de Zierikzee- se al gehoord dat Anjolie En gels-Wisse, de favoriet uit Middel burg, uitgestapt was bij Domburg. „En dus was ik de koploopster en had ik de fietser voor de 'eerste da me' bij me. Heel gek. Ik dacht: er zijn hier zulke goede andere vrou wen gestart, ik maak nooit een kans. Maar dus toch wel." Leonie Ton, die 65e overall werd, had aan de streep in de Langstraat bijna drie minuten over op num mer twee Martine Lust, de in woonster van Brielle die in 2005 en 2006 de Kustmarathon won. Zij klokte 3.47.38. Bianca van Vuur- en uit 's-Gravenpolder, die ook veel concurrentes had ingehaald in het tweede deel van de race, fi nishte als derde in 3.48.28. De jari ge Anita Joziasse uit Goes, die op de zeedijk compleet stilviel, was blij dat ze nog als vierde de meet passeerde. Daniëlle van Duist uit Sommelsdijk maakte de top vijf compleet. Kort achter de meet viel Leonie Ton haar moeder in de armen. Bei den kregen het even te kwaad. „Mijn broer, die me heeft aange stoken met het hardlopen, is in 2002 overleden aan kanker", vertel de ze. „En mijn vader is er inmid dels ook niet meer. Dus toen we elkaar aankeken... Dit zien ze daar boven vast ook." De tranen waren natuurlijk tra nen van vreugde. Ton wist niet wat ze zaterdag meemaakte. „Dit is allemaal in één woord samen te vatten: super!" Twintig meter achter de finish stond ook Anjolie Engels-Wisse. De voormalige specialiste op de middenafstanden had inmiddels Zoutelande bereikt, zij het per au to. „Ik baal enorm. Ik wilde niet opgeven, maar er was geen andere keus." Engels-Wisse (33) legde de eerste 19,5 kilometer zonder problemen af De Middelburgse werd op Schouwen en daarna op de Storm vloedkering en Noord-Beveland goed uit de wind gehouden door diverse mannen, onder wie haar trainingsmaatje Michel Schrier, die ook voor het eerst aan een wedstrijd over 42,195 kilometer meedeed. Ze kon een hoog tempo houden en zat bij de opgang van het strand bij Vrouwenpolder nog geen vijf minuten achter de kop groep van de mannen. Daarna ging het mis. In het rulle zand - door haar zo gevreesd - ver dween de energie razendsnel uit haar lichaam. „In mijn potje kracht zat na een paar kilometer strand helemaal niets meer", ver telde ze. „Ik ben toen maar even gaan lopen en daarna weer wat gaan joggen, om het toch maar weer te proberen. Maar het ging gewoon niet meer. Toen we het strand af kwamen, lukte het me gewoon niet om een heuveltje op te komen." Schrier was op dat moment nog steeds bij haar en adviseerde haar te stoppen. En ook Anton Engels, haar man, achtte dat beter. „Het is goed dat anderen het tegen me ge zegd hebben", zei de teleurge stelde atlete. „Ik wist ook wel dat ik beter kon opgeven, maar wilde ook heel graag doorgaan. Ik vond het namelijk zo jammer voor de mensen die speciaal voor mij verderop langs het parkoers ston den, zoals m'n ouders en m'n zoontje." Engels-Wisse en Schrier, die soli dair was, stapten bij Domburg in de auto van Schrier. De Vlissingse haas had er rekening mee gehou den dat hij op dat punt (ongeveer 32 kilometer) zou uitstappen. „Maar het stond niet in mijn sce nario, hoor", zei Wisse. „Ik wilde graag lopend naar de finish. Dat die auto daar wel stond, kwam nu wel goed uit." Volgend jaar revanche? „Nou, mis schien. Maar dan wil ik wel eerst weten of het hoog of laag water is." door Roeland van Vliet ZOUTELANDE - Nooit eerder moes ten de deelnemers aan de Kustma rathon zó tegen de wind in beu ken als zaterdag. De storm - wind kracht 7 a 8 - maakte het de atle ten en atletes moeilijk vooruit te komen. „Vooral op de dijk bij Westkapelle was het niet nor maal", zei Jos Boot. „Doordat de wind daar schuin van voren kwam, werd je rechtervoet steeds tegen je linkerenkel geblazen. ]e struikeldè steeds over je eigen be nen." Boot is sinds zaterdag 'lid' van de club 'Alle 7 uuttelööpen'. Ofwel, hij maakte al alle edities mee van de wedstrijd van zijn geboorte plaats naar zijn woonplaats. In voorgaande jaren was het niet zó zwaar om de finish te bereiken. „Het zegt wel wat, dat ik nu een half uur langzamer ben dan ooit", stelde de Walchenaar, die 3.55.23 uur als minste tijd had staan en er nu 4.21.37 uur over deed. Rianca Poppe Al bij de start op de Ring van Burgh begon de ellende. Om vijf voor twaalfj het moment waarop alle lopers een plek in de startvak ken zochten, begon het te mieze ren. De treiterregen bleef de atle ten en atletes de eerste twee uur volop teisteren, want door de te genwind kregen ze alle druppels vol in hun gezicht. Maar het ergste gedeelte moest toen nog komen: de Walcherse kust. Op het strand tussen Vrou wenpolder en Oostkapelle was bijna geen hard stuk te vinden. En op de vloedlijn lopen, betekende een grote kans op natte voeten. Was toen het loopplezier nog niet uit het lichaam gebeukt, dan ge beurde dat op de Westkappelse zeedijk wel. Daar had de wind nog een keer vrij spel. „En daar bleek dat de wind van opzij nog erger was dan de wind van voren", zei Rianca Poppe uit Biggekerke, die in 4.25.14 de Langstraat bereikte. „Ik ben op dat stuk heel intiem ge worden met de andere lopers in het groepje. Niet bewust, hoor, maar het gebeurde. Door de wind werd je tegen elkaar aan geduwd. En je moest oppassen dat de be nen niet onder je lichaam uit wer den geblazen." Ook Marloes van Eijkelenburg (4.50.13) zag af. De Middelburgse was met haar achttien jaar de jong ste in het startveld van zo'n dui zend mensen. De studente aan de Haagse sportacademie debuteerde op de klassieke afstand, deed dat in de zware Kustmarathon en trof het dat het ook de zwaarste editie aller tijden was. „Het ging met ups en downs", zei ze, „net als het par koers." Marloes van Eijkelenburg was met het hardloopvirus aangestoken door haar moeder, Igna Becks. Die liep haar vijfde Kustmarathon. Ze kwamen hand in hand over de fi nish. „Ze heeft het heel goed ge daan", zei Becks trots. „En dat on der deze omstandigheden..." Vanwege de zuid-zuidwestenwind was de organisatie coulant voor de late finishers. De tijdslimiet (6 uur) werd iets opgerekt. Toon de Kam uit Wolphaartsdijk was uit eindelijk de laatste die de zandheu vel op de Langstraat passeerde. Hij was als 851e binnen in 6.10.50.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 72