De vraag is nu: wie KRAS. 41 Britse conservatieven willen 61 'Antisemiet Ahmadinejad heeft joodse achtergrond' Topvoordeel CHINA BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm «f VERDRAG VAN LISSABON Ieren stemmen deze keer wel voor Griekse socialisten op Britse fazant minder weg naar meerderheid vaak geschoten waarom zou je meer betalen Vriend China in Noord-Korea ontbijt INCLUSIEF Zie www.kras.nl/25950 Prijzen zijn exclusief reserveringskösten en Calamiteitenfonds maandag 5 oktober 2009 vliegreis transfers verblijf 5-sterren Hotel Sheraton ATHENE LONDEN De Griekse socialisten hebben gis teren bij parlementsverkiezingen tussen de 41 en 44 procent van de stemmen behaald, geven exit polls aan. De conservatieve partij van premier Karamanlis kreeg tussen de 34,4 en 37,3 procent. Als de pei lingen juist zijn, zouden de socialis ten met minstens 151 van de 300 parlementszetels een regering kun nen vormen. LONDEN De fazanten in Groot-Brittannië spinnen garen bij de economische crisis. Normaal gesproken zijn de ze vogels het doelwit van de com merciële jacht, maar veel Britten kunnen zich deze 'sport' niet meer veroorloven. Dat meldde The Ti mes zaterdag. Het aantal geboekte jachtdagen is met 20 tot 30 procent teruggelopen. De prijs is gezakt naar 5.000 pond (bijna 5.500 euro). De Iraanse president Mahmoud Ahmadinejad, die door Israël en an deren van antisemitisme wordt be schuldigd, is van joodse afkomst. Dat schreef de Britse krant The Dai ly Telegraph dit weekend. Ahmadinejad heeft diverse keren opgeroepen aartsvijand Israël van de kaart te vegen en hij ontkent de Holocaust. Volgens experts in de krant is dit een teken van overcom pensatie om zijn verleden te ver doezelen. Tedere familie die zich tot een ander geloof bekeert, neemt ook een nieuwe identiteit aan door het oude geloof te veroor delen', aldus een deskundige. Op een foto uit 2008 van de presi dent die zijn paspoort laat zien is te zien dat hij eerder Sabourjian heette, een Iraans-joodse naam. Dat deze op 'jian' eindigt zou vol gens een expert betekenen dat ze praktiserende joden waren. De Iraanse blogger Mehdi Khazali, zoon van een prominente ayatol lah, werd dit jaar gearresteerd na een oproep de achtergrond van Ahmadinejad te onderzoeken. Hij schreef al over zijn joodse roots. De Ieren zijn om. Na een eerdere afwijziging stemden ze deze keer wel voor het Verdrag van Lissabon. Nu liggen de Tsjechen nog dwars. door onze correspondent Hans de Bruijn rugtocht is - en komt uit een land dat de euro niet voert. Balkenende en Juncker zijn christendemocra ten, de grootste politieke groepe ring in de EU en in het Europees Parlement zijn. Nederland, België en Luxemburg hebben samen een soort profiel schets opgesteld voor de EU-presi- dent. Die moet het statuur (ge wicht) hebben van een regerings leider of staatshoofd. De president BRUSSEL - Nu de Ieren zich als laat- sten met opvallend grote meerder heid alsnog voor het Verdrag van Lissabon hebben uitgesproken, kan het spel om de 'poppetjes' los barsten: wie wordt de eerste Euro pese 'president', wie de eerste mi nister van Buitenlandse Zaken van de EU, en wie komen er in de nieuwe Europese Commissie? Of dat snel bekend zal worden, hangt af van de Tsjechische presi dent Klaus en het Constitutionele Hof in Tsjechië. Na het Ierse 'ja' moeten alleen de Poolse en Tsje chische presidenten het verdrag nog ondertekenen. De Poolse president Kaczynski heeft beloofd dat snel te doen, maar Klaus weigert zolang het hof niet heeft geoordeeld dat het ver drag niet botst met de Tsjechische soevereiniteit. Het hof wil eerst in november hoorzittingen houden, waardoor het moeilijk wordt het verdrag op 1 januari in werking te laten treden. Dat betekent dat ook de benoemin gen van de nieuwe Europese top functionarissen en de wijzigingen in de werkwijze van de Unie op zich zullen laten wachten. De Eu ropese leiders komen eind deze maand in Brussel bijeen om de si tuatie te bespreken. Gespeculeerd wordt er al wel ge noeg. Zo valt de naam van pre mier Balkenende steeds vaker voor de post van Europese president. Hij zei vrijdag nog dat hij geen kandidaat is. Volgens staatssecreta ris Timmermans (Europese Za ken) gaat de regering ook geen kan didaat voordragen. Maar hij wijst er wel op dat de Portugese pre mier, José Manuel Barroso, geen kandidaat was voor het voorzitter schap van de Europese Commissie toen hij vijf jaar geleden voor het Vreugde bij Ierse voorstanders van het verdrag, foto Aidan Crawley/EPA Vertrekdata: dinsdag en zondag van 27 oktober 2009 t/rn 28 februari 2010 BEIJING-DE-LUXE Spectaculair geprijsd, nergens voor deliger! nu boekbaar voor kerst en oud nieuw! slechts beperkt aantal plaatsen per vertrekdatum dus WEG=PECH inclusief vliegreis vanaf Brussel, transfers en verblijf in het luxe 5-sterren Sheraton Great Wall Beijing op basis van logies en ontbijt optioneel zeer compleet excursiepakket bij te boeken naar o.a. de machtige Grote Muur, het Plein van de Hemelse vrede, de Verboden Stad en het Zomerpaleis. Jan Peter Balkenende Jean-Claude Juncker Tony Blair foto's EPA eerst gekozen werd. Twee andere veelgenoemde namen zijn die van de Britse oud-premier Tony Blair en de Luxemburgse premier Jean-Claude Juncker. Blair zou kunnen rekenen op steun van de Franse president Sar- kozy en de Britse premier Brown, maar nadrukkelijk niet op die van de Duitse kanselier Merkel. Tegen Blair spreekt dat hij socialist is - een partij die in Europa op de te 8-daagse kerstshopping Beijing-de-luxe PYONGYANG - Premier Wen Jiabao van China (tweede van links) wordt op de luchthaven van Pyongyang (Noord- Korea) ontvangen door leider Kim Jong II (tweede van rechts). Het bezoek zou erop wijzen dat Noord-Korea bereid is internationaal overleg over de nucleaire ambities te hervatten. foto Huang Jingwen/AP Na bijna twaalf jaar in de op positie, zijn de Britse Con servatieven klaar voor de macht. De partij wil het eli taire imago afschudden en de gewone Brit aanspreken. De 'nasty party', de partij van de rijken, wil na twaalf jaar in de opposi tie weer een partij van het midden zijn. 'Conservatieven voor de gewone Brit', dat is de boodschap die leider David Came ron zal uitdragen bij het partijcon- gers dat vandaag begint. door Yolanda Bobeldijk Onder Cameron is het imago van de conservatieven sterk verbeterd, en ze vormen een serieus alterna tief voor de uitgeputte Labourrege- ring van Gordon Brown. De nu 42-jarige Cameron heeft er sinds hij partijleider werd in 2005 alles aan gedaan om de elitaire uitstra ling van de 'Tories' te onderdruk ken. Hij pleitte voor meer vrouwe lijke parlementsleden en bezocht jeugdclubs in de Londense East End waar hij zich omringde met etnische minderheden om te bena drukken dat zijn partij er is voor al le Britten, ongeacht huidskleur of sociale klasse. Ook is het milieu nu belangrijk voor de Tories. Hoewel Cameron, die naar zijn werk fietst, kritiek kreeg toen bleek dat zijn chauffeur hem zijn nette schoe nen en koffertje na brengt. Toch blijven de begrippen 'elitair' en 'Tories' met elkaar verbonden. Cameron is zelf 'upper class'. En waar de Labour-parlementariërs barbecues en toiletbrillen decla reerden, ging het bij de Conserva tieven om onderhoud aan tennis-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6