binnenland 15 Notarissen door crisis bijna aan bedelstaf Oranjeverenigingen: Koninginnefeest te duur Leraren in Actie pleit voor beter onderwijs Zonnewagen Nuna5 bij testrit beschadigd maandag 5 oktober 2009 won zaterdagavond de tv-talenten- jacht K2 zoekt K3 waarin een nieu we zangeres voor de Vlaamse kleu terpopgroep werd gezocht. In de bijna drie uur durende live-uitzen ding, die in Nederland en in Vlaande ren door 3,5 miljoen mensen werd bekeken, kozen de huidige K3-zan- geressen Kristel Verbeke en de zwangere Karen Damen voor Josje Huisman. De Amsterdamse is vol gens hen 'een enorm talent, lief en iemand die goed in de groep past'. De enige Vlaamse finaliste, Noa Op- debeeck uit Antwerpen, delfde tij dens de ontknoping het onderspit. Josje begint deze week met het in zingen van nieuwe liedjes en zater dag begint de tournee van tachtig concerten. foto Elvin de Boer/CPD DEN HAAG - Ruim tweederde van de notariskantoren luidt de nood klok over onhoudbare toestanden in het notariaat. Door de markt werking en de economische crisis zijn de winsten en omzetten van de notarissen gekelderd en is de service aan ciënten volgens hen in het geding. De kantoren willen te rug naar 'bepaalde basistarieven' om te voorkomen dat de notaris sen elkaar op prijs 'kapotconcurre- ren'. Dit stellen de notarissen in een brandbrief aan de beroepsorganisa tie Koninklijke Notariële Broeder schap (KNB), die mede is onderte kend door zeven hoogleraren nota rieel recht. Door de financiële crisis zijn nota rissen in moeilijkheden gekomen. In het tweede kwartaal stonden 163 kantoren (20 procent) onder toezicht vanwege hun financiële situatie. Dat betekent dat ze meer informatie moeten geven over hun positie of dat de toezichthou der voor het notariaat onderzoek gaat doen naar deze kantoren. Bij achttien kantoren was sprake van een 'negatieve bewaringsposi- tie', wat betekent dat er minder geld op de rekening staat dan zou moeten. Acht kantoren hebben mogelijk fouten gemaakt met geld van cliënten. Het Bureau Financieel Toezicht (BFT) stelt een onderzoek in naar kantoren die niet goed zijn omge gaan met geld van cliënten die no tarissen beheren om transacties af te wikkelen. Sommige notarissen zouden deze zogeheten derdengel- den aanspreken voor het betalen van salarissen of de huur. „Dat is een doodzonde", aldus een woord voerster van de KNB. Overigens hoeven cliënten volgens de woordvoerster niet te vrezen voor hun geld. De beroepsorganisa tie beheert een noodfonds, waar door cliënten zijn gevrijwaard van problemen. VROOMSHOOP - De oranjevereni gingen in ons land maken zich ern stige zorgen over de toekomst van Koninginnedag. De veiligheids eisen zijn na het drama dit jaar in Apeldoorn zodanig toegenomen dat menige lokale vereniging vreest de kosten hiervan niet te kunnen dragen. Dat bleek zaterdag in Vroomshoop op het congres van de Bond van Oranjeverenigingen. Vooral de klei nere gemeenten en verenigingen denken hierdoor in de problemen te komen. Zij hebben doorgaans onvoldoende geld om de met de komst van de koninklijke familie samenhangende kosten te dragen. Ook willen en kunnen ze niet het risico lopen dat festiviteiten op het laatste moment om veiligheidsre denen moet worden afgeblazen. Voorzitter Michiel Zonnevylle van de Oranjebond wil dat het Rijk bij springt, waarbij hij denkt aan het vormen van een speciaal fonds. „Geld en veiligheid mogen geen probleem zijn om feest te vieren. De 5-meiviering wordt zwaar ge subsidieerd door de overheid, ter wijl die maar een keer in de vijf jaar echt wordt gevierd. Koningin nedag is eigenlijk onze enige echte feestdag. Daar mag wel iets tegen over staan." De Oranjeverenigingen zijn nog volop bezig met het verwerken van het drama op 30 april in Apeldoorn. Kleine Oranjevereni gingen vrezen dat ze voortaan niet meer aan bod komen als de konin gin een gemeente uitzoekt waar ze haar verjaardag zal vieren. De klei ne clubs denken dat vanwege de beveiligingskosten voor grotere ge meenten wordt gekozen omdat die door kleinere plaatsen niet zijn te dragen. DARWIN - De zonnewagen Nunas is zaterdagavond (lokale tijd) tij dens een testrit in Australië be hoorlijk beschadigd geraakt. De auto raakte met een snelheid van 110 kilometer per uur door ver moedelijk een klapband onbe stuurbaar en eindigde in de berm. De coureur bleef ongedeerd en kon zelf uitstappen, zo maakte teamleider Rein van den Eijnde zondag bekend. Studenten van de TU Delft bereiden zich met hun Nunas voor op de World Solar Challenge, een 3000 kilometer lan ge race van Darwin naar Adelaide. Aan de wedstrijd, die 25 oktober van start gaat, doen 45 wagens mee. Nederland is naast de TU Delft vertegenwoordigd door de Universiteit Twente. Al vier keer won de Delftse energiezuinige au to de jaarlijkse World Solar Chal lenge. Van den Eijnde rekent er op dat de auto gewoon meedoet. RIJSWIJK - De nieuwe vakbond voor leraren in het voortgezet on derwijs, Leraren in Actie (LIA), komt vandaag op de door de VN uitgeroepen 'dag van de leraar' in Den Haag met zijn plannen. LIA maakt zich zorgen over de kwali teit van het voortgezet onderwijs in Nederland. Ook laakt de bond de afwachtende houding van de overheid en sociale partners. Volgens LIA-voorzitter Peter Alt huizen is een nieuwe vakbond hard nodig. Leraren zijn momen teel vertegenwoordigd in bonden als de Algemene Onderwijsbond (AOb) of CNV Onderwijs. „De bonden hebben vorig jaar bij de publicatie van het SER-advies- rapport een gouden kans gemist. Een jaar later is de werkdruk nog steeds te hoog en wordt het lera rentekort verdoezeld door het in zetten van onbevoegde, onderbe- voegde of anders bevoegde lera ren", zegt Althuizen. De overheid en de bonden zijn te makkelijk^over deze problematiek gestapt. „Het is tijd dat leraren niet afwachten maar zelf actie onderne men", aldus Althuizen. Bij wijze van officiële aftrap heeft de nieuwe bond minister van On derwijs Ronald Plasterk uitgeno digd om een les te verzorgen voor een groep leerlingen en leraren. In de Suze Groenewegzaal in het ge bouw van de Tweede Kamér geeft 'leraar' Plasterk vandaag les over hoe het is om minister te zijn. De les valt samen met de eerste dag van de Nationale Onderwijs- week. Daarin willen organisaties uit het onderwijs positieve aan dacht voor de sector en zichzelf De Onderwijsweek staat dit jaar in het teken van de relatie tussen buurt of wijk en de school.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5