41 Huisartsen zien wildgroei poliklinieken Bos: nieuwe dip is denkbaar Planetoïde vernoemd naar Miep Gies Overvaller laat zijn paspoort achter peter van straaten K3 is weer compleet maandag 5 oktober 2009 AMSTERDAM - Miep Gies (too), de vrouw die de aantekeningen van dagboekschrijfster Anne Frank red de, krijgt een naar haar genoemde planetoïde. Dat maakte de Internationale As tronomische Unie (IAU) gisteren bekend. De in 1972 ontdekte planetoïde, die voortaan als Miepgies door het heelal suist, beweegt zich op een afstand van 327 miljoen tot 441 miljoen kilometer van de zon, tus sen de planeten Mars en Jupiter. Miepgies bestaat uit rotsachtig ma teriaal en heeft een doorsnee van naar schatting zeven kilometer. De tijdens de oorlog in Amster dam woonachtige Miep Gies hielp onder anderen Anne Frank en haar familie onder te duiken aan het pand aan de Amsterdamse Prinsengracht. Na de arrestatie van de onderdui kers vond Miep Gies het dagboek en verstopte het. Toen de oorlog was afgelopen, ver scheen het dagboek van de in con centratiekamp Bergen-Belsen over leden schrijfster in druk. Inmiddels behoort Het Dagboek van Anne Frank tot de meest gele zen boeken ter wereld. Miep Gies foto ANP Veel planetoïden, waarvan er bijna 218.000 zijn ontdekt, zijn ge noemd naar beroemdheden. In Nederland hebben onder ande ren de schrijfster Hella Haasse en de Nobelprijswinnaars Gerard 't Hooft en Martinus Veldman een ruimteprojectiel dat hun naam draagt. AMSTERDAM - De twee mannen die vorige week een gewapende overval deden op een schoenen zaak aan de Amsterdamse Over toom, zijn wel erg schlemielig te gen de lamp gelopen. Eén van hen, achttifen jaar, liet zijn tas slin geren met daarin zijn paspoort, zie kenfondspas en pinpassen. Alsof dat nog niet slordig genoeg is, presteerde de man het ook nog om maandagochtend op het poli tiebureau aangifte te doen van ver- missing van zijn paspoort. Hij werd meteen ingerekend. Een dag later werd zijn maat aangehouden. Ook de politie staat paf van deze flater. „Het is natuurlijk niet han dig van ze om het ons zó gemakke lijk te maken." De twee mannen, die na sluitingstijd de zaak aan de Overtoom waren binnengedron gen en het personeel met vuurwa pens bedreigden, gingen er met een grote kluis vandoor. Maar de ze bleek, geheel in stijl, leeg te zijn. Ziekenhuizen willen zich met gespecialiseerde poliklinieken onderscheiden door patiënten sneller te helpen. Nederlands Huisartsen Genootschap ziet door de bomen het bos niet meer. Verzekeraars waarschuwen voor overspecialisatie. door Floor Ligtvoet DEN HAAG - Nederland wordt ge teisterd door een wildgroei aan bij zondere poliklinieken. Ziekenhui zen openen de ene na de andere gespecialiseerde poli, van een vul- vapoli tot aan een poli voor muzi kanten met psychische proble men. „Het is volstrekt ondoenlijk om als huisarts op de hoogte te zijn van hun bestaan," zegt een woordvoer der van het Nederlands Huisart sen Genootschap (NHG). Er zijn op dit moment in ons land poli's gespecialiseerd in hoofdpijn, spataderen of onbekende, vage klachten. Daarnaast worden poli's opgericht die alleen bedoeld zijn voor bepaalde doelgroepen: spor ters, huilbaby's of muzikanten. Zo willen ziekenhuizen zich van elkaar onderscheiden, zegt Joris van de Klundert, hoogleraar be drijfsvoering van zorgorganisaties in Rotterdam. Volgens hem is de ze trend het gevolg van de markt werking in de zorg. De bedoeling is dat patiënten met specifieke klachten op de poli's snel geholpen worden en door meerdere specialisten gezien kun nen worden. Mensen op de bloed-in-de-urine- poli van het AMC in Amsterdam krijgen bijvoorbeeld vaak binnen één dag de diagnose. Het kan gaan om nierkanker, blaaskanker, nier stenen of urineweginfecties. Deze poli wil het traject van diagnose en behandeling met zes tot acht weken bekorten. Dit komt de genezings- en overle vingskans van de zieke ten goede. De huisarts, die patiënten naar het ziekenhuis moet doorverwijzen, kan onmogelijk op de hoogte blij ven van alle nieuwe poliklinieken, aldus het huisartsengenootschap. Dit kan het doorverwijzen bemoei lijken. Het zal vaak de patiënt zijn die de polikliniek bij de huisarts zelf ter sprake moet brengen, aldus een woordvoerder. Zorgverzekeraars Nederland vindt de groei aan bijzondere poli's een goede ontwikkeling zolang grote groepen patiënten er baat bij heb ben. Kritisch is de koepel van zorgverze keraars wel over poli's die zorg bie den die bij de huisarts thuishoort, zoals de Mexicaanse grieppoli die deze zomer in het Amsterdamse Slotervaartziekenhuis werd geo pend. „Het wekt de indruk alsof je daar kunt genezen. Maar bij Mexi caanse griep moet je de huisarts bellen en thuis uitzieken", zegt een woordvoerder van de verzeke raars. Verder waarschuwt de zorg verzekeraarskoepel voor overspe cialisatie. Als iemand met hoofdpijn en mis selijkheid eerst naar de hoofpijnpo- li moet en daarna naar de polikli niek voor misselijkheid, is de effi ciëntie van het systeem verdwe nen. De huisarts moet verwijzen en blijft dus 'de opdrachtgever' van de poli's. Daarom zal de groei aan bijzonde re poli's niet tot onnodig veel extra vraag naar zorg leiden, denkt Gert Westert, hoogleraar kwaliteit van zorg in Tilburg. Westert: „De huisarts blijft de poortwachter." DEN HAAG - Josje Huisman (midden) uit Amsterdam mag zich het nieuw ste lid van K3 noemen. De 23-jarige, net afgestudeerd aan een dansacademie in Groningen, 'DIJ GAAT op PrtD EN SLtEfTOe oKUÉRs U/aWEMV, MM ZET IK- HIER Aller W££f2_ op OE tZAtUS1 ISTANBUL - De kans dat de wereld economie na aanvankelijk herstel terugvalt in een recessie is reëel. Dat stelde minister Wouter Bos (Financiën) gisteren na de vergade ring van het beleidsbepalende co mité van het Internationaal Mone tair Fonds (IMF). „Iedereen is heel voorzichtig over het economisch herstel dat we op dit moment meemaken", zei Bos na de vergadering met zijn colle ga-ministers in Istanbul. „Het risi co van een tweede dip wordt door iedereen zonder meer als een mo gelijkheid gezien." Bos benadrukte dat de economie nu wordt gedragen door overheids bestedingen en dat het veel te vroeg is om die stimulans terug te draaien. De minister: „Er zijn zoveel onze kerheden dat iedereen het er over eens is dat we daar ook in 2010 nog niet aan toe zijn, dan zijn we de recessie nog niet uit. Je mag ho pen op 2011, maar niemand weet hoe het er precies uit zal zien." Naast de fragiele staat van de we reldeconomie stond de bijeen komst in Istanbul in het teken van de vormgeving van de wereldeco nomie na de crisis. De 186 leden van het fonds gaven daarbij gehoor aan de oproep van de G20 om opkomende economie ën en ontwikkelingslanden een grotere stem te geven in het IMF-bestuur. Daardoor moet uiterlijk over twee jaar 5 procent van het stemrecht verschuiven van landen die nu te veel macht hebben in vergelijking met hun economische gewicht, naar landen die zijn onderverte genwoordigd. De precieze gevolgen van dat be sluit zijn volgens Bos nog niet aan te geven. Hij benadrukte wel dat meer stem recht ook tot meer verantwoorde lijkheid leidt. „Wie betaalt, be paalt. Wij vinden een verschui ving prima, maar als je hier iets voor het zeggen wilt hebben dan moet je ook kunnen betalen. Sa men met België en Zwitserland be talen wij meer aan de crisismaatre gelen van het IMF dan alle landen die nu hard roepen om meer in spraak." Nederland eist terecht een plaats op in het bestuur van het IMF. Dat verandert niet door de beslis sing van de G20 om opkomende economieën meer stemrecht te ge ven. Dat zei Age Bakker, de Nederland se bewindvoerder bij het IMF, gis teren. Bakker: „Nederland hoort wereld wijd tot de top-10 als het gaat om handel en de omvang van de finan ciële sector. Daarnaast hebben we de zestiende economie ter wereld, dus dat valt ook ruim binnen het tegenwoordig zo magische getal van twintig."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4