Zeeland PZC u Proef met onbemande bibliotheek Van Rie wint ploegkampioenschap Stropie-lekker-feest trok veel belangstellenden naar feesttent ZEEUWS-VLAANDEREN 14 en 15 15 BIBLIOTHEEK Moderne technologie biedt mogelijkheid om vestigingen in dorpen in avonduren open te houden Wielertalentjes strijden om podiumplaats Maandag 5 oktober 2009 Exotisch uitstapje dicht bij huis in Oosterse sfeer PMHMHa Heikant weekend in de ban van muziek Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De openbare Biblio theek Zeeuws-Vlaanderen begint nog dit jaar een proef met een on bemande bibliotheek. Daarmee ontstaat de mogelijkheid om rui mere openingstijden in te voeren zonder extra kosten. Er is voor de proef gekozen voor de bibliotheek vestiging in Zaamslag. „We hebben daar een nieuwe huis vesting in de Molenhof en bij de bouw is er al rekening mee gehou den. Bij de onbemande biblio theek kunnen lezers met hun le zerspas toegang krijgen. Binnen kunnen ze op het gemak rondkij ken, boeken die ze willen meene men inscannen. „Dat gaat vooral in de avonduren gebeuren", zegt directeur Rudi Crombeen van de Bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen. „Als de proef slaagt, kunnen we de onbemande bibliotheek gaan invoeren in alle kleine kernen in Zeeuws-Vlaanderen. Dan kunnen mensen daar ook in de avonduren weer terecht. Het kost ons dan im mers geen extra geld voor perso neel om de bibliotheek open te houden. Alleen een eenmalige in vestering in de benodigde appara tuur." Volgens Crombeen is de onbeman de bibliotheek in Zaamslag straks de tweede locatie in Nederland waar op deze wijze boeken ge leend kunnen worden. De onbe mande bibliotheek wordt mogelijk gemaakt door de forse investering die de Zeeuwse bibliotheken doen in moderne technologie. Alle boe ken worden voorzien van een chip, die de oude barcode ver vangt. In de grotere vestigingen kunnen lezers straks zelf hun boe ken scannen. „Daarmee garande ren we een stuk privacy", zegt Crombeen. „Nu weet iedereen wat je gelezen en geleend hebt." Om dat er minder personeel aan te pas komt, kunnen de mensen worden vrijgemaakt om vragen van klan ten te beantwoorden. „Daar heb ben ze nu te weinig tijd voor, ter wijl er wel veel behoefte is aan zo'n vraagbaak." De bibliotheek wil ook de nieuwe collectie na drukkelijker presenteren aan de klanten. „In 2008 hebben we 20.000 boeken gekocht, dit jaar meer en volgend jaar weer meer. Maar bijna niemand heeft het ge voel dat wij zoveel boeken kopen." if f. IJZENDIJKE - IJzendijke stond zaterdag in het teken van het jeugdwielrennen. De traditione le dikke bandenwedstrijd trok weer heel wat jeugdige talentjes. Vooral het optreden van de drie- en vierjarigen oogstte het nodige ap plaus van de toeschouwers. Ook in de overige categorieën werd er door de jeugdige renners sportief om de podiumplaatsen gestreden. Hier geeft organisator Danny Moens (met pet) het startsein voor de 9-jarigen. Aan het begin van de middag reden de verstandelijk gehandicapte renners. Vooraf werden Jona than Duinkerke en Vivian Geensen, die beiden nationaal kampioen werden, in het zonnetje gezet. Jonathan toonde zich daarna ook de sterkste in de wedstrijd. foto Peter Nicolai ZAAMSLAG - Zaamslag vierde vrij dag en zaterdag twee dagen Stro pie-lekker-feest. In een feesttent achter het korfbalveld creëerden dj's van Party on Tour een gezelli ge entourage. Vrijdagavond kwam eerst de jongste jeugd aan haar trekken bij de kids discoparty. Hierna barstte een non-stop top 40 party los met ruim 250 bezoe kers. Zaterdagmiddag betrad zange res Ellen Minderhoud het podium. Met een repertoire van onder an deren Cher, Donna Summer en Sister Sledge zette zij de toon voor de afsluitende avondparty. Het the ma 'Gooi je haar los en maak me gek' lokte zo'n vier honderd feest gangers naar de tent. Een gedeelte van de opbrengst van het dorpsfes tijn gaat naar de stichting Sibusiso, die hulp verleent aan een tehuis voor geestelijk en lichamelijk ge handicapte kinderen in Tanzania. TERHOLE - Johan van Rie uit Eede heeft zaterdag met zijn tweespan Nelly en Mara het open Zeeuws ploegkampioenschap met trekpaar den gewonnen. Op een akkerper ceel van de familie van de Meer na bij Terhole streden 16 deelnemers met authentieke één- of twee schaars wentel handploegen om de eer. De deelnemers hadden drie uur de tijd om een stuk akker van 60 bij 7 meter te ploegen. De breedte van het perceel moest uiteindelijk uidopen op een zogenoemde geer naar 11 meter toe. De jury beoordeelde het werk op 10 punten. De deelnemers span den twee, drie of zelfs vier Bel gische trekpaarden voor de ploeg. Behalve het leiden van de viervoe ters vereiste het labeurwerk ook stuurkunst aan de ploeg. Het schouwspel trok ook flink wat pu bliek. Dit tot tevredenheid van voorzit ter Piet Sinke van de organise rende stichting het Werkend Trek paard Zeeland. „Deze eerste titelstrijd op een Zeeuws-Vlaamse akker is voor her haling vatbaar. Een prachtlokatie, goed weer, veel belangstelling en enthousiaste deelnemers", aldus Sinke. Adrie Verhage uit Serooskerke ein digde als tweede. De derde plaats was voor Leo de Visser uit Ritthem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 43