2 zeeland 'Nu hebben we twee 'Regels R Mosselzaadvisserij in Waddenzee Kip PZC maandag De krant 5 weken voor 15 euro! MONUMENTENBELEID KRIJGT OPKNAPBEURT Eigenaren van monumentenpanden krijgen minder last van regels, zegt minister Plasterk in een nieuw plan voor monu mentenzorg, dat hij afgelopen week presenteerde. De plannen van minister Plasterk maandag 5 oktober 2009 COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestern-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 ««•••sscaaaci door Wim Hofman Lang, lang geleden, gaf mijn moeder aan mij het boekje: Wim en de maan. Het was voor beginnende lezers. Het boekje heb ik nog. Het heeft een harde kaft en heeft daarmee heel wat kunnen doorstaan. Het is geschreven door een zekere Bloemink en uitgegeven door Van Goor, de uitgever waar ik 45 jaar geleden mijn eerste manuscript heen zond. Het boek is echt voor beginners, met korte woorden en met ge kleurde plaatjes. Zij zijn van ver schillende tekenaars. De uitgever had niet de moeite genomen hun namen te vermelden. Sommige verhaaltjes en sommige plaatjes blijven je beter bij dan an dere. Zo vond ik titelverhaal over Wim die vanuit zijn bed de maan ziet en ermee praat wel mooi. Maar het verhaal over een haan en een kip vond ik zeker zo leuk. De haan wijst de kip op een krom dingetje dat op een worm lijkt, maar als de kip in de worm pikt blijkt het een takje te zijn en zo Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vu! het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Naam voorlettersm/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening fopt de haan de kip. Op het laatste plaatje kijkt de kip sip en de haan, boven op het hok, grijnst. Onlangs bezochten we de boeien de en gevarieerde tentoonstelling van de Veerse Joffers in de Schot se Huizen en wie schetst mijn ver bazing? Daar hingen de originele illustraties bij dat kippenverhaal- tje! Ik herkende ze natuurlijk onmid dellijk, de in inkt, vlot getekende kip en de haan en het kromme takje... Erbij stonden nog wat aan duidingen voor de tekstblokjes, in potlood. De illustraties bleken van een zekere Bas van der Veer te zijn, die vanaf 1932 tot 1941 in Veere woonde en werkte, en op drieënvijftigjarige leeftijd stierf. Behalve die illustraties wist ik niets van haar noch van haar werk. Naast de kip en de haan hangt nog een illustratie, maar er bij is ook haar schilderij van een Scheveningse jonge vrouw dat een van de mooiste portretten is van de hele tentoonstelling (die nog tot 1 november te bezichtigen is). Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Cornelleke Blok Als dat huis ooit nog eens te koop komt...", dachten Wytze en Mela- nie Wynia telkens als ze langs de monumentale boerde rij uit 1853 in Axel liepen. „We hou den van oude huizen. Die hebben gelééfd. Dit is een mooie locatie, met elfduizend vierkante meter grond, maar het ligt toch binnen de stadsgrenzen." Drie jaar geleden konden de Wy- nia's hun droomhuis uiteindelijk kopen. Tenminste, de boerderij die hun droomhuis moest worden. „We hebben het huis hélemaal ge stript en opnieuw opgebouwd. Al leen de buitenmuren zijn blijven staan", vertelt Wytze. Voor de omvangrijke verbouwing schakelden ze restauratie-architect Pieter van Traa uit Zierikzee in. „Ik kan iedereen aanraden om de hulp van een architect in te roe pen. Hij is bekend met alle regels en weet hoe de monumentencom missie werkt. Bovendien, het plan voor de restauratie was honderd pagina's dik! Dat kan je zelf bijna niet doen." De Wynia's moesten onderhande len met drie partijen: de ambte naar van de gemeente, de gemeen telijke monumentencommissie én de nationale monumentencommis sie. „We hebben een discussie ge had over de positie van de dakra men. Wij wilden ze symmetrisch over het dak verdelen, terwijl de gemeentelijke commissie wilde dat ze 'verstrooid' over het dak ver deeld werden. Dat had niks met authenticiteit te maken, maar puur met smaak. Vroeger zaten er immers helemaal geen ramen in een dak. Uiteindelijk vond de na tionale commissie de symmetri sche ramen óók mooier. We moes ten wel drie ramen inleveren. Daar om hebben we nu maar twee ra men in de slaapkamer, in plaats van vier. De tekeningen voor de serre, die we later nog willen aan bouwen, zijn ook wel zeven of acht keer heen en weer gegaan. We merkten wel dat de monumen tencommissie rekening hield met de leefbaarheid van het pand. We wilden allemaal dat het monu ment in stand bleef Ik begrijp niet waarom die procedure zo lang moet duren. Je moet zes maanden op de vergunning wachten en daar na kan de wachttijd nog twee keer met drie maanden verlengd wor den. Tot die tijd kan je niks doen: je mag nog geen vloerdeel los trek ken. Wij hadden het pand al ne gen maanden in bezit, voordat we met de verbouwing konden begin nen." Na drie jaar renoveren is het huis van de familie Wynia klaar, alleen het erf moet nog in orde gemaakt worden. „We zijn er heel blij mee. Je hebt zoveel ruimte en vrijheid. Als mensen binnen komen, zeg gen ze vaak 'wow!' Dat vindt ieder een natuurlijk leuk." Minder regels voor eigenaren van monumentenpanden, dat wil minis ter Ronald Plasterk van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. Procedures worden eenvoudiger en doeltreffender en sommige re gels verdwijnen, omdat veel in de bestemmingsplannen geregeld kan worden. De duur van de procedure voor kleine ingrepen gaat van 26 weken naar 8 weken. Het gaat om 70 pro cent van de procedures, ongeveer 1800 vergunningen per jaar. Er komt meer aandacht voor cul tuurhistorie bij het opstellen van bestemmingsplannen. Daarbij krijgen burgers ook een grotere stem. Zij kunnen al in de planvoorbereiding hun mening ge ven over het belang van het cultu reel erfgoed. Zo wordt meer recht gedaan aan de grote betrokkenheid en de kennis van burgers en eigenaren van monumenten. Restauratie-architect Pieter van Traa uit Zierikzee heeft jarenlange ervaring met het opknappen van monumentenpanden. foto Dirk-Jan Gjeltema estauratie-architect Pie ter van Traa uit Zierik zee heeft jarenlange erva- ring met het opknappen van monumentenpanden én met de regels en procedures. „Er wordt vaak gekscherend ge zegd dat je in een monumenten- pand geen spijker in de muur kan slaan zonder een vergunning. Dat is het doembeeld, maar het gaat soms inderdaad ver. Zo verspreid de de gemeente Schouwen-Duive land pas geleden nog een folder, waarin stond dat eigenaren niet aan hun pand mochten verande ren, omdat ze in een beschermd De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In hei colofon treft u nadete informatie door Harmen van der Werf YERSEKE - Zeeuwse mosselkwekers beginnen morgen met mosselzaad visserij in de Waddenzee. De ver wachting is dat er vijftien miljoen kilo mosselzaad kan worden opge vist, waarna dit op mosselkweek- percelen in de Waddenzee wordt gebracht om uit te groeien tot con- sumptierijpe mosselen. „Voor een najaarsvisserij gaat het om een mooie hoeveelheid mossel zaad", stelt Hans van Geesbergen, secretaris van de producentenorga nisatie mosselcultuur in Yerseke. In het najaar wordt in de Wadden zee overigens alleen gevist in insta biele gebieden, waar de jonge mos seltjes anders toch door storm of zeesterrenvraat verdwijnen. „We moeten er daarom snel bij zijn", al dus Van Geesbergen. Het aantal kilo's dat in de Wadden zee kan worden gevist, komt onge veer overeen met de hoeveelheid die de afgelopen weken is binnen gehaald in de Oosterschelde. Na de visserij in de Waddenzee keert de vloot terug in de Oosterschelde om nog 'na te vissen'. Voor mosselkwekers belooft 2009 een goed mosselzaadjaar te wor den. Ze profiteren voor het eerst ook van een ruimere inzet van in stallaties om mosselzaad in het wa ter in te vangen. De resultaten zijn goed, maar wisselend. „De Ooster schelde doet het beter dan de Wad denzee", meldt Van Geesbergen. Een inventarisatie van de oogst is momentaal gaande.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2