21 Kunststof hardloper de winter helpt door Wie de schoen past maandag 5 oktober 2009 Hardlopen in een lekkere, losse joggingbroek met dikke sweater: het ziet er misschien comfortabel uit, maar schijn bedriegt. Wil je als hardloper de winter door, draag dan een strakke broek met laagjes van kunststof materiaal. door Ingrid Beckers In de tijd dat Gerard Nijboer (54) trainde voor zijn eerste marathons liep hij gewoon in een katoenen shirt en joggingpofbroek. „Dankzij het elastiek onderaan de benen ble ven je kuiten lekker warm", vertelt de voormalig Nederlands recordhouder op de marathon. „Alleen zweette ik erin als een otter. En eenmaal nat, werd die broek loodzwaar. Desondanks heb ik toch best aar dig gelopen." In zijn begintijd liep Nijboer zelfs wedstrij den nog gewoon in katoen. „Na afloop had ik overal schuurplekken en lagen mijn te pels open. Maar hardlopen was toen ook nog een sport voor echte mannen." Lopers hebben het nu in ieder geval een stuk makkelijker dankzij de ontwikkeling van zeer comfortabele sportkleding. De fluo rescerende shirts van kunststof materialen mogen misschien niet al te flatteus ogen, ze houden het lichaam wel lekker droog. Dat voorkomt bijvoorbeeld schuren. Heel af en toe zie je nog lopers voorbij komen in een kort fladderbroekje met een oud, katoenen T-shirt. Dat zijn vaak beginners. Ze denken dat ze met een paar goede schoenen, priori teit nummer één, een joggingbroek en een sweater de winter wel doorkomen. „Maar ik zou niemand adviseren daarin te rennen", zegt Nijboer, die tegenwoordig onder meer loopadviezen geeft. „Professionele hardloop kleding voert vocht af en houdt het lichaam droog en warm. Dat is heel belangrijk om je kerntemperatuur goed te houden. Daar naast is hardloopkleding lichter en daardoor ook veel comfortabeler, wat het loopplezier alleen maar verhoogt." Hardloper Gerard Rietjens heeft zich als in spanningsfysioloog gespecialiseerd in spor ten onder extreme omstandigheden. Zelf rent hij het liefst in een korte broek met hemdje, ook in de winter. „Tijdens het lo pen produceer je zoveel warmte. Die moet je zo snel mogelijk weer kwijt zien te raken. Alleen als het echt koud wordt en gaat vrie zen, dan is het juist belangrijk lichaams warmte binnen te houden." Hoe? Om te beginnen met een strakke, vochttransporterende broek. Maar veel be langrijker nog is de bovenkleding. Met drie laagjes kunnen lopers zichzelf goed bescher men tegen weer en wind. Een thermisch shirt met korte of lange mouwen, dat zweet afvoert en lichaamswarmte vasthoudt. Een isolerend loopshirt dat warmte vasthoudt als het kouder is dan 10 graden. En/of een aansluitend winddicht en vochtregulerend jack als het regent en hard waait. Hoeveel laagjes een hardloper nodig heeft, is persoonlijk. Rietjens: „Eigenlijk moet je door te lopen, ondervinden wat je zelf het prettigst vindt. De een heeft het graag warm en zweet nauwelijks, terwijl de ander een flinke vetlaag heeft en al snel loopt te puffen. Ook de exacte weersom standigheden zijn belangrijk. Als het vriest met een lekker zonnetje erbij, kun je het best met één of hooguit twee laagjes af Maar is het waterig koud met een fikse wind, dan heb je een winddicht jack nodig om warm te blijven. Houd er ook rekening mee dat het vaak heel koud lijkt vóórdat je gaat lopen. Eenmaal bezig denk je al gauw: poeh, warm. Maar het voordeel van meerde re laagjes is dat je er altijd één kunt uittrek ken." Volgens Nijboer is niet alleen het weer, maar ook de te lopen afstand en de snel heid van de loper relevant voor de hoeveel heid laagjes en het type hardloopkleding. „Als je tempo gaat lopen op een korte af stand, is een fleece bijvoorbeeld veel te warm. Loop je langer en minder hard, dan is fleece prima. Op de lange afstand zal de energievoorraad altijd afnemen, waardoor de lichaamstemperatuur keldert. Daar moet je als loper op voorbereid zijn." Bij temperaturen onder het vries punt draagt Nijboer zelf daarom ook graag een hoofdband. „Heel nuttig, omdat de meeste warmte wordt afgevoerd via het hoofd. Een muts vind ik weer te veel, daarmee krijg je het echt bloedheet." De prijs is volgens beide deskundigen geen reden toch maar dat oude jogging pak uit de kast te vissen. De kwaliteit van hardloopmerken als Asics, Odlo, Ni ke en Adidas staat buiten kijf, zeggen ze. Maar bij Perry Sport verkopen ze ook goedkopere hardloopkleding van goed materiaal. Een goede pasvorm is volgens Nijboer minstens zo belangrijk. En daar schort het volgens hem bij de goedkope re merken soms aan. „Hardloopkle ding moet absoluut strak om het lijf zitten, anders krijg je dezelfde nadeli ge gevolgen als met katoen." Charmant zijn de vaak fluoresceren de combinaties meestal niet. In de meeste hardloopkleding zie je werkelijk elk rolletje en dat vinden vooral vrouwen niet altijd even leuk. Om die reden verkoopt Sara Kampman via hardloop- rokjes.nl sinds het voor jaar rokjes om in te rennen. Het idee ontstond toen ze op zoek was naar leuke hardloopkleding. „Dan bedoel ik iets waarmee je na het rennen ook gewoon naar de bakker kunt gaan." Behalve leuk zijn de rokjes ook comfortabel en functioneel, vindt Sara. Zo zit onder het rokje een broekje met zakje voor iPod en sleutels. Voor herfst en winter zijn er rokjes met een lange broek er aan vast. „Vorige winter droeg ik soms twee broeken over el kaar omdat ik het idee had dat mijn billen eraf vroren. Die blijven door de extra laag van het rokje komend seizoen lekker warm." reageren? gezondheid@wegerier.nl Voor wie hardloopt, is uiteraard ook het schoeisel belangrijk. Een hardloopschoen is geschikt als hij voldoende steun en demping geeft en dat is afhankelijk van looppatroon, type voet en gewicht van de loper. Belangrijke tips voor wie op zoek gaat naar (nieuwe) loop schoenen: Neem je oude loopschoenen mee. Aan de hand van de slijtage van de zool en de vorm van de schoen (scheefstand) kan de verkoper je looppatroon afleiden en hij zal daarbij vooral letten op de grootte van de achillespeeshoek en het mogelijk doorzakken van voet. Probeer verschillende merken loopschoenen, leder merk heeft weer andere eigenschappen. Pas hardloopschoenen met sokken die je gebruikt tijdens het lopen. Zorg er voor dat de langste teen een ruimte heeft van ongeveer 1 centimeter. Hardloopschoenen mogen niet te breed zijn. Koop je loopschoenen niet in de ochtend. Je voeten zetten in de loop van de dag wat uit. Koop eventueel speciale (naadloze) hardloopsokken. Daardoor wordt vocht beter afgevoerd en worden blaren voorkomen. Mogelijke aanpassingen: hakverhoging (achillespees- en kuitproblemen) of inlegzool (corrigeert looppatroon en geeft meer steun). Hardlopen gaat beter in een strakke broek met laagjes van kunststof. foto CPD Q Bron: www.runinfo.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 23