'De dam hield stand' In kano over Walcheren zeeland 117 RHHBKHHRO BenZekeim De goedkoopste autoverzekering van Nederland? zeeland in de vorige eeuw agenda KNRM in actie De Slag om de Schelde maandag 5 oktober 2009 De raadkaart laat bungalowpark de Braakman (in aan bouw) zien, na de afsluiting van de Westerschelde in 1952, schrijft familie R. Baute uit Terneuzen. „Voor aan zie je de eerste bungalows verschijnen, toen nog op erfpachtgrond. Achteraan zie je nog net de nieu we jachthaven voor kleine zeilbootjes en langzame motorboten." Baute heeft er 31 jaar geleden zijn huidi ge vrouw uit Gelderland leren kennen. „Ze was er op vakantie. Wij, jongens van Biervliet, wisten de ma zen in de beveiliging en gingen via de jachthaven gra tis naar het zwembad, toen kon dat nog!" J.K. Dom misse fietste vanuit Vlissingen met zijn ouders wel eens naar de Braakman. „Het was best ver." De Braak man is ontstaan door stormvloeden in de 14e en 15e eeuw. „Lange tijd vormde het water een natuurlijke barrière tussen Oost- en West-Zeeuws-Vlaanderen. De zeearm vormde de toegang tot de havens van Boekhoute, Philippine, Axel en Sas van Gent. In 1952 werd De Braakman afgedamd om kustverkorting te bewerkstelligen. Tijdens de Watersnood van '53 be wees deze dam zijn waarde: hij hield stand en voor kwam overstromingen in het achterland." De waarde bonnen gaan dit keer naar: A. Wondergem, Gapinge; L. Bombelijn, Philippine; Ad van Oorschot, Sluis. Het is 65 jaar geleden dat de bevrij ding van Zeeland werd ingezet met de Slag om de Schelde. De krant blikt tot eind november terug op die voor veel Zeeuwen ingrijpende tijd. door René Schrier De toen achtjarige Co Reinhoudt had het bombardement op West- kapelle gezien. Vanuit de verte had hij de vliegtuigen zien duiken en hun bommenlast af zien werpen. Hij zat met zijn broer en vader en moeder veilig in een boerderij op Krommenhoeke in de buurt van Biggekerke. Het gezin had eerder al in Vlissingen en Biggekerke geze ten, maar kwam uiteindelijk in de boerderij van de familie Dekker te recht. Daar zaten nog zestien men sen die beschutting hadden ge zocht. De boerderij stond rondom in het water, maar bleef redelijk droog omdat hij op een hoger punt stond. Toch hadden eb en vloed vrij spel in de woonkamer. De familie Reinhoudt had al gele den omdat bij het bombardement op Biggekerke twee weken daar voor, op 17 september 1944, de opa en oma van Co waren omge komen. En daarom werd het erg ste gevreesd voor de andere opa die in Westkapelle woonde. Dat bombardement maakte het ge zin Reinhoudt mee in een soort Duitse geschutsstelling. Die was rondom ietwat beschut met een kleine aarden wal. De Duitsers hadden er ook een soort betonnen dak op gemaakt dat Co's vader wat had laten zakken. Niet alleen het gezin Reinhoudt zat in die be schutting. Ook enkele Duitsers hadden er tijdens het bombarde ment een veilig heenkomen ge zocht. Ze vertelden geen opwekkende Deze ansichtkaart van de collectie van Hans Lindenbergh laat een pano rama zien van een plaatsje aan de rand van onze provincie. De vraag luidt: waar is het precies? U kunt volstaan met het geven van een kort antwoord, maar we zijn ook benieuwd naar anekdotes. Oplossingen kunnen tot donderdag 14.00 uur worden doorgestuurd naar de redactie van de PZC, onder vermelding van Raadkaart: postbus 91, 4330 AB Middelburg, fax: 0118-434019. redactie@pzc.nl. Onder de in zenders worden drie waardebonnen verdeeld. verhalen, weet Co zich nog te her inneren. Als je een bom hoort flui ten, valt die niet op je. Maar als je een geluid hoort dat een beetje lijkt op tjoek, tjoek, tjoek, dan kan het wel eens fataal zijn. „Het bom bardement op Westkapelle was voor ons relatief ver weg. Maar bij het bombardement op Biggekerke ben ik echt bang geweest." Co's vader en oom waren timmer man en konden van oude planken een soort kano in elkaar timme ren. Op die manier waren ze op het bijna onbegaanbare land toch nog enigszins mobiel. De taktiek van de geallieerden leek geslaagd, want dagelijks vluchtten Duiters in kleine bootjes. Bij hoog water ging dat best, maar bij laag- water liepen ze nogal eens vast op het erf van de boerderij. Zodra het mogelijk was is Co's va der naar Westkapelle gegaan. Daar kon de opa uit het puin van zijn huis worden gehaald. Het huis was volledig vernield door het bombardement. Maar het belang rijkste; opa leefde nog. Dat was een mannetjesputter, die kon wel wat hebben, weet Co nog. Wie ook een verhaal heeft, kan de re dactie bellen: 0118-434010. Meer agendanieuws en filmagenda op de website van deze krant. PODIUM Goes Dansschool Janvier geeft een workshop Boogie Woogie van 45 minuten. Janvier, Jacob Valckeplein 4, 20.15 uur VEERE - De reddingboot John Ste- gers van het KNRM reddingsta tion Veere heeft zaterdag twee ge strande zeiljachten op het Veerse Meer geholpen. Het ging om twee jachten met in totaal acht mensen aan boord, die beide in problemen waren geraakt. BenZeker.nl vergelijkt en helpt u op weg! Wordt Hedy leraar van het jaar? Hedy Houtepen is door een vakjury genomineerd voor de titel 'Leraar van het Jaar'. ROC Zeeland is trots op Hedy (tweede van rechts). En op het team waar zij deel van uitmaakt - haar collega's bij het onderwijscluster CIOS en alle docenten binnen ROC Zeeland. Want zij zetten zich iedere dag in voor goed en aantrekkelijk onderwijs. Kijk a.s. woensdag 7 oktober naar de televisiefinale (20.50 uur, Nederland 2). www.roczeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 19