Crisis maakt Alles Dinneniani Scheiding in ijskast door crisis 'Baarmoederhalskanker is uit te bannen' BUSREIZEN Van der Linden vrijwel zeker voorzitter Senaat ECHTSCHEIDINGEN Het lijkt een lichtpuntje in deze crisis: het aantal echtschei dingen daalt. Waarschijnlijk is het een tijdelijk effect, veroor zaakt door de lage huizenprijs. BOEK ONLINE of bel 0900-9697 4 dgn BERLIJN waarom zou je meer betalen zaterdag 3 oktober 2009 61 P m 1 P DEN HAAG - Het aantal echtschei dingen in Nederland daalt opmer kelijk snel, mede onder druk van de economische recessie. Plannen om uit elkaar te gaan, belanden steeds vaker in de ijskast doordat gehuwden hun huis moeilijk ver kocht krijgen en niet met een rest schuld willen blijven zitten. In het tweede kwartaal lag het aan tal scheidingen bijna 12 procent la ger dan in dezelfde periode vorig jaar, blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau van de Statistiek (CBS). Het aantal huwelijken dat op de klippen liep, daalde van bijna 8.100 in het tweede kwartaal van vorig jaar naar iets meer dan 7.100 dit jaar. lan Latten, CBS-demograaf en hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam, spreekt van een opval lende daling. Doorgaans stijgt het aantal echtscheidingen juist als het economisch minder gaat. Dat komt bijvoorbeeld doordat werk loosheid van een van de partners voor veel stress zorgt. Advocaat Ellen Verschuur ziet de laatste tijd vaker stellen die langer in het scheidingsproces zitten door een onverkoopbaar huis. Van uitstel komt volgens haar vrijwel nooit afstel. Verschuur en Latten verwachten dat het aantal, scheidingen snel kan oplopen als- de huizenmarkt aantrekt. Dan worden al ingezette scheidingsprocedures afgerond en komen ze in de cijfers tot uiting. De afschaffing van de flitsschei ding per 1 maart van dit jaar kan ook een deel van de daling verkla ren, meent Latten. Die maakte het mogelijk om een huwelijk om te zetten naar een geregistreerd part nerschap dat beëindigd kon wor den zonder tussenkomst van de rechter. Het kan zijn dat veel stellen nog snel een flitsscheiding hebben gere geld. En die staan niet in de echt scheidingsstatistieken. De geschiedenis leert dat stellen vaker scheiden in tij den van recessie. Dit keer is het anders: het aantal huwe lijken dat strandt, is de laat ste maanden plotsklaps ge daald. Madeion en Floris uit 't Gooi willen absoluut niet meer verder met elkaar. Maar ze zijn sa men met hun twee kinderen wel gewend aan een goed leven en di to inkomen. Floris had altijd een goedlopend makelaarskantoor. Sinds de reces sie ligt de woningmarkt op zijn gat en is het gezinsinkomen ver dampt. Ook hun aandelen zijn nauwelijks meer iets waard. „Scheiden is altijd al desastreus voor de financiën. Maar nu met de crisis helemaal", zegt Marije Heer- inga, advocaat bij Krans Van Hil- ten Advocaten die dit soort stellen regelmatig begeleidt. Heeringa: „De woning wordt dan maar niet verkocht, het vermogen is drastisch gedaald en er lijkt zelfs geen ruimte voor alimentatie." Zo'n situatie vraagt om creatieve oplossingen, aldus Heeringa. Zij adviseert de stellen soms zelfs om de scheiding maar even uit te stellen. Madeion en Floris kunnen best ge scheiden leven en alvast goede af spraken maken over de financiën en de kinderen maar de feitelijke verdeling van de bezittingen nog uitstellen, legt ze uit. Wie weet gaat als de economie weer aantrekt het makelaarskan toor beter lopen, zijn de aandelen weer meer waard en valt er echt wat te verdelen. Ook bemiddelaar Theo van Dijk krijgt de laatste tijd vaker stellen in zijn kantoor die twijfelen of scheiden nog wel zo'n goed idee is. Niet vanwege de kinderen, maar vanwege een huis met een to renhoge hypotheek. „Ze zitten vaak 'over hun top' en houden een flinke schuld over als ze gaan scheiden en het huis moe ten verkopen. Onzekerheid over een baan zorgt voor nog meer twij fel." Recessie en scheiden gaan door gaans samen als frites en mayonai se: zakt de economie in, dan lig- AMSTERDAM - Baarmoederhalskan ker is zo goed als uit te bannen. Dat heeft professor dr. Chris Me ijer van de afdeling pathologie van het VU Medisch Centrum in Am sterdam gisteren gezegd. Met een verbeterde methode om het zogenoemde 'uitstrijkje' uit te voeren, zou volgens Meijer het aan tal gevallen van baarmoederhals kanker fors kunnen worden terug gebracht. Ook zou het volgens hem helpen als de overheid een soort thuistest invoert, waarmee vrouwen zelf een uitstrijkje kun nen maken dat ze vervolgens naar een laboratorium opsturen. Een deel van de vrouwen die nu niet reageren op de uitnodiging van de overheid om bij de dokter een uitstrijkje te laten maken, zou op die manier kunnen worden be reikt. Het uitstrijkje wordt nu ge analyseerd door deskundigen met het blote oog, via een microscoop. De hoogleraar pleit voor de invoe ring van een nieuwe DNA-metho- de die naar zijn mening veel effec tiever is. Hij verwacht dat hiermee ongeveer 75 extra tumoren kun nen worden voorkomen. Samen met de vaccinatie van jonge meis jes tegen deze kanker, een maatre gel die onlangs is ingevoerd, zou de ziekte zo goed als kunnen ver dwijnen, verwacht de patholoog. DEN HAAG - René van der Linden wordt dinsdag vrijwel zeker geko zen tot de nieuwe voorzitter van de Eerste Kamer. Tegenkandidaten zijn er niet. De 65-jarige CDA'er loopt al ruim drie decennia mee in de politiek. Dertig jaar bracht hij door in de bankjes van de Tweede en Eerste Kamer. In het tweede kabinet-Lub- bers werd Van der Linden in 1986 beloond met het staatssecretariaat van Buitenlandse Zaken. Aan zijn carrière als bewindsper soon kwam twee jaar later abrupt een einde door het onvermogen van Nederland een fraudebesten dig paspoort te maken. Supercompleet en zeer voordelige reizen door Europa! 3 dgn DORTMUND Zie www.kras.nl/12054 Zie www.kras.nl/12063 Zie www.kras.nl/35583 4 dgn PARIJS Zie www.kras.nl/35597 Zie www.kras.nl/35565 e dgn WENEN Zie www.kras.nl/35588 10 dgn VENETIE, FLORENCE ROME Zie www.kras.nl/35508 Onze busreizen waren nog nooit zó voordelig! U kunt er nu al tussenuit vanaf slechts 98, een absolute spotprijs als u het ons vraagt. Zeker als u bedenkt dat de reis per Comfort Class bus (met méér beenruimte), hotelovernachtingen en ontbijt zijn inbegrepen. En in sommige gevallen zijn ook het diner en de excursies inclusief! U ziet het, voor voordelige én complete reizen moet u bij KRAS.NL zijn! BffWWPÏtffl'ifPFSHBHpS vanaf Vertrekdata: 27/11 en 4-11-18/12 laatste plaatsen per vertrek, WEG=PECH! kerstshoppen in Dortmund met een leuke kerstmarkt en de grootste kerstboom van Europa met duizenden lichtjes! Shoppen in het winkelcentrum CentrO in Oberhausen inclusief busreis, verblijf in 4-sterren hotel ''lij Vertrekdata: 4/12 en 18/2 slechts 2 vertrekdata, absolute aanrader! heerlijk kerstshoppen in Antwerpen en Brussel! Sfeervol verlichte steden met leuke kerstmarkten en bruisende pleinen. inclusief busreis, verblijf in het 4-sterren Hotel Courtyard by Marriott Brussels, ontbijt Vertrekdata: van 23/10 t/m 23/4 gegarandeerd vertrek op 23 oktober! kies ook voor de optionele stadstour langs alle highlights, eventueel in combinatie met Potsdam en Schloss Charlottenburg inclusief busreis, verblijf in het 4-sterren Hotel Van der Valk Berliner Ring, ontbijt Vertrekdata: van 29/1 t/m 14/5 inclusief bezoek aan de Eiffeltoren, hét symbool van romantisch Parijs! optioneel uitgebreide stadstour, bezoek aan Disneyland® Paris of Versailles inclusief busreis, verblijf in een goed toeristenklasse hotel in/nabij Parijs, ontbijt vanaf Vertrekdatum: 24/10 gegarandeerd vertrek, op=op! maak uw reis compleet en kies ook voor het optionele excursiepakket met o.a. San Remo, het Ligurisch achterland en Monaco inclusief busreis, tussenovernachtingen, verblijf in een goed hotel, ontbijt en diner Vertrekdata: 28/3, 11-25/4 en 2-16/5 supervoordelige lentespecial! met o.a. stadstour langs de vele historische en culturele bezienswaardigheden, tour door de Wachau en bezoek aan de abdij van Melk inclusief busreis, verblijf in het 4-sterren City Hotel Bauer, ontbijt, diner en excursies Vertrekdata: 26/3, 23/4 en 7-21-28/5 nu al te boeken t/m mei 2010! met bezoek aan het romantische Venetië, Padua, Florence, Assïsi, het onvergelijkbare Rome en de scheve toren van Pisa inclusief busreis, tussenovernachtingen, verblijf in goede hotels, ontbijt, excursies Exclusief reserveringskosten 17,50 per boeking (verplicht)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6