i ;v: PZC 'Het persoonlijk verhaal heeft macht* Middelburg-Vlissingen Die van 1959 WALCHEREN 22 en 23 29 HERINNERINGEN Project Memories to Share in Polderhuis officieel van start almanak 'Niet voeren' is geen oplossing voor het zwerfkattenprobleem Wrevel over toon van debat in Zeeuwse Staten 21 Zaterdag 3 oktober 2009 Tip? walcheren@pzc.nl Chris Newbery, directeur Royal Marines Museum in Portsmouth. Inzet: vlnr: De Westkappelaars Jan de Witte, Kees Lievense en Karla Peijs. Op de voorgrond Jan Minderhoud. foto Lex de Meester MIDDELBURG - Wethouder Albert de Vries (PvdA) van Middelburg en zijn collega Piet Polderman (ook PvdA) van Vlissingen vinden dat hun gemeenten beter kunnen samengaan. Als Middelburg en Vlissingen één gemeente vormen, is er veel beter beleid te maken op terreinen als woningbouw, zeggen beide wethouders, afzonderlijk van elkaar. Polderman vindt dat Middelburg meer rekening moet houden met de ontwikkeling van het Schelde- kwartier in zijn stad en minder plannen moet maken voor uitbrei ding van de eigen woningvoor raad. „Middelburg moet geen over capaciteit creëren", zei Polderman deze week bij de presentatie van de Woonvisie, waarin de bouw plannen van Vlissingen voor de ko mende tien jaar zijn vastgelegd. (U'Wi pagina 27: geschil over nieuw- -W bouw Middelburg en Vlissingen moeten één gemeente worden reageer op: www.pzc.nl/regio/walcheren SCHULTING V ECHTE MAKELAAR 0 118-616617 Tip? redactie@pzc.nl Opgetogen stapt een collega 's och tends het kantoor binnen. Hij heeft net gelezen welk voorstel voor verho ging van de AOW-leeftijd het kans rijkst lijkt: In één klap van 65 naar 57 jaar in 2025. Hij kan zijn lol niet op, want hij is uit het bouwjaar 1959 en haalt - hoopt hij - in 2024 nog net de huidi ge pensioengerechtigde leeftijd. Hij kraait plezier: „Komt dat even goed uit, scheelt mij mooi twee jaar, op de valreep." Reacties kunnen natuurlijk niet uit blijven. Eén collega, net één jaartje jonger, schiet uit zijn slof. Echt ongeloof lijk. Jullie van 1959 werden ook al al lemaal vrijgesteld van militaire dienstplicht." De sfeer wordt er duidelijk niet beter op als de aangesprokene grijnst: „Dat maakt dat AOW-voorstel des te beter." door Annemarie Zevenbergen WESTKAPELLE - Het internationale project Memories to Share van mu seum het Polderhuis in Westkapel- le is gisteren officieel van start ge gaan. Burgemeester Rob van der Zwaag van Veere verrichtte de ope ningshandeling. In het project, een digitale presen tatie in het museum, vormen de herinneringen van individuen aan WOII de rode draad. Verhalen van geallieerden, burgers en bezetters geven gezicht aan die periode. De presentatie, te bekijken via een tou ch screen, is gelijktijdig te zien in Engeland en Duitsland. De opening werd onder anderen bijgewoond de ambassadeurs van Duitsland (dr. Thomas Laufer), en België (Luc Carbonez), een verte genwoordiger van de Noorse am bassade en commissaris van de ko ningin Karla Peijs. Zij reikte eerste herdenkingsspeldjes 65 jaar bevrij ding uit aan de bekende Westkap pelaars Jan Minderhoud, Jan de Witte en Kees Lievense. De speld jes zijn gemaakt voor museum. Onder de genodigde bevond zich tevens directeur Chris Newbery van het Royal Marines Museum in Portsmouth. Dat museum is een van de participanten in het pro ject. Newbery gaf in een gesprek, voorafgaand aan de opening, blijk van grote persoonlijke betrokken heid bij Memories to Share. „De hun verhaal kwijt kunnen, hun herinneringen kunnen delen." En verhalen komen er nog dagelijks. „De herinneringen hier blijven be langrijk. Zeker omdat veel mensen de historie van Westkapelle of die van de Slag om de Schelde niet kennen. Die gebeurtenissen zijn overschaduwd door D-Day, door de Slag om Arnhem. Maar hier... en ook nog door friendly fire. Daar spreekt men vaak liever niet over." f'Mwj Spectrum: herinneringen aan V7 - donkere oorlogsdagen leefomstandigheden van mensen onder bezetting, dat intrigeerde me. Hoe ervaar je dat? Op het vas teland van Engeland hebben we de laatste 1000 jaar geen bezetting meegemaakt. Ik ken dat dus niet uit ervaring of uit overlevering van familie. De verhalen in Memories ademen pijn, verdriet, machteloos heid maar ook verzet tegen de be zetter. Stil verzet door naar radio Oranje te blijven luisteren, maar ook daadwerkelijk verzet. Ik heb daar grote bewondering voor." „Bovendien biedt dit project de ge legenheid aan mensen om hun verhaal kwijt te kunnen. Het per soonlijke verhaal van iemand heeft de macht. Dat is zo krachtig. Vaak konden overlevenden hun herinnering niet kwijt, of wilden het niet. Ik zie dat ook in ons mu seum, dat de geschiedenis van de Royal Marines vanaf .1664 tot nu laat zien. Dus ook die van Marines die uit Afghanistan terugkomen. Zij kunnen alleen met hun kame raden praten. Verder niet, bang dat ze op onbegrip stuiten." ]an van Beekhuizen, voorzitter van het Polderhuis onderstreepte dat ook in zijn openingsspeech. „Het Polderhuis is niet alleen een museum, het is ook een ontmoe tingsplaats. Een plek waar mensen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 23