Wie o wie maakt van K2 weer K3? f.1 kijktip Als vol terras m'n naam roept, ben ik verlegen* kijken luisteren RTL Nederland bestaat twintig jaar en Jan de Hoop presenteert al sinds het begin van de zender het Ontbijtnieuws. „Ik wil overkomen alsof ik bij de mensen aan de keukentafel zit." door Eline Besselink zaterdag, 20.00 uur Jan de Hoop in de studio van het Ontbijtnieuws. foto Peter Elenbaas/GPD O p één verdieping van het RTL-pand branden vlak voor vijf uur 's ochtends de tl-balken al. De portier brengt yog- hurtjes, bolletjes en vleeswaren naar de mensen die RTL's Ontbijt nieuws in elkaar zetten. Presentator Jan de Hoop constateert dat er geen filet americain bij zit: „Jammer, geen kadaverpasta vandaag." De belangrijkste punten in het bulle tin vandaag: Prinsjesdag en de dood van acteur Patrick Swayze. Terwijl collega's druk zijn met montage en het inspreken van voice-overs, con troleert De Hoop alle teksten die de redacteuren hebben getikt. 'Hotelka mers zijn een stuk betaalbaarder ge worden' wordt: 'Voor hotelkamers bent u een stuk minder geld kwijt'. „Dan hoop ik dat de mensen zich meer aangesproken voelen." De toegankelijkheid die hij wil uit stralen, uit zich ook in zijn kleding keuze. De Hoop draagt een trui of overhemd, nooit een jas of das zoals NOS-collega's in de ochtend. „Ik wil overkomen alsof ik bij de mensen aan de keukentafel zit." De mok op de presentatiedesk, al tijd in beeld, is onderdeel van zijn missie. Zijn kledingvak in de make- upruimte is gevuld met minstens twintig bekers, in alle kleuren van de regenboog. Voordat visagist Mar- jon hem rond zes uur schminkt, zoekt De Hoop in de kast naar de mok die past bij zijn overhemd. Het is een lichtblauw ruitje, dus wordt het de lichtblauwe mok. De Hoop presenteert al twintig jaar het Ont bijtnieuws. Elke ochtend gaat om vijf voor half vier de wekker, om vier uur rijdt hij vanuit Rotterdam naar Hilversum. De eerste redacteur start om half drie, de rest om kwart voor vier, De Hoop tegen kwart voor vijf. „Hoe ik het volhoud? Ik heb 68 vrije dagen per jaar." Half zeven, nog een kwartier tot de eerste uitzending. De Hoop zit al klaar. Tot enkele minuten voor de uitzending verandert hij teksten en probeert een paar gapen te onder drukken. Hij heeft slecht geslapen. „Ik heb het één uur en twee uur zien worden. Een ramp." Meestal is hij rond half elf thuis en slaapt dan nog een paar uur. Zit er vandaag niet in. Hij heeft zijn moeder van 80 beloofd te gaan winkelen. Omdat materiaal voor het Ontbijt nieuws digitaal wordt aangeleverd, kampt het programma vaak met technische problemen. Vastlopende en verkeerd ingestarte fdmpjes dui ken geregeld op in De Wereld Draait Door. Het maakte De Hoop tot zijn eigen verbazing ('ik ben 54') vooral bij jongeren populair. Met het sterrendom heeft hij niets. „Laatst belde een vrouw aan die mij met de hond door de wijk had zien wandelen. Ze was verbijsterd dat ze boven mocht komen. Wij staan ge woon in het telefoonboek. Maar als een vol terras mijn naam scandeert, word ik verlegen en weet ik niet hoe ik er langs moet lopen." Ja, hij is zo lekker gewoon gebleven, grap pen collega's. De autocue slaat vandaag één keer op hol, maar dat brengt De Hoop niet van zijn stuk. Zo routineus als hij nu zijn werk doet, ging het er twintig jaar geleden niet aan toe. „Tijdens de eerste uitzending leek het alsof ik gezichtsverlamming had. We werden ook niet serieus ge nomen, niemand had verstand van televisie", zegt De Hoop. Echtgenoot Coen haalde hem des tijds over zijn baan bij Radio Veroni ca op te zeggen om aan het experi ment RTL mee te doen. In 1989 kwam hij in dienst. „We wisten niet of we mochten uitzenden. Toen we in oktober konden beginnen, waren we blij met een staking bij Heine- ken, omdat we daar voor proefopna- mes waren geweest en dus beeld hadden. Langzaam kreeg het vorm. Ik vind ons nu bijna altijd beter, leu ker en actueler dan de NOS." In een Hilversums hotel kwamen de medewerkers destijds bijeen om met televisiejournalist Jaap van Mee- kren het vak te oefenen. „Zijn gou den tip: verplaats je in wat je leest. Bij de geboorte van een pandabeer tje kijk en klink je anders dan bij de dood van Patrick Swayze." De Hoop maakte zich dat eigen. „Aan het eind van de uitzending wens ik de kijkers een mooie dag. Dat lees ik niet van de autocue, want dat meen ik echt. Ik wil op tv zijn zoals ik thuis ook ben. Dat vin den mensen fijn." rjry Reageren? redactie.media@wegener.nl n Het RTL-jubileum wordt deze maand gevierd met onder meer op 3 oktober de uitzending Telekids 20 jaar, vanaf 11 oktober vier afleveringen van het Rad van Fortuin, vanaf 23 oktober de negendelige reeks Typisch RTL en een dag later Ik Hou Van Hol land Viert 20 jaar RTL. Dat is tevens de start van een nieuw seizoen van de po pulaire spelshow.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 135