261 zeeland 'Een keer een avond met een Ster van 't Veerhuis naar Goes Bond blijft buiten bij banenmarkt Politie lost inbraken op na aanhouden Goesenaren 1 puri CDA: vragen bij garantstelling Goes MAATSCHAPPIJ Ouderenbonden in Borsele willen af van 'grijs' imago Ouderenbonden vrijdag 2 oktober 2009 GOES - De stad Goes krijgt volgen de week een restaurant met een Michelin-ster. 't Veerhuis uit Wolphaartsdijk verhuist naar het pand Ockenburgh aan de Van der Spiegelstraat. Voor Goes zijn dat twee opstekers: het eerste sterren restaurant en een invulling voor het beeldbepalende Ockenburgh, waar twee initiatieven de afgelo pen jaren strandden. Marianne en Co Simmers, die in 't Veerhuis sinds 2008 een Miche lin-ster mogen voeren, gaan in Goes ook verder onder de naam 't Veerhuis. Het restaurant zal vijftig zitplaatsen hebben. Vrijdag 9 okto ber gaat het open. Begin volgend jaar wordt in het zelfde pand een brasserie geopend onder de naam EffeNaeNeffe. Daar kunnen maximaal 90 gasten zien hoe hun maaltijd bereid wordt. De kwaliteit van de kook kunst wordt in de brasserie dezelf de als in het restaurant, maar de keuze van wijnen en gerechten maakt dat de prijzen er wat lager kunnen. In de keuken verandert er het een en ander. Chef-kok "Michel Louws en zijn partner Marianne vertrek ken naar Nieuw-Zeeland. Edwin Dingemanse, die sinds 2005 bij 't Veerhuis kookt, gaat samen met Jan van Liere en Mark Everse de keuken bemannen. De Simmersen dromen al jaren van een brasserie en Ockenburgh biedt die mogelijkheid. Het lidmaatschap van een ouderen bond is met name onder mensen in de leeftijdscategorie 55-65 niet in trek, constateren bestuursleden Leen Jillè. Wim van Dongen en Cees Dros te van respectievelijk de PCOB, KBO en ANBO in Borsele. Zij zoeken daarom naar manieren om die groep te bereiken. door Luc Oggel Overigens kan het drie tal zich er best wel iets bij voorstellen dat veel vijftigplussers de oude renbonden links laten liggen. „Die groep heeft een totaal andere bele vingswereld. Dertig jaar geleden waren mensen blij als er een bin gomiddag werd georganiseerd, dat was een dagje uit. Dat is al lang niet meer zo en dat moeten we ac cepteren", zegt Wim van Dongen van de KBO, in Borsele veruit de grootste ouderenbond met zo'n achthonderd leden. De andere twee hebben er rond de honderd. Hoewel juist die bingomiddagen met name bij KBO- en ANBO-le- den razend populiar zijn, vindt voorzitter Cees Droste het een 'foute zaak' dat ouderenbonden vooral met bingo worden geassoci eerd. „Die bingo laten we echt niet vallen, maar we moeten een beet je van dat grijze imago af Ik zou zelf wel eens een avond met een rockband willen organiseren, maar als ik naar ons huidige ledenbe stand kijk, gaat dat niet lukken." De drie bestuursleden stellen dat een ouderenbond ook juist voor 'jongere ouderen' belangrijk kan zijn. „Kijk bijvoorbeeld maar naar de huidige discussie over de AOW, die is met name voor die groep vijftig- en zestigplussers die rich ting pensioen gaan relevant." De vraag is alleen hoe je die groep gaat bereiken. De drie bonden heb ben op dit moment elk hun eigen activiteiten, toegespitst op de sig natuur van de bond. Een overblijf sel van het aloude zuilensysteem, hoewel de voorzitter van de KBO afdeling Ovezande gereformeerd is. „Dus we zijn op de goede weg", grapt Wim van Dongen. „Maar als je ouder wordt, zoek je toch weer je oude nest", vult Leen Jille aan. De PCOB organiseert negen keer per jaar een ledendag, meestal met een educatief of informatief pro gramma. „Wij hebben lezingen over zaken als Alzheimer, de WMO of laten iemand iets vertel len over medische producten. Bij ons is niet zo'n behoefte aan bin go", zegt secretaris Leen Jille. De KBO doet typisch katholieke dingen zoals een adventsavond of een bedevaart. Van Dongen: „De wat spirituelere onderwerpen, daar proberen wij leden mee te werven." Hoewel het ledental bij de drie bonden redelijk stabiel blijft (over- PCOB staat voor Protestants Chris telijke Ouderen Bond. Anbo stond voor Algemene Neder landse Bond van Ouderen, maar 'ANBO' wordt tegenwoordig niet meer als afkorting gebruikt, maar als zelfstandige naam. KBO staat voor Katholieke Bond van Ouderen. De Anbo heeft landelijk 185.000 le den. De PCOB heeft een kleine 110.000 leden. De Unie KBO is met 320.000 le den de grootste seniorenorganisa tie van Nederland. www.pcob.nl www.uniekbo.nl www.anbo.nl lijden is feitelijk de enige reden dat iemand uit het ledenbestand ver dwijnt) blijft nieuwe aanwas van 'onderaf uit. Bij de Anbo loopt het zelfs iets terug, zegt Droste. „Wij zijn sinds begin dit jaar aange sloten bij de FNV, dat geeft toch een beetje wrijving. We waren ei genlijk bang voor een klap in het ledenbestand, maar die is uitgeble ven. Maar als ondernemer heb ik er persoonlijk niets mee." Om meer mensen te berei ken, houden de drie bon den op 16 oktober een ge zamenlijke activiteit in, heel toe passelijk, De Jeugdhoeve in 's-Hee- renhoek. Het programma begint om 13.30 uur en bestaat uit twee delen; eerst is er gelegenheid om kennsi te maken met leden van de eigen bond en die van de andere, na de pauze volget een 'leerzaam' gedeelte met een uitvoering van het stuk 'Trap niet in de val' door een theatergezelschap uit België. In het stuk wordt aandacht be steed aan valpreventie bij senio ren, op een ludieke manier wor den de gevaarlijke punten in een woning onder de aandacht ge bracht. De middag is bedoeld voor alle vijftigplussers in de gemeente Borsele. De kosten voor de middag bedragen zes euro per persoon. Belangstellenden kunnen zich voor 5 oktober aanmelden via (0113 )612700, 562573 of 561449. GOES - De grenzen zijn duidelijk. Na het SER-debacle over de AOW vinden we aan de ene kant de werkgevers en de uitkeringsinstan ties en aan de andere de werkne mers. Zo was het gisteren ook tij dens de landelijke banenmarkt in het stadskantoor in Goes. Werkge vers en overheid hadden binnen hun kramen, FNV-bondgenoten moest buiten blijven. Een van de actievoerders van de bond: „Als we binnen willen staan, kost dat 200 euro, daar gaan we ons goeie geld niet aan uitgeven. Nu vullen we al bukkend de tasjes en lenen we onze rug aan mensen die een enquêteformulier willen invullen. Toch denken we dat juist wij de mensen, of ze nu een baan heb ben of er eentje zoeken, een hele boel te bieden hebben." De werknemers, of de mensen die dat graag willen worden, mochten natuurlijk wel binnen, want voor hen was de banenmarkt ingericht. Het werd flink druk in het half duister van de aula van het stads kantoor. Mensen met een uitke ring konden een videofilmpje la ten maken en iedereen kon zich la ten testen op onvermoede talen ten. Maar de meeste belangstelling trok een wiebelige, driehoekige partytent waarin aan waslijnen va catures in verschillende sectoren waren opgehangen. In de kraam pjes vonden rolletjes perpermunt, jojo's en sleutelhangers aftrek. W$ëmêêêêM Naam: J. van Eijkeren Woonplaats: Nieuwdorp Leeftijd: 80 Lid van een ouderenbond: Ja, KBO afdeling 's-Heerenhoek Want: „Ik ben lid omdat mijn fami lie ook lid is, maar ik kom er nooit." Naam: C. Wessel Woonplaats: Goes Leeftijd: 61 Lid van een ouderenbond: „Nee, maar ik laat wel mijn belastingpapie ren invullen." Want: „Ik heb er nooit over nage dacht, ik wil gewoon geen 61 zijn, haha." Naam: H. de Koster Woonplaats: Goes Leeftijd: 67 Lid van een ouderenbond: Nee Want: „Ik ben nog gezond, dop mijn eigen boontjes. Dat er een ouderen bond is vind ik prima, maar ik heb wel eens het idee dat sommigen te vlug van de bond gebruik maken." Naam: H. de Ridder Woonplaats: Goes Leeftijd: 53 Lid van een ouderenbond: Nee Want: „Ik heb er eigenlijk nog niet bij stilgestaan. Ik sta midden in de maatschappij en onderneem nog van alles, dus het is nog ver weg." GOES - De Zeeuwse politie heeft, naar nu bekend is gemaakt, woens dag 23 september een 36-jarige Goesenaar aangehouden die wordt verdacht van een reeks inbraken. De man zou inbraken en insluipin gen in woningen in 's-Heer Arendskerke, Goes, Veere, Vlissin- gen en Terneuzen op zijn geweten hebben. Die zijn gepleegd tussen oktober 200S en augustus 2009. In deze zaak werd op 24 september ook een 39-jarige Goesenaar aange houden, die toegaf gestolen goede ren te bewaren voor zijn 36-jarige plaatsgenoot. De 39-jarige man werd tevens gezocht voor bedrei ging. De gedupeerden van de in braken worden door de politie in kennis gesteld en de goederen wor den aan de rechtmatige eigenaren teruggegeven, aldus de politie. VLISSINGEN - Wethouder Sophie van 't Westeinde van Goes kan het ontkennen, maar de CDA-fractie in Vlissingen vindt dat de gemeen te Goes op zijn minst de schijn wekt aan belangenbehartiging te doen door voor twee miljoen euro garant te staan voor het zieken huis. De fractie vraagt het eigen college van B en W of het op de hoogte was dat Goes garant staat voor een lening aan het te fuseren ziekenhuis en in ruil daarvoor een afgevaardigde krijgt in de raad van toezicht. „Gemeenten hebben geen taak in het ziekenhuiswezen", zegt CDA-fractievoorzitter Marin de Zwarte. „Als de bevolking in op stand komt, sta je als gemeente raad machteloos. En nu krijgt Goes een zetel in de raad van toe zicht. Dat is opmerkelijk, daarin zou je eerder een provinciaal verte genwoordiger verwachten. Het lijkt erop dat Goes uit is op een im puls voor de eigen gemeente." Van 't Westeinde zei woensdag dat Goes geen invloed uit wil oefenen op het ziekenhuisbeleid. Met de ga rantstelling wil Goes steun voor de fusie tot uitdrukking brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 96