81 buitenland 'Gevaar dreigt in Padang' Graven naar de Megaproces België Dure doodstraf kan Amerikaanse staten tot afschaffing brengen Spanje wil duizenden doden burgeroorlog een naam geven Lichaamsdelen vier baby's in appartement Mercedes Sosa (74) in ziekenhuis beademd Spaans leren op kosten Hugo Chavez Geredde avonturiers krijgen rekening Rokende scholieren in bus opgesloten BEVING SUMATRA Er zijn geen graafmachines voorhanden om te helpen de slachtoffers van de beving bij Sumatra te bergen. De regio is slecht bereikbaar en er is sprake van chaos en plunderingen. vrijdag 2 oktober 2009 BERLIJN In het appartement van een Berlijn- se vrouw die in juli zelfmoord pleegde zijn lichaamsdelen gevon den van vier baby's. Ze werden ont dekt door een 49-jarige man die haar appartement aan het uitrui men was. De politie vermoedt dat de vrouw de moeder is van de ba by's. Er is lijkschouwing verricht op de lichaamsdelen, maar een doodsoorzaak is nog niet bekend. BUENOS AIRES De Argentijnse zangeres Mercedes Sosa ligt in het ziekenhuis, waar ze kunstmatig wordt beademd. De 74-jarige Sosa werd bijna twee we ken geleden in het ziekenhuis opge nomen met leverproblemen. Vol gens het Argentijnse persbureau Te- lam lijdt ze ook aan een nierkwaal. Sosa heeft meer dan zeventig pla ten gemaakt. Haar lijflied is 'Gra- cias a la vida'. PARAMARIBO Surinamers kunnen Spaans leren op kosten van de Venezolaanse pre sident Hugo Chavez. Venezuela heeft laten weten dat het met de schenking de integratie van de Zuid-Amerikaanse landen wil be vorderen en de banden met Surina me hechter wil maken. De animo voor de cursussen is groot. Alle cur sisten zijn voorzien van lesmater iaal met een foto van Chavez. MADRID BARCELONA Bergbeklimmers, skiërs en andere avonturiers die in Catalonië door eigen toedoen in moeilijkheden ko men en gered moeten worden, krij gen voortaan een rekening thuisge stuurd. Catalonië is de eerste Spaan se regio die dit doet. Inzet van een helikopter zal 2.271 euro kosten, an dere reddingsvoertuigen kosten 39 euro en elke ingezette reddingswer ker 30 euro. Dit zijn uurprijzen. NIEDERELBELT Een vrouwelijke buschauffeur heeft in het West-Duitse Niederel- bert ongeveer 30 scholieren in haar bus opgesloten omdat er stiekem was gerookt. Een leerlinge ontsnap te via een nooduitgang en waar schuwde de politie. Die liet de ove rige passagiers uit de bus. Tegen de 51-jarige vrouw is een onderzoek geopend. De leerlingen hadden eer der in de schoolbus gerookt. Hugo Chavez Spanje gaat de identiteit achterha len van tienduizenden slachtoffers van de Spaanse Burgeroorlog, die waarschijnlijk begraven zijn in een groot mausoleum buiten Madrid, waar ook de resten van oud-dicta tor Francisco Franco liggen. Het parlement heeft hier zijn toestem ming voor gegeven. Historici denken dat zeker 60.000 mensen begraven liggen in het mausoleum Vallei der Gevallenen. Volgens officiële cijfers is dat aan tal 30.000. Hoewel veel lichamen toebehoorden aan aanhangers van foto EPA Franco, wordt aangenomen dat het merendeel afkomstig is van Repu blikeinen. Het parlement heeft zijn goedkeu ring gegeven om het onderzoek binnen zes maanden uit te voeren en eventueel lichamen op verzoek van nabestaanden op te graven. Het initiatief stamt uit 2007, toen het parlement het bewind van Franco bij wet veroordeelde. Meer dan een half miljoen mensen kwamén om tijdens de Spaanse Burgeroorlog, die van 1936 tot 1939 duurde. Dodental op Sumatra sinds gis teren op 1100. Nog duizen den slachtoffers vermoed. Operaties in de modder. Nog geen elektriciteit of tele foonnetwerk beschikbaar. Tweede beving treft haven stad. PADANG/JAKARTA - De autoriteiten op Sumatra telden gisteren, een dag na de aardbeving, zeker 1100 doden. Daarnaast zijn 2400 men sen gewond, van wie er circa 300 ernstig aan toe zijn. Plunderaars zijn actiefin Padang. Een aantal toegangswegen tot de zwaar getroffen stad is nog onbe gaanbaar. Het elektriciteitsnet en het telefoonnetwerk liggen nog plat. Mogelijk zijn duizenden men sen om het leven gekomen. Pa dang telt ongeveer 900.000 inwo ners. Reddingswerkers haalden gisteren nog levende kinderen onder een ingestorte school vandaan. Me disch personeel opereert mensen in tentjes in de modder. Het Rode Kruis vloog 50 artsen het land in. „Maar het is zo'n groot gebied met zo'n slechte infra structuur", zegt het hoofd van de hulporganisatie in Indonesië. Niet iedereen helpt overigens mee. „Het wordt steeds gevaarlijker in de stad", zegt een Amerikaan in Padang. „Het is een chaos. Er is geen brandstof, mensen zijn aan het plunderen. En het wordt erger omdat zij geen voedsel hebben en geen geld." Ook is er gebrek aan schoon drinkwater. Het eiland werd gisteren weer ge troffen door een beving, 6,8 op de schaal van Richter. Hoeveel de schade hiervan is, is niet duidelijk. £32. MIMIM door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Richard Dieter, di recteur van het Death Penalty In formation Center in Washington, noemt het 'realistisch' dat binnen tien jaar de doodstraf in de VS ver dwijnt. „De afgelopen twee jaar hebben al drie staten de doodstraf afgeschaft. Als die trend zich door zet, kan het heel snel gaan." Morele argumenten domineerden jarenlang het debat, maar nu is daar een heel praktisch punt bijge komen: geld. Alle staten in Ameri ka kampen met tekorten en execu ties zijn duur. De grootste kosten post is de slopende rechtsgang. De afgelopen jaren is het geregeld voorgekomen dat ter dood veroor deelden onschuldig bleken te zijn. Rechters zijn zeer huiverig gewor den fouten te maken. De proces sen duren langer, er zijn meer ad vocaten bij betrokken en veel meer beroepsmogelijkheden. „Ver zoeken voor extra onderzoek, extra getuigen, extra experts wor den bijna altijd toegewezen", zegt Dieter. „Het systeem wordt ieder jaar duurder." In Californië blijkt hoe problema tisch de doodstraf is. De staat voer de 32 jaar geleden de 'ultieme straf opnieuw in, maar sindsdien Indonesische soldaten dragen het zojuist geborgen lichaam weg van ie mand die in Padang de dood vond door de beving, foto Bagus Indahono/EPA Er zijn weinig graafmachi nes om overlevenden van de aardbeving in het Indone sische Padang onder het puin vandaan te krijgen en de doden te bergen. door onze correspondent Esther de Jong z e wijst naar de plek, waar haar zus woensdag avond om zes minuten over vijf stierf Mutia staat voor een totaal verwoest ge bouw in het centrum van Padang. „Daar", zegt ze zacht. „Daar was de schoonheidssalon waar mijn zusje werkte. Eigenlijk was ze vrij, maar ze moest invallen." Mannen proberen met blote han den puin te verwijderen. Het is on begonnen werk. Honderden ge bouwen zijn ingestort, graafmachi nes zijn schaars. Het gebouw waar de schoonheidssalon was geves tigd lijkt door de aarde verzwol gen. Er is geen enkele hoop dat ie mand daar nog levend uit komt. Overlevenden van de aardbeving die de stad woensdag trof, vertel len hoe kort voor het vallen van door onze correspondent Pascale Thewissen zijn er maar dertien executies ge weest. Gemiddeld duurde het in die gevallen 25 jaar voordat het zo ver was. Nu zitten er in California nog bijrm 700 ter dood veroordeel den in death row, allemaal in ver schillende fases van beroep. De detentie kost ondertussen han denvol geld. Iemand die levens lang krijgt, moet werken en zijn cel delen met anderen. Gemiddel de kosten in Californië: 40.000 dol lar per jaar. Ter dood veroordeel- den zitten alleen op een cel, in een aparte faciliteit met extra toezicht. Kosten: 120.000 per jaar. Vijftien van de 50 staten hebben nu niet langer de doodstraf. BRUSSEL - De rechtszaak tegen de Luikse maffiabaas Marcel Habran, dat zes maanden duurde en vier a vijf miljoen euro kostte, moet over. Dat heeft het Belgische Hof van Cassatie gisteren bepaald. Het is de zoveelste blamage voor de Belgische Justitie en de reacties zijn niet mals. „Geen goed nieuws", reageerde de minister van Justitie, Stefaan de Clerck, met gevoel voor understatement. Het monsterproces had de climax moeten zijn van een tien jaar lang justitieel onderzoek naar Habran en zijn bende die werden verdacht van tien moorden en een reeks ge welddadige overvallen. Toen de rechtszaak vorig jaar eindelijk be gon, draaide het uit op een uitput tingsslag. Er werden meer dan vier honderd getuigen gehoord. De offi cier van justitie kreeg na het voor lezen van zijn uren durende requi sitoir een hartstilstand. De rechter moest met uitputtingsverschijnse len in het ziekenhuis worden opge nomen. Uiteindelijk werd Habran in maart van dit jaar tot vijftien jaar cel ver oordeeld. De kans is echter groot dat hij en drie van zijn kompanen binnenkort weer gewoon op straat rondlopen. De uitspraak van het Hof van Cas satie komt niet als een donderslag bij heldere hemel. Het was de ver-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8