zeeland 127 dan op de ziekte F.O.P. Als bot niet breekt maar kweekt GRATIS GRATIS GRATIS üb BAD zijn spieren uiteindelijk zal doen veranderen in keihard bot Mantelzorgers krijgen op 'hun dag' attentie Volksdansvereniging houdt open avond Kinderateliers kunst en toneel Toonbeeld Lezing over Pallion en Zorgsaam Kliniek TEGELS twv €500 WHIRLPOOL twv €799 PLAFOND twv €500 KIES UW EIGEN BADKAMER OF EGELKEUZEKORTING vrijdag 2 oktober 2009 z Saskia, Eriing en Rianna Blonk met Yorick op de veilige kussens in de woonkamer. foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer De afkorting F.O.P staat voor Fibro- dysplasia Ossificans Progressiva, of tewel pezen, spier- en bindweefsel dat progressief wordt omgezet in bot. Het lichaam produceert bij F.O.P als het ware een extra skelet. De botvorming vindt ook plaats rond de gewrichten zodat zij niet meer kunnen functioneren en op slot komen te zitten. Het uiteinde lijke resultaat is dat mensen met F.O.P totaal verbotten, zodat ze eindigen in een zittende of in een staande positie. Wie zit, zal nooit meer staan. Wie staat, kan nooit meer gaan zitten. Fybrodysplasia Ossificans Progres siva is een aangeboren afwijking en zelden erfelijk. Ondanks dat het voor vrouwelijke patiënten mo gelijk is zwanger te raken en kinde ren te krijgen, is het gevaarlijk en levensbedreigend. Het extra bot in de borstkas, buik en onderbuik be perkt het lichaam ernstig om zich aan te passen aan de groei van de baby in de baarmoeder. Dit is na delig voor de baby, maar vooral voor de moeder wiens vitale orga nen al in de verdrukking zijn ge raakt door het extra bot. Hierdoor beginnen zeer weinig mensen met F.O.P aan kinderen. Bij Saskia en Eriing Blonk was het, zoals in de meeste gevallen, een kwestie van het verkeerde zaadje bij het ver keerde eitje, domme pech. Ze heb ben al een gezonde dochter van tien, Rianna, en zouden ze voor nog een kindje kiezen, dan is de kans op een zoontje of dochter met F.O.P gewoon weer één op twee miljoen, net zoals bij ieder een. Het vervangen van gezond weefsel door bot gebeurt in eerste instan tie na een trauma, zoals een val, of een breuk, maar later zorgen ook spontane ontstekingen voor bot vorming door het gehele lichaam. Aangegroeid bot operatief wegha len kan niet, want ook een opera tie spoort het lichaam weer aan om bot te maken. Eriing: ,„Als ge zonde mensen een breuk krijgen, zet het lichaam zogezegd een scha kelaartje aan zodat er bot wordt aangemaakt. Is de breuk genezen, dan gaat het schakelaartje weer uit. Bij Yorick is het schakelaartje aangegaan en het kan niet meer uit." Het extra bot dat door F.O.P. in het lichaam wordt aangemaakt, is identiek aan normaal bot, behal ve zijn abnormale locatie. Het bot is sterk, kan gewicht dragen en kan ook breken en helen als nor maal bot. Als in het lichaam het proces gaande is van een omvor ming van weefsel naar bot, dan is dat vaak zeer pijnlijk. F.O.P komt bij één op de twee mil joen mensen voor. Dat zou beteke nen dat er wereldwijd 2.500 men sen met deze aandoening bestaan. Er zijn echter tot nu toe slechts 363 patiënten geregistreerd. Omdat de ziekte zo zeldzaam is, wordt ze niet altijd (meteen) onderkend. Patiënten met F.O.P. hebben een levensverwachting van ongeveer zestig jaar. Naarmate patiënten ouder worden, kunnen gewrich ten of ledematen zomaar opeens vast komen te zitten, met totale verbening als triest einde, in de universiteit van het Ameri kaanse Pennsylvaniëwordt als eni ge plaats in de wereld onderzoek gedaan naar F.O.P., met als doel de ze ziekte op een dag te kunnen stoppen. Drie jaar geleden boekte het onderzoeksteam een door braak door het gen te lokaliseren dat voor de ziekte verantwoorde lijk is. Er is nu een medicijn in ont wikkeling dat misschien ooit ge bruikt kan gaan worden om de groei van extra bot tegen te gaan. De hoop van alle F.O.P-patiënten en hun familie is hier op geves tigd. mmtmsmamsmmmm mmammmmmmmmmmmmmmmmmmmmmi TERNEUZEN Het duurt nog een tijdje voordat het de Dag van de Mantelzorg is: dinsdag 10 november. Welzijnsorga nisatie Aan Z van de gemeenten Terneuzen en Assenede (B) zoekt alvast naar mensen die langdurig en intensief (minstens drie maan den, minimaal acht uur per week) mantelzorg verlenen aan een naas te. Wie zo iemand kent of zelf man- telzorger is, kan tot 30 oktober con tact opnemen met Aan Z. Aan Z zorgt dan op 10 november voor een attentie. Aanmelden via e-mail info@aan-z.eu of 0115-563.015. SAS VAN GENT Volksdansvereniging De Grutmoo- le houdt vandaag vanaf 19.30 uur in cultureel centrum De Speye in Sas van Gent een open avond voor ie dereen die het leuk vindt om te ko men volksdansen. De Grutmoole werkt in het seizoen 2009-2010 aan een nieuw Nederlands folkloris tisch programma, dat de vereni ging in binnen- en buitenland op de planken wil zetten. Voor de show zoekt De Grutmoole vooral jong talent. De vereniging telt in tussen al aardig wat jonge leden. TERNEUZEN Speciaal voor kinderen van zes tot twaalf jaar houdt Toonbeeld, het Terneuzense instituut voor kunst zinnige vorming, vandaag open les sen. De jonkies kunnen zich actief bezighouden met beeldende vor ming - dus eigen kunst maken - en ook met toneelspel. De open lessen zijn vanmiddag van vier tot zes uur. De deelname is geheel gratis. De kinderateliers worden gegeven in het onderkomen van Toonbeeld aan de Bellamystraat 26a in Terneu zen. HULST Huisarts Vincent Voorbrood geeft maandag 19 oktober een lezing over de huisartsenpraktijk Pallion en de Huisartsenkliniek ZorgSaam Kliniek Hulst. Hij doet dat voor de leden van het Katholiek Vrouwen Gilde. Voorbrood gaat in op de ach tergronden van praktijk en kliniek. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. De bijeenkomst is in Pallion op het terrein van De Blaau- we Hoeve. Niet-leden van het KVG betalen vijf euro. Vooraf aanmel den via kvghulst@zeelandnet.nl. bij aankoop van een badkamer T E G E LTREND Gastelseweg 152 4705 RB Roosendaal Tel: 0165 555 502 www.badentegeltrend.nl bij aankoop van tegels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 65