binnenland 15 I/JD Dia UK KIGlïl onder bankgarantie Hirsi Ali staakt proces om beveiliging NZa: Geen hogere vergoeding apothekers Cf ri gi I r I T- I armm Ook DSB Bank valt Pieter Lakeman 'De provisies van DSB zijn totaal idioot' 'Als je compensatie wilt hebben, moet je bij een levende bank zijn en niet bij een dode'. Explosie van auto was mogelijk aanslag Kamer ondervraagt gebruikers van C2000 Eerste allochtone korpschef in Twente Politie onderzoekt adoptie op internet Transavia-piloot 6 oktober voor rechter vrijdag 2 oktober 2009 DEN HAAG - Oud-Tweede Kamerlid Hirsi Ali heeft de juridische proce dure waarmee ze de Nederlandse Staat wilde dwingen haar beveili ging te betalen, gestaakt. Dat laat haar advocaat Böhler weten. Hirsi Ali stapte vorig jaar zomer naar de rechter om aan te tonen dat Nederland verantwoordelijk was voor haar beveiliging. Ze liet daartoe een reeks getuigen onder ede horen, onder wie oud-minis ter Zalm en voormalig Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding Joustra. Uit deze getuigenissen hoopte de oud-WD-politica be wijs te verzamelen voor een civiel proces tegen de staat. Tijdens de verhoren verklaarde Joustra dat de oud-politica wel de gelijk wist dat de Staat na verloop van tijd zou stoppen met het beta len van haar beveiliging. Medewer kers van Hirsi Ali vertelden echter dat zowel Joustra als oud-minister Zalm had beloofd ook in de VS voor haar bewaking te zorgen. Hirsi Ali vertrok in september 2006 naar de VS nadat discussie was losgebarsten over haar Neder landerschap. Ze zou bij het aanvra gen van een verblijfsvergunning hebben gelogen over haar naam. In oktober 2007 kwam Hirsi Ali plotseling tijdelijk terug naar Ne derland, nadat de Staat was ge stopt met het betalen van haar be veiliging. Daardoor voelde ze zich niet meer veilig. Volgens islam-critica Hirsi Ali, die om haar uitgesproken opvattingen wordt bedreigd, heeft de Staat haar voor haar vertrek toegezegd dat Nederland haar zou blijven be veiligen. Die afspraak zou blijven gelden totdat de Amerikaanse au toriteiten haar bewaking zouden overnemen of totdat zij zelf vol doende geld zou hebben voor haar eigen beveiliging. Het kabinet wei gert echter nog langer haar beveili ging te betalen zolang ze in het buitenland verblijft. Wouter Bos, minister van Financiën Arnoud Boot, hoogleraar economie aan de Universiteit van Amsterdam De DSB Bank valt onder het zoge heten depositogarantiestelsel. Dat betekent dat het vermogen van re keninghouders tot 100.000 euro is gegarandeerd. De regeling geldt per persoon per instelling. Alleen particulieren en kleine onderne mers kunnen er aanspraak op ma ken. Daaronder vallen alle lopende rekeningen, spaarrekeningen en spaardeposito's. Eén rekening van DSB valt niet onder de spaargaran- tie valt: de Achtergesteld Deposito. Op deze rekening staat het geld voor een bepaalde looptijd vast te gen een rente van 6,5 procent. DSB-voorzitter Dirk Scheringa (r) en DSB-woordvoerder Klaas Wilting (m) tijdens de persconferentie over de jaar- cjijfers over 2008 en de halfjaarcijfers over 2009. foto Olaf Kraak/ANP DSB. Tijdens een Kamerdebat eer der deze week noemde minister Wouter Bos (Financiën) de provi sies van DSB 'totaal idioot'. Volgens Boot, als hoogleraar ver bonden aan de Universiteit van Amsterdam, deed Bos daarmee aan 'volksmennerij' en heeft hij de uitlatingen van Lakeman in de hand gewerkt. Ook de uitlatingen van Lakeman zelf kunnen volgens Boot niet door de beugel. De hoogleraar spreekt van 'een stompzinnige en onverantwoorde opmerking'. „Als je compensatie wilt hebben, moet je bij een levende bank zijn en niet bij een dode." Jaap Koelewijn van de Universiteit Nijenrode denkt dat een proces van DSB tegen Lakeman op zijn minst kans van slagen heeft. Pieter Lakeman zelf blijft bij zijn uitlatingen en zit er niet mee dat andere banken voor een eventueel faillissement van DSB moeten op draaien. „Dan heb ik mijn doel bereikt", al dus de fraudejager. De Nederlandse Vereniging van Banken noemt de uitlatingen van Lakeman 'niet verstandig'. DSB zelf wil er niet op ingaan. Pieter Lakeman (1942) is econome trist en schrijver. In 1976 richtte hij de Stichting Onderzoek Bedrijfs In formatie op. Lakeman doet na mens aandeelhouders onderzoek naar de financiële situatie van beursgenoteerde ondernemingen. Hij schreef acht boeken waarvan het bekendste Binnen zonder klop pen is. Hierin uit Lakeman felle kri tiek op de immigratie-politiek van de jaren '60 tot '90. In augustus werd hij voorzitter van de Stichting Hypotheekleed die een massaclaim voorbereidt tegen DSB Bank. Pieter Lakeman HEEMSTEDE Een 34-jarige man uit Heemstede is gisterochtend zwaargewond ge raakt toen de auto waarin hij ging zitten, ontplofte. De politie sluit niet uit dat er sprake is van een aan slag. De man is per ambulance naar een ziekenhuis gebracht. Ge ruchten dat het slachtoffer afkom stig zou zijn uit het criminele cir cuit wil de politie niet bevestigen. DEN HAAG De Tweede Kamer houdt binnen kort een hoorzitting over C2000, het communicatiesysteem waar po litie, brandweer en andere hulp diensten mee werken. Het parle ment wil op die manier van de ge bruikers zelf horen wat ze vinden van het systeem, dat haperde bij re cente calamiteiten zoals de strand- rellen bij Hoek van Holland en de aanslag op Koninginnedag. Martin Sitalsing foto ANP ENSCHEDE Korpsbeheerder Peter den Oudsten van de politie Twente heeft giste ren in Enschede de nieuwe korps chef Martin Sitalsing geïnstalleerd. De in Suriname geboren Sitalsing is de eerste Nederlandse korpschef van allochtone afkomst. Hij begon zijn loopbaan als agent in Amster dam en werkte tot zijn komst naar Twente als plaatsvervangend korps chef in Friesland. DORDRECHT De politie onderzoekt een adver tentie op een site waarin een baby ter adoptie wordt aangeboden. Vol gens de tekst, waarbij als plaats Dordrecht staat vermeld, is de moe der van het vier maanden oude kind overleden en kan de vader er niet voor zorgen. Op Adoos.nl wor den nog twee baby's aangeboden, één uit Borsele, één uit Rotterdam. BUENOS AIRES De Transaviapiloot Julio P. moet op 6 oktober in de Spaanse hoofd stad Madrid voor de rechter ver schijnen. De man met de Neder landse en de Argentijnse nationali teit wordt ervan verdacht zoge noemde dodenvluchten te hebben uitgevoerd tijdens de dictatuur in Argentinië. Tegenstanders van het regime werden uitgeschakeld door ze uit het vliegtuig te gooien. UTRECHT - De apothekers krijgen dit jaar geen extra geld. De Neder landse Zorgautoriteit (NZa) heeft dat gisteren bekendgemaakt. De apothekers zeggen in grote geld nood te komen doordat de over heid hen dwingt alleen nog medi cijnen aan patiënten te verkopen waarop de apothekers weinig winst kunnen maken. De NZa heeft de zaak voor 2008 en 2009 nog eens nagerekend, maar blijft bij het standpunt dat de tarieven voor de apothekers hoog genoeg zijn. Apothekersorganisatie KNMP zegt dat de NZa de financiële situatie van de apothekers veel te rooskleu rig schetst. Vooral op het platte land zullen apotheken in proble men komen en personeel moeten ontslaan, waarschuwt KNMP. De patiënt zal hiervan volgens de organisatie de dupe zijn omdat die minder goede zorg kan verwach ten. De apothekers verwachten nog veel meer financiële ramp spoed als de overheid het beleid niet bijstelt. De slepende discussie over de apo thekersinkomens hangt samen met het preferentiebeleid van zorg verzekeraars. Die vergoeden van identieke medicijnen alleen nog de goedkoopste variant, waardoor de prijzen van de meest gebruikte medicijnen drastisch zijn gedaald. Apothekers kunnen daardoor bij de groothandel voor deze midde len geen kortingen meer bedin gen. Dat heeft de standaardapo theek in 2008 130.000 euro gekost. De KNMP eist een tariefsverho ging van 20 procent. Volgens de apothekers halen zij door het prefe rentiebeleid het door minister Klink vastgestelde norminkomen van 108.000 euro niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5