38|kustmarathon Nieuwe uitdaging voor Anjolie Engels 'Zwaarste tot nu toe' Programma drie dagen Kustmarathon CUSTMARATHON Voormalig middenafstandmeter-loopster (33) debuteert morgen op de klassieke afstand Drie tips Deelnemers aan Kustmarathon zamelen geld in Toeschouwers: alleen parkeren op parkeerterreinen vrijdag 2 oktober 2009 t gmmmaem door Roeland van Vliet MIDDELBURG - Anjolie Engels-Wis se, die morgen debuteert op de Kustmarathon, ziet op tegen de lange stukken over het strand. „Zand is om op te liggen of om in te voetballen met je kind", zegt de 33-jarige Middelburgse lachend. Maar dan serieuzer: „Ik vind het lo pen door het mulle zand écht niet leuk. Maar ik heb besloten dat ik me er overheen moet zetten. Ik kan er namelijk niets aan verande ren dat het op het parkoers ligt." De parttime basisschoollerares liep vier weken geleden de Kust- loop in Vrouwenpolder: een halve marathon over een deel van de route van de Kustmarathon. Ne gen van de 21 kilometers gingen over het strand. „Na drie kilome ter stond Anton, mijn man. Toen hij m'n drinken aangaf, zei ik: Dit is een ramp! En toen moest ik dus nog zes kilometer..." Engels-Wisse sloeg zich echter knap doorheen. Ze was met 1.30.15 uur ruimschoots de snelste vrouw en zelfs de nummer zestien over all. „Het gevoel over de hele wed strijd was goed", zegt ze een klei ne maand na dato. „Het ging beter dan tijdens mijn eerste halve mara thon, begin augustus in Dalfsen. Ik was toen wel sneller, maar het was ook een vlak parkoers." De Walcherse (oorspronkelijk af komstig uit 's-Heer Hendrikskinde ren) mag dan relatief onervaren zijn op de lange afstanden, maar lopen kan ze natuurlijk wel. Dat komt door haar goede scholing en haar topsportachtergrond. Engels- Wisse hoorde enkele jaren bij de Nederlandse top en Europese subtop op de 800 en 1500 meter. Ze won een serie nationale titels, zette scherpe tijden neer op de middenafstanden en deed in 2002 mee aan het EK in München. „In die tijd had ik ook al een rank lichaam, geschikt voor het lopen van langere afstanden", vertelt ze. „Maar ik vond de rsoo meter leuk en was er goed in. Dus ging ik VRIJDAG Ladiesrun. Start en finish Lang straat Zoutelande. Aanvang: 18.00 uur. Afstanden: 5 en 10 kilometer. ZATERDAG Mountainbikemarathon. Start 8.00 uur Langstraat Zoutelande. Ui terlijk 11.00 uur over Stormvloedke ring. Finish: Ring Burgh. Minimarathon. Voor kinderen van 8 tot en met 15 jaar. Start en fi nish Langstraat Zoutelande. Eerste start 13.00 uur. Hardloopmarathon. Start 12.00 uur Ring Burgh. Eerste finisher rond 14.45 uur Langstraat Zoute lande. Laatste finisher uiterlijk 18.00 uur. ZONDAG Wandelmarathon. Start tussen 8.00 uur en 8.30 uur Sportcen trum Westenschouwen. Finish tot 18.00 uur Langstraat Zoutelande. Anjolie Engels-Wisse deed haar duurtrainingen samen met haar man Anton en hun zoontje Ivar. foto Ruben Oreel voor die afstand. Maar in mijn trai ningsschema's zaten ook weieens duurlopen van zeventig minuten, hoor. En dan haalde ik toch zo'n zeventien kilometer." In 2002, nadat ze een relatie kreeg met fysiotherapeut Anton Engels, kwam ze vanuit Delft terug naar Zeeland. Aanvankelijk leefde haar droom om de Olympische Spelen te halen nog voort, maar na ver loop van tijd veranderde haar fo cus. „Eerst ging ik voor de Zeeuw se stratenlopen, daarna kwam de kinderwens." Ivar, het jochie dat tijdens het in terview om zijn moeder heen dar telt, werd twee jaar geleden gebo ren. Afgelopen winter merkte zijn moeder opeens dat het hardlopen bij haar in de tussentijd was ver sloft. Ze deed nog wel één duur- 1. Maak je niet druk om externe factoren, maar wees wel voorbe reid op de invloed daarvan. Aan het feit dat het misschien regent, kun je niks veranderen. Maar je kunt wel een antwoord erop heb ben: een regenjackje op een extra laag kleding. 2. Sta morgen op tijd op en neem ruim de tijd voor een stevig ont bijt. 3. Loop de wedstrijd op dezelfde schoenen als tijdens je laatste duur lopen. Wissel niet op het laatste moment nog van schoeisel. door Koen de Vries MIDDELBURG - Jules Geirnaert heeft slecht nieuws voor 'de deelnemers aan de zevende editie van de Zeeuwse Kustmarathon. „Dit wordt waarschijnlijk de zwaarste tot nu toe", voorspelt de weer man. Het gaat hard waaien tot kracht zes uit het zuid-zuidwesten. De wandelaars krijgen het volgens hem makkelijker. De wind neemt zondag af, al is er 's morgens wel kans op een buitje. Geirnaert volgt de weersverwach ting voor komend weekeinde niet alleen beroepshalve. Hij heeft be loofd morgen een deelnemer van een natje en een droogje te voor zien en staat zondag zelf aan de start van de wandelmarathon. De Bevelander is hardloper en wande laar tegelijk. Twee jaar geleden wandelde hij van Burgh naar Zou telande en vorig jaar was de Kust marathon zijn allereerste mara thon. Hij legde het traject af in 4 uur en 40 minuten. Dit voorjaar was de marathon van Rotterdam zijn tweede (4.06) en eind deze maand wordt de marathon van Amsterdam nummer drie. Vooral de windrichting zal voor een pittige marathon zorgen. Ook vorig jaar waaide het hard, maar toen kwam de wind meer uit het westen. „Nu het uit het zuid-zuid westen waait, heb je de wind al meteen op de Stormvloedkering te gen. Vorig jaar kreeg je hem pas op de Veerse Dam echt tegen." Wat neerslag betreft fs de weer man minder pessimistisch. Er zou een buitje kunnen vallen, maar veel regen verwacht hij niet. En de temperatuur zal iets hoger zijn dan vorig jaar, een graad of 14,15. Taferelen zoals in 2006, toen het water zo hoog kwam dat langza mere lopers bij Oranjezon niet over het strand verder konden en hun weg door de duinen moesten vervolgen, komen er waarschijn lijk niet. Ook dat heeft met de windrichting te maken. Die was toen noordwest, waardoor het wa ter tegen de Stormvloedkering 'op gezet' werd. Bij zuidwestenwind is dat effect minder groot. Het is morgen net als toen hoog water. loop en één krachttraining per week, maar het niveau dat ze daar in haalde, zinde haar niet. „Ik heb toen maar weer een doel gesteld, zodat ik ergens naar toe kon wer ken. Dat werd het stratenloopcir- cuit. De uitdaging was daarbij San dra de Block en Marianne de Kok voor te blijven." Om na de zomer niet in een zwart gat te vallen, creëerde ze toen weer een doel: de Kustmarathon. „Anton en ik begeleiden al jaren at leten. We hebben nu een groep van meer dan veertig mensen. Ik schrijf schema's voor hen en we trainen met hen. Meer dan twin tig van hen werkten toe naar de Kustmarathon en op een gegeven moment ben ik ook in die voorbe reiding gestapt. En als je dan met z'n allen bezig bent, motiveert dat enorm." In de afgelopen maanden trainde MIDDELBURG Verschillende deelnemers aan de Kustmarathon lopen of fietsen niet alleen, ze zetten zich ook in voor een goed doel. Veel deelnemers spannen zich in voor KiKa, de stichting Kinderen Kankervrij. Twee Bevelandse deel neemsters, Maria Cappon en Mo- niek Schipper, hadden woensdag al 1663,50 euro ingezameld. Vorig jaar kon Kika dankzij de Kustmarathon alles bij elkaar 27.421,10 euro bij schrijven. Marathonlopers Erwin Houmes en Marco Walhout zetten zich in voor de stichting Kinderhulp Mondiaal (Kimon). Het geld dat ze inzamelen gaat naar Léonie Dieleman, die in Mozambique kansarme kinderen opvangt. Marathonloopster Carina Slinger land uit Haaksbergen koppelt Pink Ribbon aan de Kustmarathon. Deze organisatie probeert borstkanker onder de aandacht te brengen. Q Voor meer informatie zie www.ki- ka.nl, www.kimon.nl, www.pinkrib- bon.nl Engels-Wisse steeds vier keer in de week: één baantraining, één keer een lange duurloop, één keer een minutenloop (interval) en één krachttraining. „Die variatie is heel belangrijk, vind ik", zegt ze. „Veel marathonlopers trainen alleen maar door lange afstanden te lo pen, steeds in hetzelfde tempo. Maar uit variatie haal je veel meer rendement." De Middelburgse atlete hecht daar naast veel waarde aan een goede loopscholing. „Als je lange afstan den wilt gaan lopen, is het belang rijk dat je eerst je lichaam belast baar maakt. Je moet eerst werken aan onder meer je techniek. Lo pen is niet alleen lopen, snap je." Engels-Wisse heeft zin in de Kust marathon van morgen. Ze is in eerste instantie benieuwd of ze het volhoudt. Naar een eindtijd kijkt ze dus niet. „Ik loop op gevoel, ik luister heel goed naar mijn lichaam. En ik hoop dat ik dan in een mooi groepje kom te lo pen." Als ze morgen als eerste vrouw fi nisht in Zoutelande, is dat mooi meegenomen. Maar ze weet niet of ze daar wel toe in staat is. „In de tijd dat ik de 1500 meter liep, trainde ik zeven keer per week en richtte ik heel mijn leven in op mijn atletiekcarrière. Nu is het pre cies andersom: nu past het lopen in mijn leven. Tien jaar geleden wist ik dat ik er alles aan gedaan had om te kunnen winnen, maar of ik nu genoeg gedaan heb, weet ik niet." Ook durft ze niet te zeggen of ze doorgaat met het lopen van ma rathons. „Vraag me dat maar na de finish." Maar ze heeft wel veel ple zier aan de voorbereiding op het evenement. „Heerlijk vond ik het bijvoorbeeld als ik een lange duurloop deed en Anton en Ivar meereden op de bakfiets. Dan trainde ik én deed ik ook nog iets met het gezin. Dan is het ook niet zo saai. Want eerlijk gezegd vind ik die lange afstanden ook echt wel lang." MIDDELBURG Net als vorig jaar heeft de organisa tie van de Kustmarathon afspraken gemaakt met de politie. Dit om tafe relen tijdens de editie van 2007 te voorkomen. Toen gingen veel auto mobilisten die de wedstrijd volg den op de bon. Enkele maatregelen: er mag alleen geparkeerd worden op parkeerter reinen en dus niet in de bermen van de wegen langs het parkoers. De wegen naar de terreinen wor den met geel-zwarte borden aange geven. Op de Stormvloedkering mag niet gestopt worden. De maximumsnel heid is er in vergelijking met vorig jaar opgetrokken. Die was 50 kilo meter per uur en is nu 70 kilome ter. De kern van finishplaats Zoute lande is zaterdag en zondag afgeslo ten. Verkeersregelaars sturen u naar de parkeerterreinen. Op parkeerterreinen van Water schap de Zeeuwse Eilanden kunt u gratis parkeren. Let op: niet alle par keerterreinen zijn van het Water schap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 40