sport 137 PSV laat twee extremen zien Twente staat gelijkspel toe Advocaat heeft Simons niet nodig EUROPA LEAGUE IJzersterke eerste helft wordt gevolg door bijzonder zwak tweede bedrijf Arjen Robben moet geopereerd worden Vlissingen maanden zonder Peter de Jong Schweertman weer onderuit met Oranje Volleybalsters nemen revanche op Rusland Wickmayer en Malisse voor dopingtribunaal Farrar wint sprint in Circuit Franco Beige vrijdag 2 oktober 2009 door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - In één keer leek het gedaan met de topvorm. Na een glansrijke eerste helft, boordevol kansen, was het gisteravond alsof bij PSV de kracht, en daarmee de creativiteit, uit elf lichamen tege lijk wegvloeide. Zuchtend en steu nend sleepte de ploeg tegen CFR Cluj een minimale overwinning (ï-o) over de streep. PSV nam daar mee de leiding in groep K van de Europa League. Het was een triomf die vele malen hoger had kunnen uitvallen, maar even zo goed onverdiend ge noemd kan worden. Na een lange periode van dominantie raakte PSV in de tweede helft de weg he lemaal kwijt. Cluj kreeg daarin net zoveel grote kansen als PSV vóór de rust. „Het contrast was enorm groot. Een paar kleine foutjes zorg den bij ons voor te veel onrust", analyseerde coach Fred Rutten. Voor hem telden vooral de drie punten, al kon hij ook met trots wijzen op de eerste helft die PSV afwerkte. „Daarin moest ik zoeken naar dingen die voor verbetering vatbaar zijn. De eerste helft was, ook naar internationale maatsta ven, van uitstekend niveau. We waren op alle fronten de bovenlig gende partij", zei hij. Het 'gecontroleerde aanvallen', zo als Rutten dat noemt, kreeg in die fase met grote regelmaat een extra glans. Dat gebeurde vooral via de linkerflank, waar Balazs Dzsud- zsak weer weinig moeite had met zijn tegenstander, die dit keer naar de naam Tony luisterde. Dzsud- zsak stond aan de basis van vijf le vensgrote kansen, waarvan er twee werden gemist door de weer zeer bedrijvige Danko Lazovic en twee door Ola Toivonen, die één keer laconiek naast kopte en één keer wild over schoot. De beste voorzet van Dzsudzsak belandde, al na negen minuten, op het hoofd van Otman Bakkal. Met een geraffineerde kopbal zette hij PSV op voorsprong. „Als we 2-0 had den gemaakt, was het gelopen koers geweest", aldus Rutten. Ook na rust dwong PSV direct een open kans af Dit keer wist Bakkal zich geen raad met een voorzet van Lazovic. Cluj liet zich echter niet meer zo gemakkelijk wegzet ten en dook, via aanvoerder Cadü, direct twee keer gevaarlijk op voor doelman Andreas Isaksson. Beide pogingen gaven aan dat PSV aan het verslappen was. De thuisploeg kwam daarna ook goed weg, toen Isaksson in een reflex een kopbal van Lacina Traoré keerde. Later was Traoré nogmaals dichtbij een treffer. De dreiging van een gelijk spel bleef de hele tweede helft bo ven het stadion hangen, waardoor de avond nog angstig lang duurde. PSV-CFR 1907 Cluj (Roe) 1-0 (1-0). 9. Bakkal 1-0. Scheidsrechter: Skjerven (Noo). Gele kaart: Dani, Mara (Cluj). Aantal toeschouwers: 13.000. Ola Toivonen (midden) legt het in de lucht af tegen Cluj-verdediger Tony. De Zweedse spits van PSV miste in de eerste helft een aantal opgelegde kansen. foto Robert Vos/ANP ENSCHEDE - Blij met een punt wa ren de spelers van FC Twente gis teravond niet. Maar winnen van Steaua Boekarest - het werd een bloedeloze 0-0 - doe je niet zo maar even, vonden ze. Blaise N'Kufo somde na het gelijk spel tegen Steaua Boekarest de fei ten op: „We staan bovenaan in de competitie, we hebben de groeps- fase gehaald van de Europa Lea gue en staan nu ook nog boven aan in de poule." Je zag hem denken: dus wat is ei genlijk het probleem? Waarom floten de eigen fans in De Grolsch Veste ons een paar keer uit? Het klonk niet sympatiek. En nee, de spits is niet tevreden met het be haalde gelijkspel. En dat Twente niet goed speelde, wil hij zonder meer beamen. „Daar werken we hard aan, elke training weer. Natuurlijk ben ik niet blij met een punt, je wilt al tijd voor de winst gaan. En ik begrijp best dat de fans ook wil len dat we winnen. Maar het is niet makkelijk om dat zomaar even te doen. We zullen in de toe komst meer van dit soort wed strijden krijgen. De tegenstander loopt steeds achteruit, het is moeilijk om daar doorheen te ko men." In de eerste twintig minuten had de thuisclub, die twee weken gele den in Turkije Fenerbah^e met 2-1 versloeg, een veldoverwicht en zorgde Kenneth Perez met een schot van afstand voor gevaar. Daarna nam Steaua het initiatief over. Dat kwajn mede doordat de thuisclub slordig speelde en er niet in slaagde de bal lang in bezit te houden. Steaua kreeg in het tweede ge deelte van de tweede helft enkele scoringsmogelijkheden. Aanvaller Pantelis Kapetanos verscheen twee keer vrij voor doelman San- der Boschker, maar trof geen doel. Ook pogingen van afstand, van Ja nos Szekely en Banel Nicolita, hadden geen succes. Twente stel de daar één kans tegenover. Ook na rust was Steaua het gevaar lijkst. Na een klein uur leken de Roemenen op voorsprong te ko men, maar Bogdan Stancu faalde tot twee keer toe in kansrijke posi tie. Eerst redde Boschker, in de re bound schoot Stancu over. De grootste mogelijkheid van FC Twente was voor N'Kufo, pas kort voor het laatste fluitsignaal. De Zwitserse spits slaagde er echter niet in van dichtbij doelman Ro binson Zapata te passeren. BRUSSEL - Dick Advocaat heeft gis teren zijn selectie bekendgemaakt voor de WK-kwalificatiewedstrij- den van België tegen Turkije (10 oktober) en Estland (14 oktober). Meest opvallende afwezige is PSV' er Timmy Simons. De twintigjari ge Mehdi Carcela van Standard Luik is de enige debutant. Simons speelde 74 interlands voor België en was al lange tijd aanvoer der. Bij PSV belandde hij recente lijk op de bank, al heeft dat feit niets te maken met de keuze die Advocaat maakte, zei de bonds coach. „Ik heb niet de gewoonte om te bellen met spelers die niet zijn geselecteerd, maar uit respect voor Simons heb ik dat wel ge daan", vertelde Advocaat. „Hoe Timmy reageerde? Nou, ik heb hem niet de kans gegeven in dis cussie te gaan. Ik heb hem gewoon de boodschap gebracht en hem verder veel succes gewenst bij zijn club. Maar het lijkt me logisch dat hij dat niet leuk gevonden zal heb ben." Of het afscheid van Simons definitief is, wilde Dick Advocaat niet kwijt. Zowel Jelle van Damme (Anderlecht) als Maarten Martens (AZ) had zich bij de trainer afge meld, omdat hun beide vrouwen komende week moeten bevallen. In de selectie zitten vier spelers die in de Nederlandse eredivisie voetballen: Toby Alderweireld (Ajax), Gill Swerts (AZ), Jan Ver- tonghen (Ajax) en Moussa Dem- bélé (AZ). Verdediger Sébastien Po- cognoli van AZ kreeg geen uitnodi ging van Advocaat. MÜNCHEN Arjen Robben is zeker voor enkele weken uitgeschakeld. De vleugel aanvaller van Bayern München raakte woensdag in het Cham pions Leagueduel met Juventus ge blesseerd. Nader onderzoek heeft uitgewezen dat hij een operatie aan zijn rechterknie moet onder gaan. „Het is geen zware blessure, maar het duurt drie tot vier we ken", zei Louis van Gaal gisteren. MIDDELBURG Peter de Jong van zondag-eerste klasser Vlissingen heeft gisteren te horen gekregen dat hij zijn voorste kruisband heeft afgescheurd. De Middelburgse voetballer liep de knieblessure zondag op in het duel met Dongen. De Jong hoopt dat hij zo snel mogelijk onder het mes kan. Mogelijk is zijn seizoen nu ten einde, maar hij hoopt stilletjes dat hij nog enkele duels kan meedoen. ODENSE De Nederlandse squashers kunnen op het WK voor landenteams nog hooguit dertiende worden. In de strijd om de plaatsen negen tot en met zestien verloor Oranje giste ren in Odense met 2-1 van de Vere nigde Staten. Eén van de twee ne derlagen kwam op naam van Kou dekerkenaar Piëdro Schweertman. Hij verloor met 3-0 (11-8 12-10 11-4) van Gilly Lane. LODZ De Nederlandse volleybalsters heb ben gisteren op het EK in Polen in een zinderende wedstrijd Rusland met 3-2 (25-19 19-25 23-25 25-19 15-12) verslagen. Het team van bonds coach Avital Selinger was al zeker van de halve finales, maar wilde wraak op Rusland voor de kanslo ze 3-0-nederlaag enkele weken gele den in de finaleronde van de World Grand Prix. BRUSSEL Yanina Wickmayer en Xavier Malis se moeten zich allebei verantwoor den voor de disciplinaire commis sie van het Vlaams Doping Tribu naal (VDT). Beide tennissers wor den gehoord omdat ze hun where abouts niet correct hebben inge vuld. Malisse miste bovendien een dopingcontrole. Wickmayer heeft tot drie keer toe haar verblijfgege- vens niet doorgegeven. MOESKROEN Tyler Farrar heeft gisteren de eer ste etappe van de Belgische ritten koers Circuit Franco Beige gewon nen. Na een rit over 213 kilometer bleef de Amerikaanse wielrenner Danilo Napolitano en Tom Boonen in een massasprint voor. In de fina le probeerde Johnny Hoogerland nog samen met Tom Veelers en Tom Leezer weg te rijden uit het peloton. Die poging slaagde niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 39