zeeland 133 Havens zetten huwelijk om in lat-relatie Aan de slag in het informatiecentrum van EPZ Het Net wint de belangrijkste prijzen w+C Oorlogsgeweld verplaatst zich naar de Sloedam m V A lnternetten.nl A Goedkoopste internet volgens: Internet I Het Net* vanaf Maandcontract Gratis draadloos modem Geen eenmalige kosten Overstapservice Internet Bellen Het Net* C f i vanaf €14,95 Deze actie geldt tot 23 oktober! Bestel op hetnet.nl of bel 0900-1990 Gewoon. Het Net vrijdag 2 oktober 2009 Als grootste partner in het havenschap Zeeland Seaports besluiten de Staten van Zeeland vandaag de samenwerking met Rotter dam per november te beëindigen. Hoe nu verder? De richting is duidelijk. Havens moeten samen werken. Dat vinden de regering, de Nationale Havenraad en de Europese Unie. Samenwerking is nodig in een we reld waarin verladers en reders zich in steeds grotere verbanden verenigen. Niettemin besluit Zeeland Seaports parmantig de joint ventu re Exploitatiemaatschappij Schel de Maas (ESM) met het Havenbe drijf Rotterdam te stoppen. Dat lijkt vermetel. Juist met het oog op de noodzaak samen te werken, ANALYSE door Ben Jansen kan het voor de havens van Vlissin- gen en Terneuzen nuttig zijn zich verzekerd te weten van de steun van grote broer Rotterdam, tot voor kort de grootste haven van de wereld. De afgelopen jaren is dat in Zee land toch anders ervaren. ESM heeft niet gebracht wat ervan werd verwacht, geeft ook Rotter dam toe. Weinig successen, veel ge kibbel in de periode 2003-2007 en toenemende ergernis. Dat Rotter dam afgelopen voorjaar in een ver zelfstandigd Zeeuws havenbedrijf een belang van 25 procent en het vetorecht over een aantal beslissin gen eiste, deed de deur dicht. De stekker eruit! Wonderwel dacht het Havenbedrijf Rotterdam, dat samenwerking met de Zeeuwse ha vens als een speerpunt in zijn on dernemingsplan heeft staan, er uit eindelijk net zo over. En zo ontvouwde zich een schei dingstraject waaraan in menig stukgelopen huwelijk een voor beeld kan worden genomen. De op elkaar uitgekeken partners be sloten te scheiden in de weten schap dat ze elkaar nog wel eens nodig kunnen hebben. De Zeeuw se havens omdat ze de hulp en voorspraak van Rotterdam bij be langrijke investeringen goed kun nen gebruiken, Rotterdam vanwe ge het strategische belang een rol te kunnen blijven spelen in een ha ven in de aanlooproute naar Ant werpen. En dus besloten Zeeland Seaports en Rotterdam op een hoffelijke manier uit elkaar te gaan. Rotter dam vroeg een alleszins redelijke alimentatie van 15 miljoen euro en Zeeland Seaports kan altijd een be roep blijven doen op de steun van Rotterdam. De kwestie was gauw opgelost bij de besprekingen, twee maanden geleden in restaurant de Wouwse Tol. De appelmoes met kers kon onaangeroerd blijven. Een huwelijk voorbij, een lat-rela tie begonnen. De kans bestaat dat Zeeland Seaports als kersverse vrij gezel aan wisselende contacten gaat beginnen. Niet alleen met Rot terdam liggen banden voor de hand, maar ook met Gent en Ant werpen. mmmmm m uh m i mm w door Ben Jansen BORSSELE - De Mechelse herder Djagger behoort tot de tien beste politiehonden van Nederland. Te recht prijkt het portret van deze bewaker van het centrale complex van EPZ in het vernieuwde info centrum van de elektriciteitsprodu cent. Djagger hangt er temidden van een tiental andere medewer kers. Stroom maken is teamwerk, maar de individuen maken het team, is de boodschap. EPZ heeft het informatiecentrum in het kantoorgebouw op de weste lijke punt van haar terrein ingrij pend vernieuwd. „In zijn oor spronkelijke opzet sloot het cen trum aan bij de mogelijkheid een Het is 65 jaar geleden dat de bevrij ding van Zeeland werd ingezet met de Slag om de Schelde. De krant blikt tot eind november terug op die tijd. door René Schrier Rond de Sloedam hadden de inwoners van de Jacobpol- der, ook wel Sloepolder ge naamd, al heel wat meegekregen van het oorlogsgeweld. Het was duidelijk dat de geallieerden in aantocht waren. Mien van Nieu- wenhuijzen-Kodde, ze overleed 2 oktober 1984, heeft haar ervarin gen in een soort dagboekje bijge houden. Al sinds half september werden de wegen in de omgeving door Engelse jagers beschoten. Ver schillende polderbewoners zoch ten een veilig heenkomen. De fa milie Van Nieuwenhuijzen had de koeien ook al ondergebracht op de Mariahof onder Nieuwdorp bij Adrie Zandee, die gehuwd was met de zuster van Mien van Nieu wenhuijzen. Daar zat ook de moe der van Mien. Die had haar huis in 's Heer-Arendskerke moeten ver laten omdat het was gevorderd door de NSB-burgemeester. Rond 1 oktober kwamen Engelse vliegtuigen over om strooibiljetten uit te werpen, waarin de bevol king werd gewaarschuwd uit de na bijheid van geschut en andere mili taire doelen te blijven. Niet overbo dig, want op diverse plekken sta pelden de Duitsers munitie op. De hele oorlog al had de familie Van Nieuwenhuijzen, zoals trou wens zoveel families uit de omge ving, te maken gehad met inkwar tiering. Eerst van Duitsers en op het eind van evacuées. Dat is de fa milie nog duur komen te staan, want in de nacht van 18 op 19 maart brandde de schuur van de boerderij af Of de ingekwartierde Duitsers er schuld aan hadden, wordt uit de notities niet duide lijk, maar alleen de vier muren van de schuur stonden na de brand nog overeind. Het heeft nog tot 1957 geduurd eer de schuur weer herbouwd werd. kijkje in de kerncentrale te ne men", zegt Monique Linger van EPZ. „Sinds onze samenleving te maken heeft met terrorismedrei- ging kan dat helaas niet meer. Daarom hebben we het informatie centrum zo ingericht dat bezoe kers een goede indruk krijgen van wat we hier doen, zonder een blik in de kerncentrale te werpen." Wie het informatiecentrum be zichtigt, moet aan de slag. Aan de hand van allerlei spelletjes krijgen gasten van EPZ een beeld van bij voorbeeld kernsplijting (splits je zelf; het resultaat kun je naar jezelf mailen), vooroordelen over kerne nergie en van straling. Het gaat niet alleen over de opwekking van atoomstroom. Ook de kolen-/bio massacentrale en het windenergie park krijgen aandacht. Voor wie toch meer wil zien, hou den EPZ en opslagcentrum voor radioactief afval Covra samen ex cursies. Bij de Covra mag bezoek wel binnen. EPZ-directeur Jos Bon- gers opent het informatiecentrum vandaag. Belangstellenden zijn wel kom tussen 16.00 en 20.00 uur. t 1 1 p/mnd A p/mnd Maandcontract Gratis draadloos modem Voordelige gesprekstarieven Overstapservice Overslagbedrijf Ovet in de haven van Vlissingen. foto Lex van Lieshout/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 35