2 zeeland Ontpolderen nog lang Terneuzenaar oneens met straf na vechtpartij Tranen vloeien over zijn wangen PZC vrijdag krant 5 weken voor 15 euro! Aanhoudingen grafschennis 'Ik sta hier niet als Zeeuw, maar als minister-president vrijdag 2 oktober 2009 door Ondine van der Vleuten De film heet Equili brium. Ik viel er woensdagavond mid denin, op RTL7. Equilibrium speelt zich afin een denkbeeldige toekomst, waarin de wereld ternauwernood een Derde Wereldoorlog overleefd heeft. Kunstschatten zijn vernie tigd, de bevolking gebruikt kalme rende drugs die alle emoties on derdrukken. Want door die ge vaarlijke menselijke emoties zijn ze in WO III beland, tenslotte. We zien een fabriekshal-achtig, hypermodern complex met rijen designtafels. Onder blauwig led- licht van een lumen of 800 zit de held van de film: Cleric Preston. Hij lokaliseert gevoelsovertreders en vernietigt ze. Dat gaat hem pri ma af. Tot Preston op een dag een geheime kamer ontdekt die hem totaal verwart. Het eerste wat opvalt, is het gelige schijnsel, afkomstig van kaarsen en schemerlampjes. In een donke re hoek werpt een staande lamp een kring van licht (kopspiegel 40 watt, schatte ik). Op een tafel een schemerlampje met schuin han gende kap, met - zo op het oog - een 25-watt 'flame' peertje. Dat kent Preston niet, gewend als hij is aan het koele ledlicht. Uitdruk kingsloos pakt hij een luciferdoos je op, laat een lucifer ontvlam men en steekt een olielamp aan. De kamer is gevuld met kunst, kitsch en curiosa, dingen die geen andere reden van bestaan hebben dan verwondering en bewonde ring te wekken. Hardop, met effen stem, leest Pres ton het etiket van een langspeel plaat: 'Ludwig von Beethoven', en zet de naald op een grammofoon met koperen hoorn, die zacht glanst in het licht van een 40 watt 'classictone'. Dan, als Ludwig losbarst, breekt de held. Zijn gezicht vertrekt in een grimas, tranen vloeien over zijn wangen. De sneeuwbol die hij opgepakt heeft, valt in stukken op de grond. De scherven schitte ren in het schijnsel van een 25 watt 'yellow' peertje. Hoe de film verder loopt, verklap ik natuurlijk niet. Nou ja, het ein de dan: Preston en de gloeilam pen winnen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 A8 Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 401 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl -Ja, ik-neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zoigvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie DEN HAAG - Een 2i-jarige Terneuze naar is het niet eens met zijn ver oordeling wegens openlijk geweld na afloop van een voetbalwed strijd tussen Terneuzen en VC Vlissingen. In hoger beroep kreeg de man steun uit onverwachte hoek. Ook hofaanklaagster L. Jager-Huiskens vond niet vaststaan dat de man had meegedaan aan de vechtpartij op 17 maart 2007, waarbij enkel spelers van VC Vlissingen zijn aan gevallen. „U hebt.alles zien gebeu ren en bent met de dader weggere den", zei de hofaanklaagster. „Ie mand kan betrokken zijn zonder een poot uit te steken." Zij eiste vrijspraak van het ten las te gelegde openlijk geweld tegen de spelers van VC Vlissingen. Wel vond de hofaanklaagster de Terneuzenaar schuldig aan het be zit van een halve kilo hennep en een veerdrukpistool. De man was wegens deze misdrijven en het openlijk geweld door de Middel burgse politierechter veroordeeld tot een werkstraf van 180 uur. De man heeft het bezit van de hen nep en her pistool bekend. De hof aanklaagster vond voor deze twee misdrijven een werkstraf van 90 uur op zijn plaats. De uitspraak van het gerechts hof volgt over twee weken. KAPELLE - De politie heeft woens dag drie jongens aangehouden die worden verdacht van de vernielin gen op de militaire begraafplaats in Kapelle in het weekend van 12 en 13 september. Het gaat om twee jongens van 17 jaar uit Kapelle en een 16-jarige uit 's-Gravenpolder. De politie wil nog wel graag meer informatie over wat zich op de be graafplaats heeft afgespeeld. Daar om worden eventuele getuigen en personen die meer informatie heb ben over de vernielingen verzocht zich te melden bij het politiebu reau in Goes of te bellen naar 0900-8844. Eerder al had de gemeente Kapelle een beloning van 2500 euro uitge loofd voor de gouden tip. De Tweede Kamer zegt het voor de derde keer op rij: de Hedwige mag niet ge dwongen onder water. Dat betekent nog niet dat ont- poldering van de baan is. door Jeffrey Kutterink foto Ed Oudenaarden/ANP Het venijn zat gisteren weer eens in de staart van het debat. De vraag van D66 en GroenLinks of de Kamer eigenlijk nog wel tegen ontpoldering is, was voor CDA' er en Zeeuw Ad Koppejan de aanleiding om die steun nog eens te vragen. En hij kreeg die. Van WD, SGP en SP, een ruime Kamermeerder heid. Een helder politiek signaal waarmee het kabinet rekening heeft te houden. Is ontpoldering daarmee van de baan en zal het kabinet kiezen voor buitendijkse aanleg van schorren? Dat valt te bezien. Want daarvoor moet het kabinet nogal wat hob bels nemen. Allereerst moet nog blijken of aanleg van buitendijkse schorren een volwaardig en Europa-proof alternatiefis voor ontpoldering. Want Europa wil wel de zeker heid dat met het plan die natuur wordt hersteld die in de Wester- schelde is verdwenen. Een consortium van bedrijven on der leiding van Grontmij onder zoekt dat en stuurt vandaag zijn rapport naar het kabinet. Een van de zaken waar Grontmij op inzoomt is de veiligheid. Staatssecretaris Tineke Huizinga (Christenunie, Verkeer en Water staat) durft niet te garanderen dat het kabinetsalternatief voor ont poldering voldoet aan alle criteria van waterveiligheid. Een tweede hobbel om te kiezen voor het ont- polder-alternatief. premier Jan Peter Balkenende Natuurherstel mag veiligheid niet in gevaar brengen, zei Huizinga gisteren. Opmerkelijk omdat het alternatief is aangedragen door de Zeeuwse waterschappen; organen die verantwoordelijk zijn voor wa terveiligheid. Verondersteld mag worden dat het met de veiligheid van het plan snor zit. Het kabinet twijfelt daar aan. Een ander obstakel zijn de kos ten. Ontpolderen kost 93 miljoen en wordt geheel door Vlaanderen betaald. Hoeveel buitendijkse aan leg van schorren kost, is niet dui delijk en over wie dat gaat beta len zijn geen afspraken gemaakt. Het kabinet schat de kosten op ittt, HHiHH 180 miljoen euro. De Zeeuwse wa terschappen houden het op 48,6 miljoen. Of Vlaanderen wil mee betalen weet het kabinet niet. Duidelijk is wel dat de regering volgende week vrijdag besluit hoe veel Nederland op tafel wil leg gen en waar dat geld vandaan moet komen. Een belangrijke vraag in een tijd dat de regering staat voor een bezuiniging van 35 miljard euro. Ook het doortikken van de klok maakt de keuze om af te zien van ontpolderen lastig. De afspraak met Vlaanderen - getekend in 2005 door beide regeringen - is om uiterlijk dit jaar de Wester-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2