meningen 115 Plastic eiland in Stille Oceaan groeit nog steeds PZC brieven Fietsprovincie Family time met de Fotolijst klok China China 2 Trappistweekend Lijdensweg vrijdag 2 oktober 2009 door Sandra Donker Midden op de Stille Oceaan bevindt zich een giganti sche drijvende vuil nisbelt ter grootte van eenderde van Europa. De Amerikaanse activiste Mary Crow ley is optimistisch over de kansen om de rotzooi op te ruimen. Zij is net terug van een maand du rende tocht met het onderzoeks- schip Kaisei over de noordelijke Stille Oceaan. 'Schokkende' hoe veelheden afval had ze er zien drij ven. Duizenden kilometers van de bewoonde wereld bleek de diep blauwe, kalme zee bezaaid met plastic flessen, zakken, pallets, half vergaan speelgoed, oude visnetten en ander zwerfvuil. „Jaren geleden was ik er ook met mijn schip geweest", zegt Mary Crowley, de Amerikaanse oprich ter van het Project Kaisei, dat tot doel heeft de enorme vuilnisbelt in de Pacific op de ruimen. „Ooit was het een oceanische wildernis, maar toen al zag ik rotzooi, en die puinhoop wordt alleen maar gro ter." De plastic archipel wordt het wel genoemd of het afvalkerkhof in de Pacific. Eind jaren tachtig be reikten de eerste berichten daar over de media. Midden in de Stille Oceaan bevindt zich een gebied zo groot als Frankrijk, Spanje en Por tugal, waar grote hoeveelheden plastic en ander vuil door de over heersende stroomrichting samen komen. Het afval is gedumpt langs de kusten van Amerika en Azië, in rivieren die uitmonden in de Paci fic, of komt van schepen. Ook in de Atlantische Oceaan en andere zeeën, bevinden zich dergelijke 'ei landen' van samengedreven vuil. Als we daar niet snel iets aan doen, luidt de conclusie van Crow ley, wetenschappers, biologen en andere activisten, dreigt het ecosys teem in de zee eraan onderdoor te gaan. De Amerikaanse was afgelo pen week even in Nederland om haar alarmerende boodschap ook hier te verkondigen. „Het gevaar lijkst zijn de minuscule deeltjes plastic die in zee zweven", zegt ze. „Ze worden gegeten door vissen, vogels, en komen zo in de voedsel keten terecht. Albatrossen gaan dood door plastic. Zeeschildpad den leggen het loodje, omdat ze denken dat een plastic zakje een kwal is. Dolfijnen en orka's krij gen dankzij het plastic veel giftige stoffen in hun lijf Het is zaak om deze problematiek nü aan te pak ken." Met twee schepen is het team van Kaisei (Japans voor planeet oceaan) in augustus op pad gegaan om onderzoek te doen naar de om vang, de samenstelling en het ef fect van het afval. Ook zijn de eer ste pogingen gedaan om daadwer kelijk puin te ruimen. „In principe zijn er verschillende mogelijkhe den om het water schoon te ma ken. Grote stukken zijn met simpe le visnetten op te halen. Mijn ide aal is om werkloze vissers in te zet ten die hun brood kunnen verdie nen met het opvissen van plastic. Daarnaast zijn we aan het testen hoe kleine plastic deeltjes het best verwijderd kunnen worden. Op pompen en zuiveren kost veel energie en is dus duur. Het mooi ste zou zijn als je het opgeviste plastic op een schip kan omvor men tot diesel. Technisch is dat mogelijk. Kleine boten zouden dan voor de aanlevering van mate riaal kunnen zorgen, zodat het moederschip als een drijvend recy- clefabriekje kan blijven liggen." Dit soort plannen wil zij komend jaar verder uitwerken, zegt zij, hoe wel er nauwelijks geld is voor het Project Kaisei. Via sponsors en gif ten hebben de deelnemers een half miljoen dollar bijeen gesprok keld. „Gezien de ernst van de situa tie is dat natuurlijk minimaal. Fi nancieel gezien kunnen we pas weer gaan varen als we tonnen aan vuilnis kunnen opvissen." Zij is ook in Nederland op zoek naar investeerders. Ondertussen is het ook zaak om de toevloed van rotzooi naar de oceanen tot staan te brengen, zegt Crowley. Nederland zet met de ver plichte inzameling van plastic ver pakkingsmateriaal per 1 januari een stap in de goede richting. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Zeeland wil in de top vijf van Ne derland komen als fietsprovincie. Een loflijlc streven. Maar dan moet er wel het een en ander verande ren. Op de nogal schaarse picknick plaatsen of plaatsen waar bankjes staan, vinden we helaas bijna geen prullenbakken. Dan het knooppun tensysteem. Op de knooppunten staan overal in den lande grote overzichtspanelen. Je kunt zien waar je bent, waar je naar toe kunt, hoe ver het is et cetera. In Zeeland kan dat niet, want er staat maar een heel klein stukje van de vervolgroute op. Gasten in onze mooie fietsprovincie kunnen zich hier niet op oriënteren en weten niet waar ze naar toe moeten. Zo zijn ze nog aangewezen op die onhandig grote kaarten, vijf stuks voor heel Zeeland. Plaats grote overzichtspanelen en maak een te Een fantastische dubbele functieDeze klok en fotolijst biedt ruimte aan maar liefst twaalf foto's. Maak een collage van uw mooiste vakantiefoto's, foto's van uw partner, kinderen, vrienden of huisdieren. Afm. H 40 x B 40 cm. Geschikt voor 12 foto's 4 x fotolijst 4x6,5 cm 8 x fotolijst 4 x 4 cm Normaal 30,90 Lezersprijs 29,95 Bel bestel: 0900-2002003(lokaal tarief) op werkdagen 9™-17™ www.pzc.nl/woonwinkel hanteren kaart met de knooppun ten. Er is al veel te veel onnodig geld uitgegeven. En als de instan ties het helemaal niet meer weten, kijk dan eens bij de buren hoe die het hebben gedaan. Provincie Zee land, u moest u' schamen! J.C. de Witte-de Haan Chopinlaan 12, Goes In de krant van donderdag stond een groot artikel over de Volkrepu bliek China en wat daar allemaal vandaan komt. Ook stond er 'de Chinezen zijn prima in staat kwali teit te maken'. Dat klopt en ook zijn ze prima in staat de zaak te be lazeren en om veel dierenleed te veroorzaken. Veel kleding met bontkraagjes komt uit China. Ook heel veel speeltjes voor... jawel kat ten is met (katten)bont gemaakt. Volgens de verkopers is het bijna al tijd imitatiebont, nee wij verkopen geen echt bont. Was dat maar waar, maar helaas is het juist an dersom. Vaak is het zelfs honden en/of kattenbont en dan zo be werkt met chemische stoffen dat de bron bijna niet meer te achter halen is. De honden/katten wor den levend gestroopt omdat dan het bont mooier is. Staat er op het artikel met bont 'made in China' koop het dan liever maar niet want je weet nu wat je koopt, heel erg veel dierenleed. Rob Ossewaarde Prins Bernhardstraat 25, Oud Sabbinge Het jubelstuk over de Chinese eco nomie gaat voorbij aan twee za ken, die ook onze regering toedekt. Mensonwaardige arbeidstoestan den waarbij kinderen van twaalf tot vijftien jaar dagen maken van langer dan veertien uur, en het ne geren van mensenrechten. Premier Balkenende zegde toe daar een ste vig onderhoud over te hebben, maar hij wil tevens 'de goede rela tie niet schaden'. Het tweede aspect is voor onze economie veel ernstiger. Zodra China binnen lands hogere prijzen kan en moet maken vanwege loonkostenstijging en andere markten buiten Europa ontwikkelt, gaat de kostprijs voor ons omhoog. Elke econoom weet dat het gevolg een dramatische in flatie zal zijn, die in Nederland niet meer door de eigen economie kan worden opgevangen. Om re den, dat meer en meer Nederland een diensteneconomie en minder een productie-economie is gewor den. We maken geen locs, sche pen, elektronica, witgoed, kleding en consumentengoederen meer. Een reden om te juichen over onze afhankelijkheid van China, is er dus niet. Hans Pollemans Singel 10, Biervliet Hierbij zou ik graag even reageren op het artikel 'Een goede trappist en een lekker stukje abdijkaas in Hulst'. Op de eerste plaats proficiat voor het leuke en goede promotio nele stuk van maandag over het Trappistenweekend in Hulst. Maar juist is juist; De Belgische bierken ner Patrick Van de Velde, die geci teerd wordt, heeft het over zeven Belgische trappistenbieren, dit is niet juist; België heeft zes trappis tenbieren en Nederland één. Dus in totaal zeven over de hele wereld. Johan de Poorter vond het jammer dat Westvleteren niet te krijgen was; ook dit is niet juist. Westvle teren was en is verkrijgbaar bij Ca fé de Kroon en Taveerne de Meer paal. Juist is juist. Voor de rest nog maals dank voor het leuke stuk. Carl de Wolf Gentsestraat 1, Hulst Zo'n negen jaar geleden werd er ge sproken over de herinrichting van de N61 (van Hoek naar Schoondij- ke). De nieuwe weg zou volgens onze overheid medio 2007 kunnen worden opgeleverd. Tot op dit mo ment blijkt er nog niets concreets van de plannen te zijn verwezen lijkt. Misschien is het een idee om direct te beginnen met het aanleg gen van een parallelweg voor lang zaam verkeer/ fietsers en daarna op de weg van het bestaande tracé twee dubbele strepen te schilde ren. Op deze manier wordt het vei lig, we sparen flink kosten en heel, heel veel ergernis. M.J. de Pooter Reiger 11, Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 15