221 zeeland 'Er is al drie keer mee gewonnen, dus Alleen zwart kruit toegestaan als lading 'Het is altijd maar afwachten hoe de kogel gaat' Excursies langs Geen AED's bij paddenstoelen in bos gemeentelijke havens Zeelandbrug nacht Jeugdshow van bond dicht voor onderhoud van vogelliefhebbers donderdag 1 oktober 2009 door Annemarie Zevenbergen Ze praat over het kopen van kruit, kogels en een kanon net zo makkelijk als over de dagelijkse boodschappen. Voor de kersverse Nederlands kampioene kanon- schieten Karin Rewijk-Labruyere (50) uit Westkapelle is kanonschie- ten 'gewoon een hartstikke leuke hobby'. Net als schieten met histo rische wapens overigens. Dat doet ze ook. eenmaal in een wedstrijd zit, kijk je toch even naar de scores van an deren. Maar ik hoef niet per se te winnen." Een jaar of twintig gele den begon Karin, in het dagelijks leven gemeenteambtenaar, met de schietsport. Met historische wa pens. Eerst bij sv Westkapelle en tegenwoordig bij sv Artemis in Goes. „Ik ben begonnen met klein kaliber pistool en geweer en in de jaren negentig overgestapt naar een wat groter kaliber. Eind jaren negentig heb ik voor het eerst ge- Afgelopen zondag behaalde de Westkapelse de eerste plaats op de discipline Bombarde tijdens het Nederlands Kampioenschap Ka- nonschieten in Helmond. Ze schoot twee zevens, een acht en een negen (31 punten) op de schietafstand 50 meter. Ze liet daar mee echtgenoot Gerard (53) met 27 punten achter zich. Ze laat de kaart zien waarop de kogelinsla gen staan. „Kijk, dit was het eerste schot, te laag maar nog wel in de zeven. Toen heb ik m'n kanon iets anders gericht. Het is altijd maar afwach ten hoe de kogel gaat. Soms heb je op onverklaarbare wijze een af zwaaier en soms schiet je gewoon hartstikke goed. Ik had niet ge dacht dat ik zou winnen. Er was nog iemand anders met 31 punten maar die had twee achten gescho ten in plaats van mijn acht en ne gen. Dus ik won. Leuk hoor, maar meedoen is altijd spannend. Als je picknickdeken bij ons, met een plastic onderkant. Nodig als de grond nat is. En ik draag iets mak kelijks, ook als ik verkleed ben." Karin schetst de gang van zaken tij dens een wedstrijd. „Allereerst worden de kanonnen op kaliber gezet. Van klein naar groot. Dan breng je het kanon in stelling en Karin Rewijk, Nederlands kampioene kanonschieten op de 50 meter schoten met een zwartkruit ge- weer.«Ja, altijd historische wapens. Ik heb niets met nieuwe, kleine wapens. Mijn man en ik gaan ook regelmatig naar historische week einden. We zijn dan ook ver kleed." In de woonkamer van van Karin staat een paspop met een jurk en twee hoeden. „Ik maak die kleding zelf Ik haal mijn patronen uit Amerika en ga hier op zoek naar stoffen." Mini-kanonnetjes en schilderijen met soldaten uit de Amerikaanse Burgeroorlog een ka non afvurend, laten geen twijfel bestaan over de hobby van de ech telieden. Een passie die ze overigens ook de len met een van hun drie doch ters, Petra. „Zij schiet heel goed." Kanonschieten in historisch ge waad lijkt niet echt handig. Zeker niet gezien het feit dat het richten vanuit een liggende positie ge beurt. „Ik lig half op m'n buik op de grond. Wij hebben altijd een ~W" e schiet niet zo maar even I een kanon af Zeker niet als I deelnemer aan een wedstrijd. I Want dan heb je te maken J met een reglement dat tal van regels en voorschriften behelst. Zo als: 'het ingraven van één der wie len (van het kanon) is verboden'; of'de lading mag uitsluitend be staan uit zwart kruit waarbij de maximale hoeveelheid per schot niet meer mag zijn dan 500 grain c.q. 32,4 gram' (1 grain= 0.0648 gram); Gaat u er maar aan staan... Een kanon, bestaande uit schiet- buis, onderstel (affuit) en richtmid- delen, is een zogenaamde vuur mond. De kogel (of een ander pro jectiel) wordt afgeschoten doordat kruit wordt ontstoken. Afhanke lijk van de wijze waarop het gela- m ssmm MEEST CELEZEN 1. Geen uitzondering Hazel en Frank 2. Kampeerders moeten wijken 3. Breng de oude Gouwe terug TIPS NAAR: schouwen-duiveland@pzc.nl Al het nieuws uit de regio op: pzc.nl/regio/schouwen-duiveland De schoten waarmee Karin Rewijk Nederlands kampioene werd. den wordt, onderscheidt men voorladers en achterladers. Bij de eerste worden kruit, een prop en WESTENSCHOUWEN een kogel in de loop geladen en af geschoten. Bij achterladers kan een granaat, inclusief huls met ont- ZIERIKZEE Staatsbosbeheer houdt deze maand zes paddenstoelenexcursies in de boswachterij Westerschouwen. Die staan op de rol voor de zaterdagen 3,17, 24 en 31 oktober en de maan dagen 19 en 26 oktober. Start is steeds om 13.30 uur bij de excursie- schuur aan de Kraaijensteinweg bij Westenschouwen. De tocht duurt zo'n twee uur. Wie mee wil, moet zich van tevo ren opgeven. Dat kan aan de balie van de WV in Haamstede of telefo nisch via 0900 2020233. steker en kruit, via de achterzijde worden geladen. Bij een wedstrijd moet iedere deelnemer, als het ka non eenmaal ter plekke geladen is, vier schoten lossen. Er mag geen proefschot gelost worden. Er zijn over meestal twee disciplines: Kar touw en Bombarde. Bij de eerste bedraagt de schietafstand 25 me ter, bij de tweede 50. Er wordt ge schoten met een gladloops kanon met een percussie -of lontontste king en een maximale looplengte van 750 mm. Het kaliber van de lo den ronde kogels is maximaal 40 mm. Volgens de Koninklijke Ne derlandse Schutters Associatie telt Nederland zo'n 200 tot 300 kanon niers. Het meervoud van kanon is overigens kanonnen, behalve bij de marine; daar zijn het kanons. ZIERIKZEE KRABBEND1JKE De gemeente Schouwen-Duiveland is niet van plan hartdefibrillatoren (AED's) aan te schaffen voor de ge meentelijke havens. Dat antwoordt ze op schriftelijke vragen van Leef baar Schouwen-Duiveland, die om zo'n voorziening had gevraagd. Volgens het college is de aanschaf van de apparaten duur en biedt het in dit geval schijnveiligheid, door dat er niet altijd mensen bij de ha vens aanwezig zijn die met zo'n ap paraat kunnen omgaan. Er is im mers niet altijd een havenmeester. De Zeelandbrug wordt in de nacht van maandag 5 op dinsdag 6 okto ber - om precies te zijn van midder nacht tot 05.00 uur - wegens onder houdswerkzaamheden afgesloten voor alle verkeer. Het verkeer wordt geadviseerd om tijdens de stremming een andere route te kie zen. Bij de Zeelandbrug en de toe- leidende wegen staan informatie borden en wordt een omrijroute via de stormvloedkering aangege ven. Ambulances kunnen in geval van nood wel passeren. KRABBENDIJKE - Het district Zee land van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers houdt zaterdag zijn jaarlijkse jeugdshow in dorps-j huis De Meiboom in Krabbendijkej Er zijn 26 vogelliefhebbers tot rj jaar uit Zeeland, die zo'n 1901 hebben ingeschreven voor een k^ ring. In de categorieën kanac tropische vogels en parkieten j den de kampioenen van toegekend. Het evenement om 10.00 uur, de prijsui^ om 15.30 uur. Het kaliber van de loden kogels hangt af van de diameter van de loop. De lading per schot mag niet meer dan 500 grain zwart kruit zijn. Karin Rewijk-Labruyere met haar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 80