61 binnenland 'Naam van Osterhaus is nu al Viroloog: 'Ik werk volgens de regels' HP d*!obe 'Thuishulp wordt door gemeenten onderbetaald' BELANGENVERSTRENGELING Samenwerking wetenschap en bedrijfsleven onvermijdelijk Klink: Osterhaus speelde open kaart Kilometerheffing schuift weer op Prijzen die het daglicht niet kunnen verdragen oi/02 oktober van 21.00 tot 00.00 uur OP OP Praag Strandvakanties Diverse steden Kerstmarkt Cruise Disneyland® Paris Mexico Kijk voor deelnemende winkels en actievoorwaarden op www.middernachtsale.nl Vrouw in kruipruimte geëlektrocuteerd vragen over donderdag! oktober2009 sxisim s Viroloog Ab Osterhaus moet worden ontslagen als adviseur van de overheid, DEN HAAG - Viroloog en hoogleraar Ab Osterhaus ontkent dat hij ver dient aan de Mexicaanse griep, zo als in sommige media is gesugge reerd. „Ik word er financieel niet beter van." Ook werkgever Eras mus MC benadrukt dat er geen be langenverstrengeling is en stelt dat de werkzaamheden 'passen bin nen het beleid van het universitair medisch centrum'. Een dag in de week werkt Oster haus bij ViroClinics in Rotterdam, een bedrijf van het Erasmus MC dat onderzoek doet naar medicij nen tegen virussen en de werk zaamheden van vaccins. Dit ge beurt in opdracht van de overheid en de farmaceutische industrie. De onderneming ontwikkelt en produceert geen vaccins. In het ge val van de Mexicaanse griep heeft het bedrijf onderzoek verricht voor alle farmaceutische bedrijven die om een advies hadden ge vraagd. Osterhaus bezit certificaten die recht geven op 9,9 procent van de aandelen van ViroClinics. De aan delen zijn ondergebracht in een stichting. Het stichtingbestuur heeft de zeggenschap over de aan delen. Verder heeft Osterhaus geen inspraak in het financiële be leid van de onderneming. Hij doet niets geheims en niets dat niet mag, zo maakt de viroloog duide lijk. Al het verdiende geld komt volgens hem ten goede aan weten schappelijk onderzoek. Veel wetenschappelijk on derzoek wordt door bedrij ven betaald. En wetenschap pers werken vaak ook voor bedrijven. Hoe kan een we tenschapper integer blijven? door Joost de Poel en joep Trommelen De politiek heeft zijn oor deel al geveld. PW-Tweede Kamerlid Fleur Agema wil viro loog Ab Osterhaus als adviseur ontslaan vanwege zijn dubbelfunc tie. Maar ook het CDA vindt dat zijn dubbele pet af moet en de Pv dA spreekt van een 'ernstig belan genconflict'. Osterhaus is volgens hen niet onafhankelijk en betrouw baar, omdat hij niet alleen over- heidsadviseur is maar ook geld ver- In een brief aan de Tweede Kamer schrijft minister Klink dat Oster haus geen lid is van de commissie van de Gezondheidsraad die geadvi seerd heeft vaccins in te slaan. Osterhaus is slechts adviseur. Oster haus heeft altijd open kaart ge speeld over zijn relatie met ViroCli nics, stelt de minister. Klink vindt dat banden tussen wetenschappers en bedrijfsleven nodig zijn om goe de vaccins te ontwikkelen. dient aan het vaccin tegen de Mexi caanse griep. Dirk de Hen, secretaris van het Landelijk Orgaan Wetenschappelij ke Integriteit (Lowi): „Wanneer is een wetenschapper in dit soort si tuaties niet integer? Wanneer hij dingen uitdraagt die hij niet weten schappelijk kan verantwoorden, maar dat toch doet omdat hij daar commercieel belang bij heeft." Tot het tegendeel bewezen is, is Osterhaus onschuldig. Maar het kwaad is al geschied, geeft De Hen toe: Osterhaus' naam is nu al be smet. Volgens hem moet de vraag cen traal staan of Osterhaus' commer cieel belang in directe relatie staat tot zijn adviezen. En dan is het nog maar de vraag of hem iets te verwijten valt, stelt De Hen. „Bij Pauw Witteman gaf me vrouw Agema van de PW zelf toe dat het bedrijf waar Osterhaus voor werkt de medicijnen slechts test en niet produceert. Het ver dient dus niets aan de verkoop, lijkt mij dan." De enige manier waarop weten schappers als Osterhaus de schijn van belangenverstrengeling kun nen voorkomen, is volgens De Hen door te kiezen: óf je vindt je belangen zo belangrijk dat je niet meer adviseert, óf je vindt je ad viesrol zo zwaar wegen dat je je be langen ondergeschikt maakt. „Het was handig geweest als Osterhaus dat gedaan had." De afgelopen jaren is de band tus sen bedrijven en wetenschappers geïntensiveerd. Zonder de honder den miljoenen van de farmaceu tische industrie zou veel medisch onderzoek op zijn gat liggen. „Als wetenschapper is het onver mijdelijk dat je contacten onder houdt met het bedrijfsleven", zegt Wim Dekkers, arts-filosoof en me disch ethicus aan het UMC St Rad boud in Nijmegen. „Die samenwer king is ook noodzaak voor me disch onderzoek. Maar je moet ontzettend goed oppassen wat je doet. Ook als een internationaal ge respecteerd wetenschapper als Osterhaus alles volgens de regels heeft gedaan, dan nog krijgt hij OEN HAAG De invoering van de kilometerhef fing schuift weer op. Dat blijkt uit de zogenoemde voort gangsrapportage over het miljar denproject, die minister Camiel Eurlings (Verkeer) naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het kabinet mikte twee jaar geleden nog op eind 2011, om te beginnen met de heffing voor vrachtwagens. Eur lings gaat nu uit van invoering in september 2012. UTRECHT - Gemeenten betalen thuiszorgorganisaties onder de kostprijs. Dat blijkt uit onderzoek van zorgkoepelorganisatie ActiZ. Huishoudelijke hulp kost tussen de 23 en 25 euro per uur, maar ge meenten hebben er tussen de 15 en 23 euro per uur voor over. Dat heeft Aad Koster, directeur van Ac tiZ, gisteren gezegd. Volgens Kos ter staan de ActiZ-leden er slecht voor doordat ze onderbetaald wor den door gemeenten. Een woordvoerder van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG) stelt in een reactie dat de thuiszorgbedrijven de laatste jaren steeds hogere tarieven hebben ge kregen. mogelijk de schijn tegen zich." De boodschap van Dekkers: je kunt als wetenschapper niet voor zichtig en transparant genoeg zijn. „Het is een goede ontwikkeling dat er de afgelopen jaren veel meer openheid is gekomen over de verschillende nevenfuncties. Bij het Radboud wordt bijvoorbeeld door de Raad van Bestuur geëist dat medewerkers openheid van za ken geven. Dat kan achteraf een boel problemen voorkomen. Er zijn ook mensen die vinden dat Een 41-jarige vrouw uit Alphen aan den Rijn is dinsdagavond overle den, nadat zij thuis een elektrische schok had gekregen. Dat gebeurde toen zij in de kruip ruimte bezig was met haar verwar ming, zo meldde de politie giste ren. De vrouw werd gereanimeerd en naar het ziekenhuis gebracht. Daar overleed zij. Onderzoek heeft uitgewezen dat het om een onge val gaat. De NS voert vandaag de OV-chip- kaart in. De meeste treinreizi gers merken er aanvankelijk wei nig van. Toch kan het papieren treinkaartje in 2010 al verleden tijd zijn. 5 dagen eigen vervoer Logies en ontbijt p.p. incl. vlucht 8 dagen logies p.p. o.a. Madrid, Rome en Londen 3 dagen incl. vlucht Logies en ontbijt p.p. Düsseldorf- Keulen 4 dagen Halfpension p.p. GRATIS ontbijt, lunch en diner Kinderen t/m jaar gratis 3 dagen Incl. entree p.p. 9 dagen incl. vlucht All Inclusive p.p. Q) van Staalduinen Op onze reizen zijn de ANVR-reisvoorwaarden van toepassing. gaat nét even verder ALPHEN AAN DEN RIJN 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6