Dans is een noodzaak en geen bevlieging The Tallest Man strijdt tegen leugens selectie Amandla! Mandela Patrick Le Due Remco Hakkert Kabouter Plop Joris Roelofs Quartet programma donderdag 1 oktober 2009 De nieuwe musical - met veel fees telijke Zuid-Afrikaanse muziek - over Nelson Mandela, Amandla! Mandela, is bezig aan een serie try-outs. De rol van Nelson Man dek wordt vertolkt door Kenneth Herdigein. Sophia Wezer speelt de rol van Winnie Mandela. Donderdag 1 oktober, Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur. Vrijdag 2 oktober, De Mythe, Goes, 20.00 uur (uitv.). De Goese singer-songwriter Pa t-riek Le Due werkt samen met on der anderen Paskal Jakobsen en Peter Slager van Blof aan zijn eer ste album. Nu is het tijd voor zijn live-debuut. In zijn band zit onder anderen de Vlissingse gitarist An- gelo de Rijke, die tot voor kort in de begeleidingsband van Anouk speelde. Zaterdag 3 oktober, De Spot, Middelburg, 20.30 uur. Zanger Remco Hakkert begint sa men met de Centre Gospel Choir Band zijn najaarstournee in Zee land. Het programma bestaat uit oude en nieuwe aanbiddingsliede ren, black gospel koornummers en Hakkerts stille solonummers. Daar naast is er veel ruimte voor samen zang. Zaterdag 3 oktober, Ontmoetingskerk, Middelburg. Zaal open: 19.15 uur. Aanvang concert: 20.00 uur. De nieuwe Kabouter Plop-theater show, Plop en het Circus, is een vro lijke voorstelling vol Plopliedjes, maar ook met echte circusacts. Ka bouter Plop, Kwebbel, Klus en Lui schieten het circus te hulp als twee van de drie clowns ziek worden. Er komt een wedstrijd: de twee ka bouters met de grappigste act mo gen meedoen met het circus. Zondag 4 oktober, Stadsschouwburg, Middelburg, 14.00 en 16.00 uur. Het Joris Roelofs Quartet verzorgt de seizoensopening van Stichting Porgy en Jazz. Joris Roelofs (sax, klarinet en fluit) neemt drie Ame rikaanse toppers mee: pianist Aar on Goldberg, bassist Reginald Veal en drummer Gregory Hutchinson (foto). Deze middag wordt ook de 'nieuwe' contrabas van Porgy en Bess officieel in gebruik genomen. Zondag 4 oktober, Porgy en Bess, Terneuzen, 16.00 uur. De dansvoorstelling Roe-koe is ontstaan tijdens de Zomerschool Zeeland. foto Lex de Meester door Ali Pankow Moderne dans, klas siek ballet, wereld- dans of hiphop ko men allemaal voor bij tijdens de Dansweek 2009 van 3 tot en met 11 oktober. „Het is de gelegenheid bij uitstek om kennis te maken met dans. In heel Nederland, dus ook in Zee land kan het publiek genieten van prachtige voorstellingen, zich laten inspireren door de fas cinerende bewegingen van de dansers, de energie voelen die van het podium spat. Maar men sen kunnen ook zelf in actie ko men tijdens een van de work shops. Dans is geen bevlieging, maar een noodzaak", zegt dans- consulente Barbara Audenaert van Scoop met overtuiging. Zij is trots op het gevarieerde en breed verspreide programma. „Ie dereen in Zeeland, van Hulst tot Zierikzee, wordt tijdens de Dans week uitgedaagd om de wereld van de dans in te stappen", conclu deert Audenaert. Zij noemt enkele hoogtepunten: het openingsweek end zaterdag 3 en zondag 4 okto ber in het Scheldetheater in Ter neuzen, waar Zeeuwse dansscho len zich presenteren. Verder in de loop van de week de voorstellin gen Dali - Picasso - Miró van Ibéri- ca Danza, Alfabet Soep van dansge zelschap Meekers en Africa Child Play door Thol'Uwazi. Stuk voor stuk mooie belevenissen, ver wacht Audenaert. Het meest nieuwsgierig echter zijn veel belangstellenden naar de jeugddansvoorstelliing Roe-koe die zondag 4 oktober in het Schelde theater in Terneuzen in première gaat. Aan deze dansproductie van Project Sally doen 21 Zeeuwse danstalenten in de leeftijd van 12 tot en met 25 jaar mee. Project Sal ly is de naam van het dansatelier van de choreografen Stefan Ernst, Caroline Ribbers en Ronald Win- tjes. Op uitnodiging van voorzitter Carla van Dijk van DanZee, koepel voor de amateurdans in Zeeland, hielden zij eind augustus een zo merschool in deze provincie. Tij dens die week is Roe-koe gemaakt met de jongeren die daarvoor via audities geselecteerd zijn. „Motivatie gold als belangrijk crite rium bij de audities, want er zou veel van hen worden gevraagd. Acht dagen lang is er ruim vijf uur gedanst. Hier hebben jongeren dus een indruk gekregen hoe het later bij een vooropleiding of een vakop leiding zal toegaan", zegt Van Dijk. Na de première wordt de voorstel ling, die gaat over een akelige akela en 21 ijverige scouts, tijdens de Dansweek nog vier keer opge voerd voor basisschoolleerlingen in de gemeenten Hulst en Sluis. Meer informatie: www.scoopzld.nl/ dansweekzeeland. ts ZATERDAG 3 OKTOBER Scheldetheater, Terneuzen, 15.15 uur: Vreemde Eend (4+) door Project Sally, mo derne dans, spel, zang, kleurrijke en sferi- sche beelden. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur: Dansvogels, presentatie Zeeuwse amateur dansgroepen. ZONDAG 4 OKTOBER Scheldetheater, Terneuzen, 14.00 uur: Roe-Koe (première, 6+) door leerlingen 'Zomerschool Zeeland'. Voorafgaand: pre sentatie Zeeuwse dansgroepen. DINSDAG 6 OKTOBER Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur: Dali-Picasso-Miró door Ibérica de Dan za, vermenging van klassiek Spaans bal let, flamenco, folk en modern ballet. WOENSDAG 7 OKTOBER De Mythe, Goes, 14.00 uur: Alfabet Soep (6+) door Meekers. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur: The Show door Ragüs, wervelende show njpt Ierse muziek, zang en dans. VRIJDAG 9 OKTOBER Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur: An evening with 2DaPoint, moderne dans. ZATERDAG 10 OKTOBER Zeeuwse Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur: Africa Child Play door Thol'UI- wazi, jonge dansers laten variatie aan dan sen zien, begeleid door Afrikaanse drum. Dansfilms in 't Beest, Goes (20.30 uur) ma. 5/10: West Side Story di. 6/10: Running sushi/The forgotten circus wo. 7/10: Dance for all do. 8/10: Rize vr 9/10: Blanco - docu over Conny Janssen Dansworkshops: zie www.tbeest.nl door René de Dreu Dichter bij Bob Dylan dan de Zweedse zanger gitarist en songwriter Kristian Mattson kun je bijna niet komen. De vroege Dylan dan, want Kristi an - die onder de artiestennaam The Tallest Man On parth wereld wijd aan de weg timmert - houdt het ogenschijnlijk simpel: zanger met een knisperende stem, verha lende liedjes en vaak knap en fol- ky gitaarspel. De debuut-cd Shal low Grave (2008) vloog de winkels uit. Lowlands en Paradiso waren al bijna te klein voor The Tallest Man, die overigens zelf maar net tot 1.60 meter komt. Overeenkomsten dus met folk roots, maar ook met datgene waar Dylan naam mee maakte. Teksten die een simpel verhaal doen ver moeden maar waar na goed luiste ren iets achter schuilt en dat zo maar tijdloos kan zijn. Mattson kan dat doen zonder een kopie te zijn, maar weet een link te leggen naar wat hedendaags is en even goed knipoogt naar bijvoorbeeld de melancholische muziek van Bon Iver. Ook de oude folkblues is nooit ver weg. „En die vergelijking met Dylan is wel een eer." De meeste shows gaf hij tot nu toe in de Verenigde Staten. Daar toer de hij ook met Justin Vernons pro ject Bon Iver. „Na de cd-release is het snel gegaan. Kom je dan in een show met zo iemand, dan gaan er ineens meer deuren open." Herkenbare en aanstekelijke lied jes vormen een decor achter een cryptische en poëtische woorden stroom. Want Mattson vecht met zijn teksten tegen de leugens en barrières die op een levensweg lig gen. Het lijkt alsof hij zichzelf en zijn luisteraars wil wakker schud den en een spiegel voorhoudt. Hij doet dat vaak door natuurelemen ten als metafoor te gebruiken. „Na tuurkrachten zijn vaak indrukwek kend en inspirerend om gedach ten uit te werken. Alhoewel ik veel teksten schrijf, zijn de songs waar tekst en muziek in één keer samen vallen altijd het best." The Tallest Man On Earth, morgen in De Spot in Middelburg, 20.00 uur. Support act: Holly Throsby. sjort-.-- .y'VT*"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 57