uit! 7 Chuck Prophet bezingt ruwe angstige tijden Hele familie N'Diaye Rose bespeelt sabar podium donderdag 1 oktober 2009 door René de Dreu Met het genre 'ameri- cana' kun je veel kanten op, maar al tijd zijn er herkenba re invloeden van country, folk en blues. Dan wel in de ongepo lijste vorm. Chuck Prophet (44) past al in het genre, voordat het die naam kreeg. Zaterdag treedt hij met zijn band Mission Ex press op in Porgy en Bess in Ter- neuzen en een dag later in het Amsterdamse Paradiso. In de jaren tachtig toerde hij als gi tarist met de band Green on Red, een West-Coast band die met een psychedelische interpretatie van folk- en countryrock in zowel de VS als Europa een cultstatus be reikte. De band 'ging uit elkaar en Prophet koos voor een solocarrière waarmee hij vooral na de cd No Other Love (2002) een gestaag groeiende aanhang van bewonde raars wist te bereiken. Soap and Water uit 2007 is de doorbraak naar een groot americana-publiek. Begin van de zomer zat Chuck Prophet met zijn band in Mexico City. Ze waren er voor de opname van elf nieuwe songs voor de cd Let Freedom Ring die onlangs uit kwam. „We wilden van de opna mes een avontuur maken op een ongebruikelijke locatie en niet met de luxe zoals we gewend waren; simpel en onvoorspelbaar dus", vertelt hij vlak voor het begin van zijn Europese tournee. „De combi natie van een studio anno 1958, een aardbeving en de uitbraak van de griepepidemie maakten het wel erg hectisch. Misschien dat het daarom lukte in acht dagen alle songs op te nemen, heel direct en zonder toeters en bellen. En dat was ook de bedoeling. De songs moesten raw zijn." Niet lang voor die opnamen wa ren de ideeën voor de nieuwe songs ontstaan. „Schrijven doe ik bijna altijd zonder een echt plan, maar soms merk je ineens dat songs een bepaalde richting uit door Mischa Beckers Aly N'Diaye Rose was vier toen hij, zoals de meeste kinderen in Senegal, per cussie ging spelen. Al snel trad hij toe tot het orkest van zijn beroem de vader Doudou. Na een verblijf in Frankrijk vestigde hij zich in 1989 definitiefin Den Haag. Zondag speelt het Aly N'Diaye Ro se Orchestra in Goes. Het orkest bestaat uit 15 volwassenen en kin deren van de familie N'Diaye Rose en speelt West-Afrikaanse muziek. In zijn composities gebruikt N'Diaye Rose traditionele ritmes. Sabar voert de boventoon in de show. „Veel West-Afrikaanse landen heb ben hun eigen specifieke instru menten", zegt N'Diaye Rose. „Dat is soms ook aan regio's gebonden. In Senegal bespeelt men veel de sa bar. Dat is een staande trommel die lijkt op de djembé. Echter, de sabar heeft een kleiner velopper- vlak en wordt bespeeld met één hand en één stok." Traditionele sabarritmes worden alleen in Gambia en Senegal door de Serrer- en de Wolof-stammen van vader op zoon doorgegeven. De hele familie N'Diaye Rose, een echte familie van griotten - schat bewaarders van verhalen en mu ziek -, bespeelt de sabar. „Ik speel al vanaf mijn kindertijd samen met mijn vader en familie. Uiter aard groei je op die manier toe naar een volwaardig lid van de groep en een volwaardig griot. Er is een duidelijke hiërarchie binnen de groep zoals die ook binnen de cultuur bestaat." Aly N'Diaye Rose brengt met zijn orkest een mix van traditionele stukken, eigen composities en composities van zijn vader Dou dou en wisselt in de show felle drumpartijen af met de zwoele composities. Het orkest belooft een spetterende show met opzwe pende muziek, zang en energieke dans. Aly N'Diaye Rose Orchestra, zondag 4 oktober, t Beest Goes. Aanvang: 21.00 uur. Aly N'diaye Rose verzorgt ook twee djembé-workshops, om 15.00 (beginners) en 16.30 uur. Kim Carnes en Heart nummers van je overnemen of producers als Dan Penn en Jim Dickinson graag met je samenwerken. Maar ook dan heb je houvast nodig om door te gaan. Voor iemand die vanaf z'n zestiende in het rockvak zit, loe ren er dan gevaren, zoals hard drugs. Chuck Prophet kan erover meepraten. Maar met enige fanta sie is ook dat een vorm van vrij heid en met wat ironie kom je dan uit bij Let Freedom Ring. Chuck Prophet Sc The Mission Express, zaterdag 3 oktober, Porgy en Bess, Terneuzen. Aanvang: 21.30 uur. gaan en dan rijpt een idee voor een nieuw album. Bij Let Freedom Ring speelden de gevolgen van de crisis voor de man in de straat steeds door m'n hoofd. De begrip pen 'American Dream' en 'freedom' krijgen dan een heel an dere, bijna karikaturale wending. Als een buitenstaander, een soort fotograaf, heb ik dat op mijn ma nier in rock, country en blues ver taald. Angstige en ruwe tijden vra- geh om muziek die daarop aan sluit." Chuck Prophet omschrijft z'n laat ste product als 'political songs for non-political people. Prophet be heerst als tekstschrijver, zanger en gitarist verschillende stijlen. Ook op Let Freedom Ring pakt hij weer van alles wat mee en lukt het hem om er één geheel van te maken. Met een stem die soms doet den ken aan Mark Knopfler, soms aan Lou Reed, kan hij emoties in de ongepolijste versie heel dicht en in dringend bij zijn luisteraars breng en. „Je moet open staan voor aller lei indrukken en inspiratie kun nen halen uit uiteenlopende mu ziekstijlen." Natuurlijk, het helpt als Lucinda Williams je op sleeptouw neemt en grootheden als Solomon Burke, Chuck Prophet: Je moet open staan voor allerlei indrukken." DONDERDAG 1 OKTOBER Middelburg Pianist Peter van den Heuvel. Koorkerk, 15.00 uur Terneuzen Amandla! Mandela. Try-out musical. Scheldetheater, 20.00 uur Nieuw- en St. Joosland Zanger-gitarist Danny Schmidt. Theater De Wegwijzer, 20.30 uur Vlissingen Ernesto Marcellino brengen met Wilf- rieds Finkers een herhaling van Diepgang. Arsenaaltheater, 20.15 uur VRIJDAG 2 OKTOBER Kapelle Organist Kees van Eersel. Hervormde Kerk, 20.00 uur Goes - uitverkocht Amandla! Mandela. Try-otit van musical. Scheldetheater; 20.00 uur. Kortgene Blokfluitensemble Alma del Core en vo caal ensemble 'Capella I Fiamminghi'. Nicolaaskerk, 20.00 uur Goes Het duo MTG Blont presenteert 'Zo komt de naakte waarheid aan haar licht'. Podium 't Beest, 20.30 uur Middelburg Drie Eindhovense bands: Tech 9, Kill Spec tator en The Perfect Crime. Middelburg, Bar American, 21.30 uur. Vlissingen Lost Key on Tour. Met Ronnie Snipper dag, Themroc, Chaos, GO! Diva, Metabo lic, Tekzotic, Tha Nouky en Xion. Café de Concurrent, 22.00 - 05.00 uur ZATERDAG 3 OKTOBER Middelburg Meander Ensemble: Lieven Misschaert en Gilbert Isbin spelen luit. De Drukkerij, 15.00-16.30 uur Vlissingen Philippe Tonnard geeft miniconcert. Het Dok, bij de capsules, 16.00 uur. Heikant Muziekvereniging Heikant met blazers van Delta Brass Zeeland. 't Heike, vanaf 20.00 uur Middelburg Theatergroep Duinart voert Rode Rozen en Jasmijn op (première). Spiegeltheater, 20.00 uur Goes Joris Linssen en Caramba staan op de planken met 'Tranen van geluk'. Theater De Mythe, 20.00 uur. Zierikzee Het Piccolo Theater Dario Fo speelt De Venetiaanse Tweelling. Multifunctioneel Centrum, 20.00 uur. Zierikzee Kupalje, twee zangers, een cimbaliste en een pianist verzorgen een concert. De Rode Kamer, 20.00 uur Middelburg Klassiek drieluik; TY Kamerorkest o.l.v. Carlo Nabbe en Christian Blaha. Zeeuwse Concertzaal, 20:15 uur. Nieuw- en St. Joosland Lenny Kuhr zingt chansons. Theater De Wegwijzer, 20.30 uur Middelburg Patrick Le Due treedt op met zijn band. De Spot, 20.30 uur Vlissingenn Nuff Said en Woost uit Tilburg. De Piek, 21.00 uur Oost-Souburg. Parne Gadje met muziek uit de Balkan. Razzmatazz, 21.00 uur. Terneuzen Chuck Prophet The Mission Express. Porgy Bess, 21.30 uur. ZONDAG 4 OKTOBER Ellewoutsdijk 'Eenvoud is genoeg': voorstelling rond Franciscus van Assisi. 't Kerkje van Ellesdiek, 14.30 uur Middelburg Plopshow: Plop en het circus. Stadsschouwburg, 14.00 uur (is uitver kocht) en 16.00 uur. Terneuzen Concert van het Joris Roelofs Quartet. Porgy Bess, 16.00 uur. Goes The Aly N'Diaye Rose Orchestra, met per cussionisten en danseressen uit Senegal, 't Beest, 21.00 uur. WOENSDAG 7 OKTOBER Vlissingen Cabaretgroep Emma-kwartet. Grand Café De Schutterij 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 51