41 binnenland Poldervrede verstoord door 'coup' Tros 'AIVD werkt met geheime diensten die martelen' Mogelijk nieuwe kracht gevonden in heelal Dode lichaam is van brugspringer Belgische drugsklanten blijven weg uit West-Brabant peter van straaten Plasterk: meer samenwerking omroep en krant AOW Bonden verbijsterd over werkgevers Reacties Kamerleden Angst voor prik "i donderdag 1 oktober 2009 Caljouw Rademaker VERHUIZINGEN Middelburg Goes Burgh-Haamstede Terneuzen 0118-626 649 www.caljouw-rademaker.nl TERWOLDE - Het stoffelijk over schot dat op 13 september nabij Terwolde in de IJssel werd aange troffen, blijkt inderdaad van de 19-jarige man uit Deventer te zijn die begin juli van de spoorbrug is gesprongen. DNA-onderzoek heeft dit uitgewezen. DEN HAAG - De Algemene Inlichtin gen- en Veiligheidsdienst (AIVD) gaat haar boekje te buiten bij de sa menwerking met andere buiten landse inlichtingendiensten. De dienst heeft in meerdere gevallen persoonsgegevens verstrekt aan col- legadiensten waarvan niet zeker is of ze betrouwbaar zijn en of ze zich niet schuldig maken aan mar teling. Die harde kritiek uit de Commissie van Toezicht betreffen de de Inlichtingen- en Veiligheids diensten (CTIVD) staat in een rap port dat gisteren is aangeboden aan de TWeede Kamer. De CTIVD constateert dat de AI VD steeds intensiever samenwerkt met steeds meer buitenlandse diensten. Het kan gaan om het op zetten van operaties, het uitwisse len van inlichtingen en persoons gegevens. De samenwerking is no dig om risico's voor de nationale veiligheid te kunnen inschatten. De AIVD kan echter niet met elke buitenlandse geheime dienst sa menwerken, stelt de commissie van toezicht. Eerst moet worden nagegaan of een dienst de mensen rechten respecteert en professio neel en betrouwbaar is. Zo bestaat het risico dat een buitenlandse ge heime dienst personen gaat marte len op basis van informatie die door de AIVD is verstrekt. BERGEN OP ZOOM - Twee weken na het verbod op de verkoop van soft drugs in coffeeshops in Roosen daal en Bergen op Zoom, lijkt de ze maatregel succesvol. Bewoners, gemeente, politie en andere hulp diensten constateren een spectacu laire afname van het aantal Bel gische drugstoeristen. „Dat is pre cies wat we met het einde van het gedoogbeleid hebben willen berei ken. Het ging er ons om de over last door de vele duizenden drugs toeristen te verminderen", reage ren de burgemeesters Michel Marij- nen en Han Polman in koor. De bestuurders zijn verheugd dat ook de illegale straathandel niet lijkt toe te nemen maar ze willen pas over enkele maanden definitieve conclusies trekken. „Het gaat hier om eerste indrukken." O, KflK-iPAAR LOopT VY/M z'<v oVERWERk Rond drie uur 's middags is de sfeer in het gebouw van de Sociaal-Economi sche Raad (SER) in Den Haag nog redelijk ontspannen. Bin nen overleggen vertegenwoordi gers van werkgevers, vakbonden en onafhankelijke Kroonleden over alternatieven voor de verho ging van de AOW-leeftijd. Rond half vier stappen de verte genwoordigers van de werkgevers plotseling naar buiten. „We gaan even thuis overleggen", zo heet het. De woordvoerder van werkge verskoepel VNO-NCW laat wel doorschemeren 'er nog weinig ver trouwen in te hebben'. 'Thuis' is de amper 200 meter verderop aan de Bezuidenhoutseweg gelegen Malietoren. Twee uur later, terwijl net is aange- Agnes Kant (SP) is 'heel erg blij' dat werkgevers en de vakbeweging het niet eens zijn. „De vakbonden hebben hun rug recht gehouden." Geert Wilders (PW) belooft dat hij zich met hand en tand zal ver zetten tegen een verhoging van de AOW-leeftijd. Jolande Sap (GroenLinks) vindt dat de werkgevers zich 'schandalig' hebben opgesteld. Pieter van Geel (CDA) hoopt dat de sociale partners elkaar snel weer weten te vinden. DEN HAAG - Regionale kranten en regionale omroepen moeten in de toekomst beter en veelvuldiger sa menwerken. Als dat op belemme ringen stuit, is minister Plasterk (media) bereid om daarvoor des noods de mediawet te wijzigen. Plasterk kwam gisteren met zijn reactie op de aanbevelingen van de commissie-Brinkman die zich heeft gebogen over de problemen in de dagbladsector. Voor omroe pen en kranten ziet hij veel heil in samenwerking. De publieke om roepen zouden volgens Plasterk beeld beschikbaar kunnen stellen voor de websites van de kranten. Plasterk heeft acht miljoen euro uit de Ster-pot beschikbaar voor in novatie van de dagbladsector, en vier miljoen om zestig jonge jour nalisten een contract van twee jaar te geven bij een dagblad of een opi nieweekblad. Een kwart van die acht miljoen gaat naar de regio. kondigd dat de voorzitters van de drie grote vakcentrales, Jongerius (FNV), Bert van Boggelen (CNV) en Richard Steenborg (MHP) on derweg zijn naar het SER-gebouw, komt de woordvoerder van de werkgevers melden dat de werkge vers even later in eigen huis een persconferentie zullen geven. Woordvoerders van de vakbonden geloven hun oren niet, als ze dat nieuws weer van journalisten ver nemen. Ze denken even aan een grap, of aan een sterk staaltje psy chologische oorlogsvoering van de kant van de werkgevers. Maar als de drie vakbondsleiders even later op de stoep van de SER staan, is al doorgedrongen dat de werkgevers niet bluffen, maar de handdoek in middels al in de ring hebben ge gooid. „We zijn verbijsterd", zegt een woedende Agnes Jongerius. „We kwamen hier om met zijn allen een akkoord te sluiten. Dat was binnen bereik naar onze over tuiging." Niet alleen de vakbonden zijn verbijsterd. Een medewerkster van de haast spreekwoordelijk neu trale SER kan haar verbazing ook niet goed verbergen. „Werkgevers die weigeren gehoor te geven aan een uitnodiging van de voorzitter en die vervolgens in eigen huis een persconferentie geven, dat heb ben we hier nog niet eerder meege maakt, voor zover ik weet." De 'coup' van de werkgevers be looft niet veel goeds voor de vrede in polderland. Terwijl het land door de crisis voor enorme uitda gingen en bezuinigingen staat, lij ken werkgevers en werknemers voorlopig niet meer door één deur te kunnen. HILVERSUM - De Tros loopt kans haar uitzendvergunning vanaf sep tember 2010 kwijt te raken. Het Commissariaat voor de Media (CvdM), de toezichthouder van de publieke omroep, vindt dat minis ter Ronald Plasterk (Media) de li centie niet moet verlengen en heeft negatief geadviseerd. Het Commissariaat is van mening dat de Tros in het beleidsplan voor de periode 2010-2015 niet voldoende duidelijk maakt dat de omroep de Mediawet zal naleven. Het Commissariaat, de Nederland se Publieke Omroep (NPO) en de Raad voor Cultuur (RvC) stuur den gisteren hun advies aan de mi- ROTTERDAM - Een meisje van 9 jaar is gisteren samen met vierduizend leeftijdsgenootjes ingeënt in Ahoy LEIDEN - Een internationaal team van astronomen heeft mogelijk een nieuwe, nog onbekende kracht in het heelal gevonden die zijn invloed uitoefent op de donke re materie en alle sterrenstelsels. Als zij de kracht precies kunnen benoemen en doorgronden, is wel licht een sleutel gevonden tot het begrijpen van de sterrenstelsels in de geschiedenis van de kosmos. De astronomen publiceren hun spectaculaire ontdekking vandaag in het gezaghebbende tijdschrift Nature. In het team zit onder meer Hongsheng Zhao, gastmedewerker van de Universiteit Leiden. Hij zegt: „Het is alsof we een dieren tuin hebben gevonden, die vol staat met dieren die allemaal een even zware schedel hebben. De kracht zou het raadsel van de ex pansie van het heelal kunnen op lossen." Het is bekend dat de mate rie in sterrenstelsels bijeengehou den wordt door zwaartekracht. Omdat de sterren heel snel bewe gen, is nog een extra kracht nodig. Dat heet donkere materie. Astrono men namen tot nu toe aan dat de donkere materie door zwaarte kracht invloed uitoefent op gewo ne materie, waaruit alles op aarde bestaat. Het team van Zhao heeft nu ont dekt dat er waarschijnlijk nog een onbekende kracht in het spel is, die zorgt voor de wisselwerking tussen donkere en gewone mate rie. Als deze nieuwe factor inderdaad bestaat, moet het huidige begrip van zwaartekracht waarschijnlijk worden herzien. Ook de bekende wetten van Newton en Einstein gelden dan niet meer, aldus de uni versiteit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4