Bedrijfsleven voor ontpoldering Burgers in Duits munitietransport zeeland 129 Landschap verloedert Vandaag starten de KIMETTERweken! Schelde is er wel slecht aan toe OT m ~^T' In Zeeland bijna 22 miljoen nodig om achterstand weg te werken Je ziet z'n hoofd al It's all about you Er is er maar één waarbij het écht om u draait... en dat is Ifs. donderdag 1 oktober 2009 88—I door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De Westerschelde moet zo snel als mogelijk worden verdiept. Goede samenwerking met Vlaanderen is voor de Zeeuw se economie cruciaal. Het alterna tieve plan voor ontpoldering be dreigt de ontwikkeling van de Zeeuwse havens. Dat schrijft de Kamer van Koop handel Zuidwest in een brief aan minister Gerda Verburg (CDA, LNV). In de brief wijst de Kamer het door de waterschappen voorge dragen alternatief voor ontpolde- ren (aanleg van buitendijkse schor ren) faliekant af „De Kamer heeft begrip dat zorg vuldig wordt gezocht naar alterna tieven voor ontpoldering. Maar vanuit economische optiek heb ben wij grote bezwaren tegen dit alternatieve plan", schrijft de Ka mer aan Verburg. „Het bestaat uit een lappendeken van schorrenge- bieden, waarvan een aantal vlak DEN HAAG - De staat van de natuur in de Westerschelde is 'niet anders dan als zeer ongunstig te kwalifice ren'. Dat schrijft het kabinet aan de Tweede Kamer. Het weerlegt de kritiek van juristen dat het de Schelde in 2004 in Brussel heeft aangemeld als 'in goede staat van Het is 65 jaar geleden dat de bevrij ding van Zeeland werd ingezet met de Slag om de Schelde. De krant blikt tot eind november terug op die tijd. door Marcel Modde Het waren de laatste stuip trekkingen van een leger in verval. De Duitsers hiel den met het optrekken van stellin gen in West-Zeeuws-Vlaanderen in ieder geval nog even de schijn op. Ondertussen was ook een te rugtrekkende beweging aan de gang. Met een paar harde bonken van een geweerkolf op de deur werd de toen veertienjarige Ge rard van de Velde uit Zuidzande in de nacht van 3 op 4 september ruw uit de slaap gehaald. De mili tairen kwamen zijn stiefvader Ce- bij de zeehavens van Terneuzen en Vlissingen. Het is zeer onge wenst als deze zeehavens in hun ontwikkeling extra worden be perkt door nieuwe natuur." Verder wijst de Kamer op het 'cru ciale belang van een goede relatie tussen het Zeeuwse en Vlaamse bedrijfsleven'. „Het bedrijfsleven in Zuidwest-Nederland wordt ern stig gedupeerd door de discussie tussen Vlaanderen en Nederland over de voortgang van de uitvoe ring van de Scheldeverdragen." De Kamer van Koophandel maakt zich grote zorgen over de dreigen de patstelling tussen Nederland en Vlaanderen en wil dat 'het kabinet snel de afgesproken maatregelen uit het Scheldeverdrag van 2005 uitvoert'. „De regionale economie is gebaat bij meer samenwerking en overleg tussen de havens in het Scheldegebied. De basis voor deze vormen van samenwerking is in de afgelopen periode gelegd en dreigt nu weggeslagen te worden." door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het Nederlandse land schap lijdt onder een ernstig ge brek aan onderhoud. Boeren en particulieren zijn niet te porren voor onderhoud en herstel van erf goed, zolang ze er zelf geld bij moeten leggen. Alleen al in Zee land is bijna 22 miljoen euro nodig om achterstallig onderhoud weg te werken. Dat concludeert de Stichting Land- schapswacht, na onderzoek in op dracht van de Vereniging Neder lands Cultuurlandschap (VNC). Landschapswacht overhandigde gistermiddag een rapport aan de Tweede Kamer. Voor het gebouw van de Kamer liet Landschaps wacht door middel van foto's de staat van het landschap zien. Om het landschap in Zeeland in stand te houden, is jaarlijks 1,7 mil joen euro nodig. Nu blijft dat be drag steken op 676.00 euro. Als er niet heel gauw geld bijkomt, is er binnenkort niets meer over van de voor ons land zo typerende elzensingels, houtwallen en ande re landschapspatronen, aldus de Landschapswacht. „Het zeer gerin ge restant is vanuit ecologisch en cultuurhistorisch oogpunt van his torische waarde", stellen de onder zoekers in het rapport vast. Landschapswacht heeft de afgelo pen jaren zelf 78 projecten opge pakt, waarvan de helft subsidie kreeg. In Zeeland gaat het om 2 projecten: Heg met vlechtsporen in Sluis en Italiaanse populieren singel in Borsele. De Nederlandse overheid geeft nu jaarlijks 23 miljoen euro uit aan on derhoud en herstel, waar dat vol gens de Landschapswacht 420 mil joen zou moeten zijn. instandhouding'. Alles draait om de term 'conservation status'. Ne derland heeft die met goedkeuring van Europa geïnterpreteerd als 'ju ridische beschermingsstatus'. Pas in 2005 konden lidstaten de staat van instandhouding van habitatty pen kwalificeren, stelt het kabinet. riel halen voor een munitietrans port. Twaalf dorpsgenoten waren ook opgetrommeld, evenals acht inwoners van Cadzand en twee Oostburgers met hun paarden en wagens. „Een treffen met de vij and is niet ondenkbeeldig", kregen ze te horen. Martha en Mirza wer den voor de boerenkar gezet en met een geweer in zijn rug moest Ceriel naar de stellingen rijden. „Daar moesten ze granaten opla den van de artillerie. Zeker 2000 ki lo. Met vier stuks geschut achterop trokken ze zo in karavaan de Bel gische grens over naar Waar schoot, een dorpje onder Eeklo, waar ze in een weiland sliepen." Via Zelzate en Gent staken ze de kanaalbrug over naar Lochristie. Daar werden de kanonnen op een stelling gezet. „Wat ik heb begre pen is er niet meer mee gescho ten", vertelt Van de Velde. Tijdens hevige gevechten met Poolse troe pen redden de meeste Zeeuwen het vege lijf door weg te kruipen in een slootje. Ceriel van de Velde moest zijn wagen verplaatsen. Toen het span brak, betichtten de Duitsers hem van sabotage. „Ze wilden hem doodschieten. Op dat moment is Leendert Bogaard er tussen gesprongen en zei: denk er om, die man hebben we nog hard nodig." Een paar dagen later vond Ceriel achter de frontlinies zijn weg naar huis. Zijn streekgenoten keerden een paar weken later met de Engelse troepen terug. ZIERIKZEE - Dat valt nog niet mee, puzzels van 250 stuk jes met voetballers erop in elkaar steken. Puzzelliefheb bers, met name kinderen, konden gisteren in bijna alle vestigingen van Albert Heijn terecht om hun steentje bij te dragen aan een wereldrecordpoging puzzelleggen. In Zierikzee (foto) kwamen er zo'n vijftien puzzelaars op af. Alle puzzels uit het land worden op 7 oktober in het Olympisch Stadion in Amsterdam aan elkaar gelegd tot één enorm exemplaar van 1,2 miljoen stukjes: ge noeg voor een wereldrecord. foto Dirk-Jan Gjeltema Energie- j klasse A J 6 kg vulgewicht Daarom nu de KNETTER weken met K IMETTf {'aanbiedingen voor KNETTER prijzen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31