Moffenvriend of 34 Maringe Vogel sluit met Ladiesrun rampjaar af Drie tips COED OF FOUT Vijftig jaar na zijn dood is de discussie rond Karei Lotsy weer opgelaaid. Was deze Dordtse sportbe stuurder vriend of vijand van de Duitse bezetter? KUSTMARATHON Reserves Sranang openen met verlies Tom Boere is weer stap dichter bij WK woensdag 30 september 2009 SWT f - A n: A f Jfe Maringe Vogel voelt zich weer ijzersterk. foto PZC door Koen de Vries MIDDELBURG - De finish van de La diesrun van vrijdag heeft voor Ma ringe Vogel een dubbele betekenis. Als de 41-jarige Middelburgse na tien kilometer over de streep komt, hoopt ze dat ze een ver schrikkelijke periode definitief ach ter zich heeft gelaten. Vogel was een sporter in hart en nieren. In haar jonge jaren was ze een begenadigd voetbalster. Daar na stortte ze zich vol overgave op hardlopen. Half september vorig jaar ontdekte ze echter een knob beltje in haar borst. Zelf dacht ze dat er weinig aan de hand was, maar onderzoek in het ziekenhuis in Vlissingen wees uit dat het een kwaadaardig tumor was. „Toen begon een nare film, met mij in de hoofdrol", kijkt Vogel te rug. „Gelukkig was mijn vriendin er altijd bij. Ze heeft me altijd bij gestaan." Begin oktober werd de Middelburgse geopereerd. Haar rechterborst werd weggenomen. Kort daarna startte de chemothera pie. „Ik was plat, heel erg ziek, kaal en doodmoe. En omdat ik niet meer sportte, kwam ik vijftien ki lo aan. Het was een verschrikkelij ke tijd. Als ik aan bepaalde dingen terugdenk, word ik op slag weer misselijk." Half maart was de kuur achter de rug en kon ze gaan werken aan haar herstel. „Toen ik in die tijd in de spiegel keek, dacht ik dat het nooit meer goed zou komen. Li chamelijk, maar ook geestelijk was ik er slecht aan toe." De eerste oefening die ze deed, Genieten Genieten Genieten was het gooien van een ballon naar medepatiënten. Het bleek een vermoeiende bezigheid. Toch krabbelde ze er langzaam boven op. Toen ze een halfuurtje kon jog gen, wilde ze doelen stellen. In ok tober moest alles achter de rug zijn, vond ze. „Ik nam me voor om zestien kilo af te vallen en om aan de Ladiesrun van de Kustmara- thon mee te doen. Er waren geen deelnemersbewijzen meer, maar dankzij Irma Heeren heb ik er toch nog een gekregen." Vijftien van de zestien kilo is Ma ringe Vogel inmiddels kwijt en ze staat getraind aan de start voor iets dat sterke gelijkenissen ver toont met een comeback. Ze voelt zich ijzersterk. „De finish heeft voor mij een dub bele betekenis. Als ik vrijdag over de streep kom, heb ik niet alleen tien kilometer hardgelopen, maar heb ik voor mezelf ook het bewijs geleverd dat ik weer beter ben. Ik wil een 'kankerperiode' afslui ten. Er moet een knop om in mijn hoofd. Ik denk dat het een emotio neel moment zal zijn, maar kijk er erg naar uit. Een jaar geleden dacht ik dat ik nooit meer zou kun nen sporten en nu heb ik een wouwgevoel. Ik heb het leven nog nooit zo mooi gevonden als nu." „Na vrijdag hoop ik dat mensen niet meer aan me zullen vragen hoe het met me is, maar bijvoor beeld zullen zeggen dat ik mooie nieuwe schoenen aanheb." Maandag begint er nog een symbo lische afsluiting. Maringe Vogel wil de na haar herstel een mooie foto van een gezonde Maringe Vogel hebben. Het werd er niet een, maar een hele serie. Deze foto's van Mieke Wijnen worden vanaf maandag geëxposeerd in café Bom mel in Middelburg. Er zijn ook fo to's van een vriendin, die heel toe vallig gelijktijdig dezelfde lijdens weg afgelegde. Ook zij is weer ge zond. Met de foto's wil Vogel laten zien dat ze een zware periode heeft overleefd en dat ze nog steeds trots is op haar lichaam. Bo vendien wil ze in de maand van de borstkanker deze ziekte uit de taboesfeer halen. En daarna? „Ik wil mijn haar weer net zo lang laten groeien als vroe ger. Dan ben ik echt weer hele maal de oude Maringe." Gisteren is in het artikel over Anthony van den Berg de vermeding van zijn website weggevallen. Het is www.runningtherapiezeeland.nl door Rudy Boogert MIDDELBURG - Matty Verkamman gaat vandaag in de tegenaanval. De schrijver uit Kats wordt in het boek De Dordtse magiër door schrij ver Frank van Kolfschooten wegge zet als een slechte researcher. De Nederlandse sportbestuurder Ka- rel Lotsy (1893-1959) zou niet zo fout zijn geweest in de oorlog als Verkamman wil laten geloven. On zin, meent Verkamman. Lotsy was hartstikke fout. Karei Lotsy was in de eerste helft van de vorige eeuw een grote jon gen in de Nederlandse sportwe reld. In de voetbalwereld had hij zich opgewerkt van keeper in het zesde van HFC tot voorzitter van de Nederlandse voetbalbond. Bui ten de voetbalwereld werd Lotsy ook hoog geacht, getuige zijn rol als chef de mission van de Neder landse ploeg bij drie Olympische Zomerspelen. Zijn naam zal voor eeuwig verbon den zijn met de 'Wondertent van VUC'. Met bombastische preken vuurde Lotsy in de jaren dertig de spelers van het Nederlands elftal aan tot grootste daden. Dat gebeur de in de kantine van de Haagse voetbalclub VUC. Die werd de 'Wondertent' gedoopt omdat de rood-wit-blauwe retoriek van Lotsy warempel zege op zege in leidde. Zijn naam zal echter ook voor eeu wig verbonden zijn met de Twee de Wereldoorlog. Karei Lotsy was bijvoorbeeld de spil in het door de Duitsers opgelegde eenheidsproces in de Nederlandse sportwereld. In de vooroorlogse tijden kende een sport doorgaans verschillende bon den en de Duitsers wilden per sport één bond. En Lotsy leidde dat proces. Publicist Matty Verkamman uit Kats is al jarenlang overtuigd van Karei Lotsy's foutheid. In zijn boe ken en verhalen laat hij geen spaan heel van de beste man. Hij noemt hem 'de Nederlander die voor de oorlog met een snik in zijn stem dik doet over Oranje en ons innig geliefd Koningshuis, maar na 10 mei 1940 binnen de kortste tijd goede maatjes is met de vertegenwoordigers van de Nieuwe Orde'. Onderzoeksjournalist Frank van Zet uw foto's van de Kustmarathon en aanverwante lopen dit weekeinde in het album op www.pzc.nl/foto STUUR UW TIPS NAAR sport@pzc.nl Kolfschooten uit Den Haag meent dat Karei Lotsy niet zo fout was als geschiedschrijvers als Verkamman willen doen geloven. Hij vergelijkt Lotsy met 'een zeiler die werd overvallen door zwaar weer, en uit alle macht probeerde sport in veili ge haven te loodsen'. Soms voer hij noodgedwongen een eindje mee met de bezetters. Echter niet als boegbeeld, eerder als stootkus sen. Bij de interpretatie van het een heidsproces wordt bijvoorbeeld duidelijk waar Verkamman en Van Kolfschooten elkaar kwijtra- GOES De zaalvoetballers van FM Sranang 2 konden hun debuut in de eerste klasse niet opluisteren met een ze ge. De Goese formatie verloor na een i-achterstand bij rust in eigen huis met 0-3 van Kanja/'t Hart van Gastel. Na een gelijk opgaande eer ste helft sloeg Kanja op slag van rust voor het eerst toe. Daarna duurde het tot vijf minuten voor het eind voordat de score tot 0-2 uitgebouwd werd. In de blessure tijd scoorden de bezoekers vervol gens nog eens: 0-3. ken. Lotsy werkte nauw samen met de bezetter om de sportbon den samen te smelten. Hij deelde de bonden ook mee dat ze geen jo den in hun bestuur mochten heb ben. In het tijdschrift Helden, dat van daag verschijnt en waarin Verkam man zijn tegenaanval inzet, staat bijvoorbeeld de brief aan de hock- eybond afgedrukt waarin Lotsy ('als volbloed Nederlander') erop wijst dat er 'geen Israëlieten' zit ting mogen hebben in het hoofd bestuur. Verkamman trekt daaruit de conclusie dat Lotsy fout was, ZEIST De kans dat Tom Boere volgende maand meedoet aan het WK voor voetballers tot 17 jaar is weer iets groter geworden. De Terneuzense spits van Ajax Ai behoort tot de groep van 24 spelers die door bondscoach Albert Stuivenberg zijn opgeroepen voor een vier daags trainingskamp. Souburger Pim Bouwman (NAC Breda) is opgenomen in de Oran je-selectie tot 19 jaar, dat op 13 okto ber in Raalte een oefeninterland speelt tegen Italië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 96