22 zeeland 't Is een goed kanon, er is al drie keer Er mag alleen zwart kruit in I3 Preventief gesloten pinboxen snel open 'Kinderboerderij bij molen Vijf Gebroeders' woensdag 30 september 2009 den begon Karin, in het dagelijks leven gemeenteambtenaar, met de schietsport. Met historische wa pens. Eerst bij sv Westkapelle en tegenwoordig bij sv Artemis in Goes. „Ik ben begonnen met klein kaliber pistool en geweer en in de jaren negentig overgestapt naar een wat groter kaliber. Eind jaren negentig heb ik voor het eerst ge schoten met een zwartkruit ge weer. Ja, altijd historische wapens. Ik heb niets met nieuwe, kleine wapens. Mijn man en ik gaan ook regelmatig naar historische week einden. We zijn dan ook ver kleed." In de woonkamer van van Karin staat een paspop met een jurk en twee hoeden. „Ik maak die kleding zelf Ik haal mijn patronen met een plastic onderkant. Nodig als de grond nat is. En ik draag iets makkelijks, ook als ik verkleed ben." Karin schetst de gang van za ken tijdens een wedstrijd. „Aller eerst worden de kanonnen op kali ber gezet. Van klein naar groot. Dan breng je het kanon in stelling en ga je voorrichten. Vervolgens laad je het kruit en de kogel. Dan ga je echt richten. Ie doet overi gens niets zonder dat je daarvoor het commando krijgt van de baan commissaris. Alles gaat dus gelijk. Behalve het schieten natuurlijk. De baancommissaris geeft de zoge naamde brandende aansteekstok aan de eerste deelnemer. Die ont steekt daarmee het lont en vuurt. Daarna gaat de volgende." Het ka- 'Het is altijd maar afwachten hoe de kogel gaat' Karin Rewijk, Nederlands kampioene kanonschieten op de 50 meter uit Amerika en ga hier op zoek naar stoffen." Mini-kanonnetjes en schilderijen met soldaten uit de Amerikaanse Burgeroorlog een ka non afvurend, laten geen twijfel mogelijk over de hobby van de echtelieden. Een passie die ze ove rigens ook delen met een van hun drie dochters, Petra. „Zij schiet heel goed." Kanonschieten in his torisch gewaad lijkt niet echt han dig. Zeker niet gezien het feit dat het richten vanuit een liggende po sitie gebeurt. „Ik lig half op m'n buik op de grond. Wij hebben al tijd een picknick deken bij ons, non van Karin, ze heeft deze een half jaar, schiet prima. „Er is al drie keer een eerste prijs mee ge schoten." „Na ieder schot is het poetsen en weer opnieuw begin nen." Het is een heel gedoe om aan een kanon te komen en de be nodigde vergunningen te verkrij gen. Karin: „Kopen doe je meestal in België of Duitsland, hier zijn er weinig. Je moet bij het ministerie van Justitie een vergunning aanvra gen. En via de douane invoeren in Nederland. Al met al kost je dat 'n paar maanden. Maar het blijft leuk." Ze praat over het kopen van kruit, kogels en een kanon net zo makkelijk als over de dagelijkse boodschappen. Voor de kersverse Nederlands kampioene kanon schieten Karin Rewijk-Labruyere (50) uit Westkapelle is kanonschie ten 'gewoon een hartstikke leuke hobby'. Net als schieten met histo rische wapens overigens. Dat doet ze ook. Afgelopen zondag behaalde de Westkapelse de eerste plaats op de discipline Bombarde tijdens het Nederlands Kampioenschap Ka nonschieten in Helmond. Ze schoot twee zevens, een acht en een negen (31 punten) op de schietafstand 50 meter. Ze liet daar mee echtgenoot Gerard (53) met 27 punten achter zich. Ze laat de kaart zien waarop de kogelinsla gen staan. „Kijk, dit was het eerste schot, te laag maar nog wel in de zeven. Toen heb ik m'n kanon iets anders gericht. Het is altijd maar afwachten hoe de kogel gaat. Soms heb je op onverklaarbare wijze een afzwaaier en soms schiet je ge woon hartstikke goed. Ik had niet gedacht dat ik zou winnen. Er was nog iemand anders met 31 punten maar die had twee achten gescho ten in plaats van mijn acht en ne gen. Dus ik won. Leuk hoor, maar meedoen is altijd spannend. Als je eenmaal in een wedstrijd zit, kijk je toch even naar de scores van an deren. Maar ik hoef niet per se te winnen." Een jaar of twintig gele De lading per schot mag niet meer dan 500 grain zwart kruit zijn. Het kaliber van de loden kogels hangt af van de diameter van de loop. I I 4 j 5 6 V De schoten waarmee Karin Rewijk Nederlands kampioene werd. door Luc Oggel goes - De losstaande pinautoma ten in de Oosterschelderegio die in juni buiten werking zijn gesteld vanwege de dreiging van 'plofkra- ken', kunnen snel weer worden ge bruikt. Deze en volgende week worden ze weer operationeel. Dat zegt Anita Suijkerbuijk van Ra bobank Oosterschelde. De zuilen, drie in Goes, één in 's-Heer Arendskerke en één in Zierikzee, waren uit veiligheidsoverwegingen preventief buiten gebruik gesteld nadat op twee plekken in het land automaten waren gekraakt met be hulp van springstof. Inmiddels zijn preventieve maatregelen geno- "W" e schiet niet zo maar even I een kanon af Zeker niet als I deelnemer aan een wedstrijd. V Want dan heb je te maken met een reglement dat tal van regels en voorschriften behelst Zo als: 'het ingraven van één der wie len (van het kanon) is verboden'; of'de lading mag uitsluitend be staan uit zwart kruit waarbij de maximale hoeveelheid per schot niet meer mag zijn dan 500 grain c.q. 32,4 gram' (1 grain= 0.0648 gram); Gaat u er maar aan staan... Een kanon, bestaande uit schiet- buis, onderstel (affuit) en richtmid- men en kunnen de automaten in Goes Noord (Troelstralaan), Zuid (Van Doornestraat en Beuken- straat) en Zierikzee (Grevelingen- straat) weer worden gebruikt. De automaat in 's-Heer Arendskerke verdwijnt. „Het heeft veel langer geduurd dan gedacht", zegt Suijker buijk. „Criminaliteit is nooit uit te sluiten, maar het is niet langer no dig om ze buiten werking te hou den". De pinboxen aan de Beuken straat en Troelstralaan en die in Zierikzee worden nog deze week weer in gebruik genomen. Die aan de Van Doornestraat, op het Agri- markt-terrein, volgt volgende week. Vandaag op www.pzc.nl: een video over de opening van het Annie M.G. Schmidt-speelpark in Biezelinge. MEEST CELEZEN 1Noord-Beveland zoekt identiteit 2. Mocht die winkel nou wel of niet? 3. Film boerenhoeve Van der Meulen STUUR UW TIPS NAAR redgoes@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto delen, is een zogenaamde vuur mond. De kogel (of een ander pro jectiel) wordt afgeschoten doordat kruit wordt ontstoken. Afhanke lijk van de wijze waarop het gela den wordt, onderscheidt men voorladers en achterladers. Bij de eerste worden kruit, een prop en een kogel in de loop geladen en af geschoten. Bij achterladers kan een granaat, inclusief huls met ont steker en kruit, via de achterzijde worden geladen. Bij een wedstrijd moet iedere deelnemer, als het ka non eenmaal ter plekke geladen is, vier schoten lossen. Er mag geen proefschot gelost worden. Er zijn over meestal twee disciplines: Kar touw en Bombarde. Bij de eerste bedraagt de schietafstand 25 me ter, bij de tweede 50. Er wordt ge schoten met een gladloops kanon met een percussie -of lontontste king en een maximale looplengte van 750 mm. Het kaliber van de lo den ronde kogels is maximaal 40 mm. Volgens de Koninklijke Ne derlandse Schutters Associatie telt Nederland zo'n 200 tot 300 kanon niers. Het meervoud van kanon is overigens kanonnen, behalve bij de marine; daar zijn het kanons. 'Z-i MgggMg door Raymond de Frel heinkenszand - Het gebied rond de molen De Vijf Gebroeders in Heinkenszand kan een oppepper krijgen door een kinderboerderij, fietsovernachtingshutten of een pannenkoekenhuis. Let wel, dit zijn niet meer dan ideëen van bewoners van het dorp. Gisteravond bogen 23 belang stellenden zich op verzoek van de dorpsraad in De Stenge over de in vulling van het zogenaamde Sta tionsgebied. Er is al een plan voor een fiets-, wandel- en wellicht rui terpad langs de lijn, maar het ge bied kan nog wel meer impulsen gebruiken. Lastig daarbij is wel dat bodemverontreiniging het gebied parten speelt als het een ander be stemming dan bedrijventerrein krijgt. Overigens wordt een deel van het terrein vanaf 19 oktober gesaneerd door de Stichting Bodemsanering NS. Loods-eigenaar Toon Poort vliet heeft daarom opdracht gekre gen zijn boeltje in te pakken. Zelf standig chauffeur Harry Delfs mag wel blijven, maar voorziet een pro bleem. „Het terrein is acht weken niet of nauwelijks toegankelijk, dus moet ik een andere parkeer plek zoeken voor mijn vrachtwa gen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 88